آفت مینوز گوجه فرنگی

این آفت از آفات مهم گیاهان بادمجان، گوجه فرنگی و فلفل است. انجام اقداماتی مانند استفاده از نشاء سالم و قوی، شخم عمیق خاک و آفتاب دهی، رعایت تناوب زراعی و مبارزه با علف‌های هرز می‌تواند به کاهش خسارت این آفت کمک کند.

شکل ظاهری آفت مینوز

این آفت پروانه کوچکی است که فقط در شب قدرت پرواز دارد که به آن شب پره می‌گویند. شب پره های بالغ به رنگ قهوه‌ای مایل به نقره‌ای هستند و روی بال‌های جلویی آنها نقاط سیاه رنگی دیده می‌شود. تخم‌های این آفت به رنگ سفید شیری تا زرد کرمی هستند. لاروها به رنگ کرم یا زرد روشن تا سبز هستند و سر آنها سیاه است و از سن دوم تا چهارم به رنگ سبز مایل به خاکستری دیده می‌شوند.

دوره زندگی شب پره 24 تا 40 روز است و تخم ها بعد از 4 تا 5 روز باز شده و لاروها شروع به تغذیه و ایجاد خسارت می‌کنند. در زمستان به شکل حشره کامل و لارو وجود دارد و در صورت وجود شرایط دمایی مناسب در زمستان هم زاد و ولد می‌کند.

لارو مینوز گوجه فرنگی

خسارت مینوز

لاروهای این حشره از قسمت میانی بین لایه رویی و زیرین برگ تغذیه می‌کنند و دالانهایی که حاصل از تغذیه آفت یا فضولات سیاه رنگ آنها در برگ‌ها ایجاد می‌کند. خسارت این آفت روی میوه‌ها شدید بوده و باعث کاهش بازارپسندی میوه‌ها می‌شود.

خسارت آفت مینوز

کنترل آفت مینوز گوجه فرنگی

رعایت تناوب زراعی

استفاده از نشا سالم و قوی و رعایت بهداشت گلخانه

کنترل علف های هرز میزبان

جمع آوری و نابودی بقایای گوجه فرنگی در مزارع و گلخانه‌ها

بستن درب و پنجره گلخانه با توری

شخم عمیق و پوشاندن خاک با مالچ پلاستیکی و آفتاب دهی خاک

نصب تله‎های زرد چسبنده بعد از نشا کاری در گلخانه

استفاده از دشمنان طبیعی آفت مانند سن‌های شکارگر و زنبورهای انگلی

استفاده از انواع تله‎های فرومونی 10 تا 20 عدد در هکتار

استفاده از سمومی مانند تریگارد 0.4 لیتر در هکتار، سومی پلئو 0.2 تا 0.4 لیتر در هکتار

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

مشاوره رایگان کشاورزی

اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

منبع

کنترل آفت مینوز گوجه فرنگی، روح اله احمدی، 1391


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۱۲/۲۶