استرومانتا

استرومانتا یا گل سه رنگ – Stromanthe نام علمی: Stromanthe sanguinea خانواده:   Marantacea بومی منطقه: امریکای جنوبی

استرومانتا یا گل سه رنگ – Stromanthe

نام علمی: Stromanthe sanguinea

خانواده:   Marantacea

بومی منطقه: امریکای جنوبی

 

نیازها

 

نور

استرومانتا نیازمند نور متوسط است. گیاه خود را دور از آفتاب مستقیم قرار بدهید.. در طول فصل تابستان می‌توانید این گیاه را در محیط بیرونی، در محلی که نور مستقیم آفتاب وجود نداشته باشد(نیمه سایه)، قرار دهید.. در فصل پاییز زمانی که دما به زیر۱۰ درجه سانتی گراد رسید باید گیاه را به محیط داخلی منتقل کنید. بهترین مکان برای گیاه شما در روبه روی پنجره شمالی یا شرقی است.

 

رطوبت

گیاه استرومانتا نیازمند رطوبت بالا در دمای اتاق است. این گیاه ، گیاه مناسبی برای استفاده در محیط تراریوم می باشد.

 

آبیاری

خاک گلدان را به صورت کامل ابیاری کنید. برای اینکه متوجه شوید آبیاری کافی بوده است یا نه انگشت خود را تا ۲ یا ۳ سانتی متر در خاک فرو ببرید اگر خاک خشک بود باید استرومانتا را با آب کافی آبیاری کنید اما اگر مرطوب بود خاک نیازمند آبیاری نخواهند بود. هر روز در اطراف گیاه آب اسپری کنید. این کار باعث ایجاد مه و افزایش رطوبت شده که برای گیاه شما مفید خواهد بود. این گیاه نسبت به خشکی مقاومت کمی داشته در نتیجه نباید بگذارید که محیط زندگی گیاه شما خشک شود.

 

خاک

خاکی که ترکیبی از پیت داشته باشد بهترین خاک برای گیاه استرومانتا است. تنها زمانی که برگ‌های بالایی از حاشیه گلدان بیرون ریختند باید گلدان را تعویض کنید. بهتر است که تعویض در اواخر بهار یا تابستان صورت بگیرد. گلدان‌هایی با ارتفاع کم برای این گیاه مناسب به شمار می‌روند. هر دو هفته یکبار از اوایل بهار تا اواخر پاییز از کود مایع استاندارد برای این گیاه استفاده کنید. بهترین کودی که می‌شود برای این گیاه استفاده کرد، کود ۲۰-۲۰-۲۰ است. به علاوه می‌توانید از آهن نیز برای تغذیه این گیاه به صورت ماهیانه استفاده نمایید.

 

 تکثیر

توده‌های پرتراکم را از هم جدا کرده ودر یک گلدان دیگر بکارید تمامی قسمت‌های جدا شده توانایی رشد مجدد را خواهند داشت. با دقت ریزوم هایی که دارای دو یا سه برگ هستند از گیاه اصلی جدا کنید و آنها را در عمق ۶ تا ۸ سانتی متری در گلدانی که پایه آن پیت مرطوب است قرار بدهید. البته مقداری شن هم به ترکیب خود اضافه کنید. گیاه را توسط یک کیسه پلاستیکی محصور کرده و تا زمانی که ریشه‌های جدید ظاهر شوند در مکانی گرم که دارای نور متوسطی است قرار بدهید.سپس گیاه جدید را جدا کرده و به عنوان یک گیاه بالغ از آن استفاده کنید.