برای کنترل آفت کنه زعفران چه کنیم؟

زعفران یکی از با ارزش‌ ترین گیاهان دارویی جهان است. تکثیر آن از طریق پیاز توپر به نام بنه یا کورم انجام می‌شود. گیاه یکساله بوده ولی کورم 7 تا 8 سال در زمین باقی می‌ماند. به همین دلیل در این شرایط احتمال بروز آفت وجود دارد.

کنه زعفران چیست؟

مهم ترین آفات گیاهان غده‌ای است. این کنه دارای بدنی فربه به رنگ سفید کدر دارد. کم تحرک و تنبل و دارای پاهای قرمز است.

خسارت کنه زعفران

این آفت معمولا از محل زخم‌ها یا قسمت‌های سالم وارد شده و با تغذیه خود در بنه تونل ایجاد کرده و زاد و ولد می‌کند و سبب پوسیدگی آنها می‌شود.

کنه زعفران

دستورالعمل کنترل کنه زعفران چیست؟

بافت زمین زعفران باید غنی از مواد غذایی و دارای بافتی سبک باشد.

کودهای دامی مورد استفاده قبل از کاشت باید  پوسیده و عاری از بذور علف‌های هرز باشند.

زعفران

برای آماده سازی زمین برای کشت دوباره زعفران در ابتدای تابستان بعد از خروج بنه‌ها روی خاک پلاستیک شفاف کشیده شود و به مدت 30 روز در معرض آفتاب قرارگیرد. در شهریور یا خرداد اقدام به کاشت بنه‌ها گردد.

بوته‌هایی برای کاشت استفاده شوند که به صورت خشک از خاک خارج شده باشند.

بنه‌هایی که برای کاشت انتخاب می‌شوند نباید لکه‌های سیاه داشته باشند و در زمان انتقال به محل کشت سورت یا درجه بندی شود و در جعبه یا کیسه مناسب حمل شود.

فاصله بین ردیف 25 سانتی‌متر و بین گیاه 5 سانتی‌متر کاشته شود تا بوته نور و فضای کافی برای رشد داشته باشد. عمق کاشت بین 18 تا 20 سانتی‌متر انتخاب شود.

مقدار 5 تا 6 تن بنه در واحد سطح برای افزایش عملکرد و فرصت ندادن به کنه مناسب است.

بهترین زمان برای کاشت زعفران برای عملکرد بیشتر و کاهش خسارت کنه کاشت زعفران در خرداد ماه  بعد از خزان برگها است. بعد از کاشت آبیاری تا پاییز انجام نشود.

تغذیه باید با توجه به تجزیه برگ و خاک در بهمن و اسفند با کودهای مختلف انجام شود.

میزان آفت کنه در مزارعی که از بنه‌های آلوده استفاده شده، خاک سنگین داشته و در تابستان آبیاری انجام شده بیشتر است. در تابستان به هیچ وجه آبیاری نکنید یا در انبار کاملا خشک باشد تا شرایط مناسب برای رشد کنه مهیا نشود.

در زمین‌هایی که عمق کاشت بنه‌ها کم است در معرض گرما و سرما و خشکی قرار می‌گیرند و به کنه هم حساس‌تر هستند.

در ﻣﺰارﻋﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﮐﻨﻪ آﻟﻮده ﺷﺪه ﻣﺰارع ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﮐﻮدﻫﺎي ﮐﺎﻣﻞ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﻣﺤﻠﻮلﭘﺎﺷﯽ اﻧﺪام‌ﻫﺎي ﻫﻮاﯾﯽ درﻣﺎهﻫﺎي ﺑﻬﻤﻦ و اسفند با ﻧﻈﺎرت ﮐﺎرﺷﻨﺎس تغذیه نتایج خوابی داشته است.

با وجود بارندگی در پاییز و زمستان اگر این بارندگی‌ها منظم نبوده به خصوص به آبیاری اول قبل از گل(گل آب) و دومین آبیاری(آب بعد از گل یا زاج آب) نیاز دارد و باید انجام شود.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی


منبع : دستورالعمل کنترل تلفیقی آفت کنه زعفران.1396.حسن رحیمی
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۲/۰۹