بازاریابی اینترنتي ( Internet marketing)

امروزه در بسياري از کشورهای توسعه یافته، عمده محصولات کشاورزی به شیوه اينترنتي عرضه مي شود.

🔘 امروزه در بسياري از کشورهای توسعه یافته، عمده محصولات کشاورزی به شیوه اينترنتي عرضه مي شود. 

❓سوال اینجاست که فروش و عرضه برای کدام محصولات کشاورزی به شیوه اينترنتي مناسب است؟ 

❓آیا از این روش می توان برای عرضه و فروش محصولات تنها یک مزرعه یا چندین مزرعه در یک منطقه استفاده نمود و یا با هدف فروش محصولات کشاورزي در کل کشور طراحی شده اند؟

☑️ مقدمه: 

🔹سیستم های بازاریابی اينترنتي در دنیا از طریق  ارسال ایمیل یا با ایجاد کانال در شبکه هاي مجازی جهت اخذ سفارش یک کالا تا یک فروشگاه اينترنتي توسط کارت خرید مجازی محصولات یک مزرعه یا مزارع متعدد در یک منطقه و یا با هدف فروش در کل کشور طراحی شده اند. 

🔸در واقع بازاریابی اينترنتي انتخاب بسیار مناسب برای کشاورزانی است که محصولاتشان بیشتر از نياز بازارهاي منطقه زندگی شان می باشد و یا برای محصولاتی که برای آن منطقه تقاضای مناسبی وجود ندارد، بسیار ضروری و لازم است.

🔺نکات مهم مورد توجه در فروش بازاریابی اينترنتي:

💢 ایجاد و طراحی  یک وب سایت و یا کانال مناسب به همراه لیست محصولات قابل فروش و قیمت آنها و قرار دادن گزینه ای جهت پذیرش سفارشات مشتریان.

💢 ایجاد کارت خريد اعتباری، فروشنده شخص ثالث و یا در نظر گرفتن چک بانکی. محصولات از طريق آدرس خریدار محلی فرستاده شده و یا توسط خریدار محلی تحویل گرفته میشود و یا اینکه از طریق سرویس های پستی به آدرس مورد نظر با بسته بندی دقیق و درست ارسال می گردند. بعنوان مثال، ممکن است در منطقه شما تولید و پرورش گل یا گیاهان دارویی انجام پذیرد ولی مردم تمایلی به خرید آنها نداشته باشند، اما دو استان مجاور شما درصدد خريد همان محصول باشند.

❗️نکته مهم در بازاریابی: 

🔸قبل از ایجاد وب سایت یا کانال مربوط به مزرعه تان، ابتدا به اهداف تجارتتان و اینکه چگونه آن وب سایت یا کانال می تواند شما را به اهدافتان برساند، دقیق فکر کنید.
 
🔹هرچند که می توانید وب سایت و یا کانال مزرعه تان را بسته به نیاز مشتریان تغییر داده و دائما بروز رسانی نمایید، اما بهتر است در بدو ایجاد آن، از خود سوالاتی را بپرسيد. بعنوان مثال: 

🔵آیا من فقط می خواهم محصولات مزرعه خودم را تبلیغ کنم؟
🔵 آیا من می خواهم اطلاعات مربوط به کارها و فعالیت هایم در مزرعه و تجربیاتم را با مشتریان به اشتراک بگذارم؟
🔵آیا من می خواهم محصولاتم را بعد از فروش اینترنتي به آدرس خریدار پست نمایم؟ چه دوره هایی زمانی می خواهم تا محصولاتم را عرضه کنم؟
🔵آیا می خواهم از مشتریان بازخوردي هم داشته باشم و نظراتشان را جویا شوم؟

✏️نکته آخر اينکه این مقاله تاکید بر فروش محصولات و خدمات پس از فروش از طریق اینترنت مارکتینگ با ایجاد برنامه ریزی دقیق و جامع داشته و اهمیت استفاده  از فضای مجازی در دنیای کنونی را برای عرضه محصولات کشاورزی یادآور می شود.