اصلاح خاک‌های کشاورزی بعد از سیلاب

هیچ گیاهی در این زمین‌ها قابل رویش نیست به همین دلیل تولید کنندگان برای دوباره جایگزین کردن قارچ‌ها در خاک اقدام به کاشت گیاهان پوششی مانند گیاهان لگومینوز (لوبیا و یونجه) یا گیاهان علفی کوچک می‌کنند.

برای احیای زمین کشاورزی بعد از سیل چه کنم؟

آسیب سیل به زمین‌های کشاورزی

باقی گذاشتن ماسه و بقایای گل و لای در زمین‌های کشاورزی

فرسایش شدید زمین‌های کشاورزی

سندروم خاک سیلابی( از بین بردن قارچ‎‌ها و میکروارگانیسم‌های خاکی مفید)

بعد از سیلاب کشاورزان سعی می‌کنند روند احیای زمین‌های مزروعی خود را آغاز کنند. علاوه بر حذف بقایای رسوبی گل و لای از زمین‌های کشاورزی باید اقدامات زیر را انجام دهند:

  •  حذف رسوب و آوار وارد شده به زمین
  •   ترمیم آسیب‌های  فیزیکی وارد شده به خاک را
  •   تحریک فعالیت میکروبی خاک
  •  خرد کردن کلوخه‌ها

حذف موانع برای تولید

کشاورزان در مرحله اول ببینند این بقایا که باید حذف شوند می‌توان آنها را با شخم به جزئی از خاک تبدیل کرد. آسیب‌های فیزیکی به خاک که توسط سیلاب برده شده‌ است و قسمتهایی که از مزرعه حذف شده و توسط آب برده شده در صورت امکان باید با افزودن خاک و تسطیح اصلاح شوند. البته مقررات مانع از ریختن بقایا در آب رودخانه‌ها می‌شوند.

ترمیم آسیب‌های فیزیکی بعد از سیلاب

گودال‌ها و حفره‌هایی که بوجود آمده‌اند در صورت امکان با شخم زدن اصلاح شوند و یا آنها را با بقایای آورده شده توسط سیلاب پر کرد و سپس با خاک‌های سطحی از مناطق دیگر پوشاند. در صورت آسیب‌های خیلی شدید که قابل اصلاح نیستند باید زمین را ترک کنند و با زمین دیگری تعویض شود.

اضافه کردن تدریجی فعالیت‌های قارچی و باکتریایی

فعالیت‌های تدریجی بیولوژیک در خاک توسط میکروارگانیسم‌های خاکی مانند مایکوریزا در ناحیه ریشه و نفوذ قارچ به ریشه بدون آسیب به آن اتفاق می‌افتند. در طی این عمل قارچ‌ها از منابع گیاهان مانند کربوهیدرات‌ها استفاده کرده و گیاهان از موادی مانند فسفر که توسط قارچ‌ها قابل دسترس قرار شده‌اند استفاده می‌کنند. هیچ گیاهی در این زمین‌ها قابل رویش نیست به همین دلیل تولید کنندگان برای دوباره جایگزین کردن قارچ‌ها در خاک اقدام به کاشت گیاهان پوششی مانند گیاهان لگومینوز (لوبیا و یونجه) یا گیاهان علفی کوچک می‌کنند. گیاهان پوششی به تدریج مواد ارگانیک، میکروب‌ها و قارچ‌ها را به خاک اضافه می‌کنند تا خاک برای کاشت مجدد آماده شود.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی
خسارت سیلاب، سیلاب، زمین کشاورزی بعد از سیل، بعد از سیلاب چکار کنم؟، مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۱/۲۵