انواع بیماری‌های گیاهی و راه‌های مبارزه با آنها

در این مطلب انواع بیماری‌های گیاهی به همراه شکل و راه مبارزه با آنها بیان شده است

انواع بیماری‌های گیاهی و راه‌های مبارزه با آنها

پوسیدگی‌های ریشه‌ای

این بیماری در درختان، درختچه‌ها، انواع سبزیجات ایجاد می‌شود. درخانواده کلم‌ها، گوجه فرنگی و ‌هویج پوسیدگی ریشه و ریشه قرمزی توت‌فرنگی ایجاد را می‌کند. روی تنه و ساقه در سیب، مرکبات، طوقه درختان گیلاس شانکر(زخم) ایجاد می‌شود.

مبارزه: استفاده از خاک‌های سبک و غیر آلوده‌، ضدعفونی ظروف کشت و بذرها  قبل از کاشت با قارچ‌کش‌های سیستمیک مثل متالاکسیل، اتازول، پروپاموکارپ و آبیاری بارانی با موادی مثل متیل بروماید و کلروپیکرین

سفیدک دروغی یا سفیدک کرکی سیب زمینی:

در خانواده سیب‌زمینی به شکل سوختگی روی برگ‌های سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی دیده می‌شود و بعد از گلدهی زیر برگها ابتدا لکه‌های کوچک زرد یا بیرنگ ایجاد شده و بعدا قهوه‌ای و سیاه می‌شود. بعد از برگ ساقه شروع به شکننده شدن می‌کند. در هوای مرطوب این لکه‌های سیاه رشد می‌کنند. در انگور یا سویا لکه های کوچک یا بزرگ روی برگها و ساقه‌ها ایجاد می‌شود.

مبارزه: استفاده از ارقام مقاوم، بذرهای سالم و ضد عفونی شده، بوته‌های باقیمانده از کشت قبل از سطح زمین قطع و سوزانده شوند. فاصله کشت زیاد باشد از آبیاری بارانی استفاده نشود. قبل از انبار غده‌ها کامل خشک شوند. قبل از گلدهی از محلول بردو 1.5% دوبار در هفته استتفاده شود.

سفیدک دروغی مو:

 این سفیدک در شرایط مرطوب کشت انگور دیده می‌شود. روی برگها در ابتدا لکه‌هایی با حاشیه نا مشخص به رنگ زرد کمرنگ ایجاد می‌شود و در زیر این لکه‌ها و پشت برگ لکه‌های کرکی دیده می‌شود. این لکه‌ها به تدریج بزرگتر شده و قهوه‌ای می‌شوند. در مرحله میوه‌دهی هم ممکن است روی سطح میوه با کرک پوشیده شود.

مبارزه: استفاد از ارقام انگور آمریکایی و استفاده از قارچ‌کش‌هایی مانند: بوردو قبل از گلدهی هر 10 روز یا استفاده از مانکوزب و کاپتان به نسبت 3 در هزار و قبل از گلدهی، استفاده از قارچ‌کش‌هایی مانند متالاکسیل به همراه اکسی کلرور مس در خاک

پیچیدگی برگ در هسته داران:

 به دلیل قارچی به نام تافرینا برگ درختانی مانند هلو، شلیل انواع آلوها و گیلاس متورم و بدشکل می‌شوند و لبه برگها به طرف پایین پیچیده و ارغوانی می‌شوند. برگها و میوه‌های کوچک نیز اوایل فصل ریزش می‌کنند. نوع دیگری از این قارچ باعث ایجاد برگ تاولی در بلوط می‌شود.

مبارزه: در اواخر پاییز و اوایل بهار با سم بردو 2 درصد سم‌پاشی شود.

انواع سفیدک واقعی یا پودری:

لکه‌ها یا نواحی خاکستری و سفید پودری و به شکل کپک روی برگها و بقیه قسمت‌های گیاه بوجود می‌آید. در گیاه رز روی برگهای جوان تاول سفید ایجاد شده و بعدا تمام سطح برگها را می‌گیرد و در برگها پیچیدگی دیده می‌شود.

در انگور: روی برگها و ساقه‌های جوان و جوانه‌ها و روی دو سطح برگ و ساقه‌های جوان لکه‌های قهوه‌ای با پوشش سفید آردی ایجاد می‌شود.

