اهمیت انجام آزمون خاک و احداث چالکود

بهترین زمان انجام آزمون خاک قبل و بعد از کاشت گیاه یا قبل از شروع فصل رشد است. معمولا این زمان‌ها در پاییز یا اوایل بهار است. در این ایام کشاورز زمان و فرصت کافی برای تهیه کودهای لازم را دارد.

اهمیت انجام آزمون خاک و احداث چالکود

انجام آزمون خاک

آزمایش خاک کشاورزی جهت تعیین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک مانند شوری، درصد سدیم، املاح آب، اسیدیته، ساختار و بافت خاک، دانه بندی، کربنات، بیکربنات، قلیائیت، گچ و آهک و حضور مواد مغذی تشکیل دهنده خاک انجام می‌شود.

تفسیر آزمایش برای گیاهان مختلف متفاوت است و نشان‌دهنده این است که آیا عنصر یا شاخص آزمایش شده شرایط مطلوبی برای گیاه مورد نظر ایجاد می‌کند یا خیر. آزمایش خاک پایه و اساس هر کشتی به شمار می‌رود و می‌تواند میزان خسارت‌های احتمالی را کاهش دهد.

مزایای آزمون خاک

صرفه جویی در مصرف کود

جلوگیری از آلودگی محیط زیست

جلوگیری از سمیت عناصر مختلف در خاک

تخمین مقدار دقیق عناصر مورد نیاز برای محصولات مختلف

بهترین زمان انجام آزمون خاک

بهترین زمان انجام آزمون خاک قبل و بعد از کاشت گیاه یا قبل از شروع فصل رشد است. معمولا این زمان‌ها در پاییز یا اوایل بهار است. در این ایام کشاورز زمان و فرصت کافی برای تهیه کودهای لازم را دارد. مساحت نمونه برداری به جنس خاک و کشت قبلی و نوع کود بستگی دارد. از هر 10 هکتار یک نمونه 1 تا 1.5 کیلوگرمی تهیه می‌شود. در غیر اینصورت باید زمین را به چند قطعه تقسیم کرد که از نظر جنس بافت خاک، شیب و کودهای استفاده شده یکسان باشند. برای نمونه بردای بسته به نوع محصول از اعماق 30 و 60 و90 نمونه برداری جداگانه انجام می‌شود.

استفاده از چالکود برای تغذیه درختان باغ

یکی از بهترین روش‌های تغذیه درختان به صورت موضعی است که عناصر را در دسترس گیاه قرار می‌دهد. برای داشتن تغذیه مناسب باید به سه عامل توجه کنید:

چه زمانی از چالکود استفاده شود؟

چه نوع و چه میزانی کود مصرف شود؟

در چه محلی چالکود را احداث کنیم؟

بهترین زمان احداث چالکود:

با توجه به شرایط آب و هوایی و بافت خاک می‌تواند از اواخر آذر ماه تا بهمن ماه انجام شود. در مناطق سردسیری و شمال کشور عملیات در اواخر بهمن انجام می‌شود. هر چه منطقه گرمتر باشد عملیات احداث چالکود باید به پاییز نزدیکتر باشد زیرا هوا زودتر گرم می‌شود و فعالیت ریشه‌ها  زودتر آغاز می‌شود.

تعداد چاله‌ها برای درختان میوه بیشتر از 10 سال 2 تا 4 چاله برای هر درخت توصیه می‌شود.

میزان و نوع مصرف کودهای شیمیایی با توجه به آزمایش خاک و برگ انجام می‌شود. با توجه به اینکه چالکود بیشتر برای تامین عناصر پر مصرف مانند فسفر، پتاسیم، ازت و منیزیم انجام می‌شود می‌توان بر اساس سن درخت و به ازای هر سال سن 150 تا 250 گرم بسته به شدت کمبود و بافت خاک به میزان 20 تا 30 کیلوگرم کود حیوانی اضافه کنیم.

مکان احداث چالکود

بهترین محل احداث چالکود در درختان میوه در حاشیه بیرونی سایه انداز درخت قطر 30 تا 50 سانتی‌متر و در عمق 20 تا30 سانتی‌متری خاک است که بیشترین محل تجمع ریشه‎‌های مویین یا جاذب در این ناحیه می‌باشد. البته در درختان مختللف عمق احداث ممکن است تا 60 سانتی‌متر هم افزوده شود.

برای پر کردن چالکود ابتدا کودهای حیوانی کاملا پوسیده مورد نیاز برای پر کردن چاله را با کودهای شیمیایی کاملا مخلوط کرده و داخل چالکود می‌ریزیم. بهتر است خاک سطح یا خاک مرغوب به عمق چالکود ریخته شود.

محل چالکود هم بایستی در محل نفوذ آب باشد تا رطوبت لازم برای جذب عناصر ضروری تامین شود.

 منابع

اطلاعیه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خرم آباد  و دلفان


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۱۰/۰۴