آفات و بیماری‌های باقلا

باقلا در اکثر نقاط دنيـا کـشت مـي شـود و بيماري زنگ روي اين گياه در بسياري از مناطق دنيا شامل قاره‌هاي آمريکا، اروپا، آسـيا، آفريقـا و اقيانوسـيه گـزارش شده است.

آفات و بیماری‌های باقلا

دستورالعمل کشت باقلا 

شته سیاه باقلا

مهم ترین آفت باقلا است و باعث انتقال ویروس موزاییک زرد لوبیا به باقلا می‌شود. این آفت از زمستان شروع به فعالیت می‌کند و در مرحله گلدهی به اوج خود می‌رسد و باعث تغییر شکل در رنگ برگ و ساقه می‌شود. این آفت باعث ترشح عسلک می‌شود. برای جلوگیری از خسارت این آفت باید از ارقام مقاوم استفاده کرد و علف‌های هرز را کنترل کرد. از دشمنان طبیعی این نوع شته‌ها کفشدوزک‌های هفت نقطه‌ای هستند.

شته سیاه باقلا

مبارز شیمیایی با شته سیاه باقلا

استفاده از سموم فسفره مانند مالاتیون 57%، دیازینون 60% به مقدار 1.5 لیتر در هکتار و اکسی دیمتون متیل(متاسیستوکس) 25% و یا دیمتوات(روگر) 40% می‌توانید استفاده کنید.

آفت آگروتیس یا شب پره زمستانه

برای از بین بردن این آفت از دیازینون 1.5 لیتر در هکتار و دورسپان و 2 لیتر در هکتار می‌توان استفاده کرد.

بیماری برق زدگی باقلا

عامل این بیماری قارچ didymella fabae است که سبب ایجاد لکه‌های سیاه به قطر 1 تا 2 سانتی‌متر روی برگ و غلاف می‌شود. ابتدا روی ساقه لکه‌های قهوه‌ای مایل به قرمز ایجاد شده و سپس فرو رفته هم می‌شوند. برای کنترل آن از بذر سالم و ضدعفونی شده استفاده کنید و در صورت نیاز از مانکوزب هم به مقدار کم استفاده شود.

برق زدگی باقلا
برق زدگی باقلا

برق زدگی باقلا
زنگ باقلا

لکه‌های دایره‌ای شکل سیاه در طرفین برگ‌ها و غلاف‌ها به دلیل نوعی قارچ به نام uromyces viciae-fabae  است. یکی از عوامل ایجاد کننده این بیماری شته سیاه است.

زنگ باقلا
زنگ باقلا

لکه قهوه ای باقلا

این بیماری بوسیله قارچ botrytis fabae ایجاد می‌شود که لکه‌های قهوه‌ای نامنظم روی برگها ایجاد می‌شود. تنها راه کنترل بیماری رعایت تناوب دو ساله و استفاده از بذر سالم و ضدعفونی شده می‌باشد.

از مقدار 2 کیلوگرم در هکتار قارچکش زینب، مانب و کاپتان استفاده شود.

لکه قهوه ای باقلا
لکه قهوه ای باقلا

سفیدک پودری باقلا

به شکل لکه‌های سفید روی برگ و ساقه‌ها دیده می‌شود. در شرایط با رطوبت بالا در بین بوته‌های فشرده ایجاد می‌شود. از راههای کنترل این بیماری از بین بردن علف‌های هرز می‌باشد.

برای از بین بردن بیماری‌های باقلا مانند برق زدگی و مرگ گیاهچه از ارقام مقاوم استفاده شود، رعایت تناوب، شخم و یا سوزاندن بقایای محصولات و استفاده از قارچکش مانکوزب، کاپتان یا مانب به مقدار 2 در هزار در زمان شروع بیماری می‌باشد.

موزاییک باقلا

از علائم ایم بیماری رنگ پریدگی برگها است که به طور نا منظم قسمت‌هایی از برگ به رنگ سبز تیره و قسم دیگر روشن می‌ماند.

موزاییک باقلا و لوبیا

چطور باقلا کشت کنیم؟

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن کشاورزی

برای بیماری باقلا چه سمی بزنم؟ سم شته سیاه باقلا، برای شته سیاه باقلا چیکار کنم؟ زنگ باقلا چیست؟ سم زنگ باقلا، مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۲/۱۰