مبارزه: استفاده از گل گوگرد و یا بخار گوگرد در گلخانه‌ها- استفاده از اتاکونازول

 

لکه موجی و لکه برگی:

 شامل لکه موجی سیب زمینی و گوجه‌فرنگی- لکه برگی لوبیا، کلم، توتون، شمعدانی، میخک، داودی، اطلسی، پوسیدگی لیمو و پرتقال و لکه میوه در کدو است. لکه برگی به شکل لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه رنگ به شکل دایره‌های در هم رفته هستند. در خاک میتواند روی طوقه و غده هم زخم سیاه ایجاد کند.

مبارزه: استفاده از ارقام مقاوم، بذر ضد عفونی شده و سم‌پاشی با مانب، مانکوزب و کاپتافول بعد از جوانه زنی بذر یا انتقال نشاء

لکه برگی خیار یا سوختگی صمغی ساقه یا پوسیدگی سیاه:

 به برگها و ساقه کدو، خیار و هندوانه و یا میوه کدو حمله می‌کند. لکه‌های خاکستری و قهوه‌ای روی ساقه ایجاد می‌کند که سبب ایجاد زخم و ترشح صمغی به رنگ زرد می‌شود.

مبارزه: استفاده از بذر ضد عفونی شده و سم‌پاشی با مانکوزب و کاپتان

لکه‌های برگی کوچک و جدا از هم:

در کرفس، غلات، نخود، نیشکر، هویج و بادام زمینی دیده می‌شود. نقطه‌ها ابتدا قرمز یا زرد هستند و به تدریج خاکستری و خشک می‌شوند و تمام سطح برگ را در شرایط گرم و مرطوب می‌گیرند.

مبارزه: استفاده از قارچ‌کش‌هایی مانند بنومیل، بردو و مانب

سوختگی و بلایت: سوختگی درختان سیب، آبله سیاه گلابی، بلایت برگ ذرت، لکه قهوه‌ای برنج، لکه برگی گندم، لکه نقطه‌ای جو و انواع لکه برگی در باریک برگان. لکه‌های سیاه در برگ، دانه، غلاف و خوشه غلات که حتی دانه‌ها با کپک سیاه پوشیده شده‌اند. در برنج لکه‌های قهوه‌ای مایل به ارغوانی روی برگ‌ها و پوشینه‌ها وجود دارد. کم‌کم مرکز لکه‌ها خاکستری شده و تمام بوته را می‌پوشاند.

مبارزه: استاده از قارچ‌کش مانب و اتاکونازول

ارگوت غلات:

روی خانواده غلات(مانند:گندم، جو، چاودار، یولاف) ابتدا قطره‌های کرم یا طلایی رنگ و چسبناکی دیده می‌شود که روی برگها رشد می‌کند و یک توده سفت و بنفش رنگ ایجاد می‌کند. در این ماده سخت و بنفش ماده سمی وجود دارد.

مبارزه: باید قبل از کاشت بذر آنها را ضدعفونی کرد و یا قبل از گلدهی با قاچ‌کش بنومیل سم‌پاشی شود.

لکه سیاه سیب:

در نواحی که تابستان مرطوب و خنک دارند زیاد دیده می‌شود. روی برگ‌ها و میوه‌های سیب، گلابی و زالزالک ابتدا لکه‌های سبز زیتونی که کم‌کم سیاه می‌شود بوجود می‌آید.

مبارزه: سم‌پاشی با قارچ‌کش کاپتان، مانکوزب، تیرام، گوگرد و بنومیل بعد از باز شدن جوانه برگ و گل

انواع بوته‌میری:

 بوته‌میری‌های آوندی و پژمردگی آوندی ناگهانی است و باعث می‌شود ساقه‌ها و برگ‌ها قهوه‌ای و پژمرده و سرشاخه‌ها از بین بروند. این بیماری‌ها ناشی از سه نوع قارچ فوزاریوم در گوجه‌فرنگی، پیاز، کلم‌ها، پنبه، میخک - قارچ ورتیسیلیوم روی درختان زینتی و میوه- قارچ سراتوسیس تیس: روی درختان جنگلی است.

مبارزه: برای مبارزه با بوته‌میری باید خاک ضدعفونی شود که بیشتر در گلخانه‌ها انجام می‌شود. در درختان مبارزه با حشرات ناقل و استفاده از قارچ‌کش‌هایی مانند تیابندازول و بنومیل

منبع: کتاب بیماری‌های گیاهی، مهندس علی عدالت، جلد دوم


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۶/۳۱