از بین بردن علف‌های هرز بدون صدمه زدن به گیاهان

علف‌های هرز به دلیل صدمه‌ای که به گل‌ها و گیاهان موردعلاقه‌ی ما می‌زنند، گیاهان مهاجم و مضر محسوب می‌شوند. آن‌ها رشد و تکثیر فوق‌العاده سریعی دارند و در مدت کوتاهی می‌توانند چشم‌انداز زیبای باغچه‌ها و یا محوطه‌ چمن‌کاری شده را خراب کنند و به بیشه‌ای پر هرج‌ و مرج با منظره‌ای ناخوشایند تبدیل نمایند

علف‌های هرز به دلیل صدمه‌ای که به گل‌ها و گیاهان موردعلاقه‌ی ما می‌زنند، گیاهان مهاجم و مضر محسوب می‌شوند. آن‌ها رشد و تکثیر فوق‌العاده سریعی دارند و در مدت کوتاهی می‌توانند چشم‌انداز زیبای باغچه‌ها و یا محوطه‌ چمن‌کاری شده را خراب کنند و به بیشه‌ای پر هرج‌ و مرج با منظره‌ای ناخوشایند تبدیل نمایند. برای اجتناب از این مسئله، لازم است که به ‌شدت و در اسرع وقت به نابودی علف‌های هرز باغچه اقدام کنید. به‌جای سموم بازاری که ترکیبات شیمیایی و معمولاً خطرناکی دارند، می‌توانید از موادی که در هر خانه‌ای موجود هستند و یا راهکارهای ساده و ابتکاری استفاده کنید که چند نمونه از بهترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

پیش‌گیری از رشد و گسترش علف‌های هرز:

ابتدا باید صبر کنید که گیاهان یا بذرهایی که کاشته‌اید، کمی جوانه بزنند و بعد از رشد و گسترش علف‌های هرز جلوگیری کنید. به کمک دست، یک ‌لایه‌ی نازک آرد ذرت بر روی باغچه یا محوطه‌ چمن‌کاری شده پخش‌کنید. آرد ذرت از رشد و جوانه زدن بذر گیاهان جلوگیری می‌کند و به همین دلیل است که باید ابتدا اجازه بدهید که بذرهایی که خودتان کاشته‌اید، سبز شوند. علاوه بر این، آرد ذرت کرم‌هایی که مرتباً مشغول زیرورو کردن خاک باغچه و جذب مواد غذایی آن هستند را نیز جذب می‌کند. به همین دلیل حتی اگر مشکل علف هرز ندارید استفاده از آرد ذرت برای باغچه‌ی شما مفید است.

 

استفاده از ترکیبات شیمیایی خانگی

سرکه بهترین و سالم‌ترین سم علف‌کش طبیعی است که حتماً در خانه‌ی شما وجود دارد و اگر نیست به‌راحتی می‌توانید آن را خریداری کنید.

 کمی سرکه‌ سفید رقیق نشده را در یک افشانه ریخته و آن را مستقیماً بر روی علف‌های هرز اسپری کنید. نتیجه‌ این کار در طی چند ساعت مشخص می‌شود. برخلاف سموم علف‌کش بازاری که معمولاً ترکیبات شیمیایی پیچیده و مضری دارند، سرکه کاملاً طبیعی است و برای شما، فرزندانتان و حیوانت خانگی هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. دستگاه هاضمه به‌راحتی می‌تواند سرکه را جذب کند (هرچند که طعم آن زیاد خوشایند نیست) و بر روی پوست هیچ تأثیر بدی ندارد. در کنار همه‌ی این مزایا، قیمت کم سرکه امتیاز بزرگی برای ترجیح دادن آن به سموم علف‌کش گران‌قیمت است.

برای گرفتن نتیجه بهتر، از سرکه در روزهای آفتابی همراه با نسیم ملایم استفاده کنید زیرا باد شدید از رسیدن سرکه به همه نقاط علف هرز جلوگیری می‌کند. سرکه بر روی همه گیاهان به یک اندازه اثر منفی دارد، پس بهتر است اسپری کردن را با دقت زیاد و مستقیماً بر روی علف هرز انجام دهید تا به گیاهان موردعلاقه‌ شما و خاک باغچه آسیبی نرسد.

سرکه، حشرات و سایر آفت‌های باغچه را نیز از بین می‌برد. کمی از آن را در نقاطی از باغچه که مورچه، حلزون و یا حتی گربه‌های ولگرد دیده‌اید، بریزید تا بوی سرکه آن‌ها را فراری بدهد.

 

استفاده از مواد معمولی موجود در منزل

اگر به سرکه دسترسی ندارید، جوش‌شیرین جانشین مناسبی برای آن است. جوش‌شیرین یک محصول بی‌خطر است که استفاده‌های زیادی دارد، از پختن کیک گرفته تا تمیز کردن لکه‌های چربی و علاوه بر این، برای از بین بردن علف‌های هرز نیز کاربرد دارد. کافی است کمی جوش‌شیرین در مناطقی از باغچه که علف‌های هرز رشد کرده‌اند بریزید تا خاک آن نقاط برای رشد علف هرز نامناسب ‌شود. برای جلوگیری از رشد علف هرز در گوشه و کنار حیاط و یا درز بین موزاییک‌ها و دیوارها نیز می‌توانید از جوش‌شیرین استفاده کنید.

راه‌کار دیگر، استفاده از محلول یک پیمانه نمک و دو پیمانه آب جوش است که باید مستقیماً بر روی علف هرز ریخته شود. نمک خشک به‌تنهایی نیز مؤثر است ولی باید با دقت زیادی استفاده شود چراکه استفاده‌ی بیش‌ازحد آن می‌تواند کلاً همه‌ی آثار حیات در باغچه را نابود کند.

 

 راهنمایی‌های مفید

بهترین راه برای از بین بردن علف هرز در محوطه‌های چمن، رسیدگی مداوم و حفظ سلامت و شادابی آن است،. زمانی که چمن‌ها یکدست و سالم بوده و ساقه‌های آن‌ها ضخیم و شاداب باشند، بدیم معنی است که ریشه‌های آن تمام خاک اطراف را اشغال کرده‌اند و با این وجود، هیچ فضایی برای رشد علف‌های هرز وجود ندارد.

 استفاده از کود گیاهی سرعت رشد علف‌های هرز در باغچه و محوطه‌ی چمن را کاهش می‌دهد. علاوه بر این اگر راه‌های فوق تأثیری نداشت، روی باغچه‌ها را با روزنامه بپوشانید (به‌جز مناطقی که گل‌ها و گیاهان خودتان قرار دارند) به‌این‌ترتیب نور خورشید به علف‌های هرز نمی‌رسد و آن‌ها در مدت کوتاهی از بین می‌روند.

در کنار همه این اقدامات، هر وقت که فرصت کردید، علف‌های هرز را با دست از خاک بیرون بکشید. با این کار می‌توانید فقط گیاهانی ناخواسته و مهاجم را از بین ببرید و باغچه‌ی خود را دقیقاً مطابق میلتان کنترل کنید.