دیفن باخیا

دیفن باخیا DUMB CANE   نام علمی:  DIEFFENBACHIA AMOENA خانواده: شیپوری -   ARACEAE بومی منطقه: آمریکای استوایی نام های دیگر: دیفن باخیا، عصاي لالي، سمبرگ، گياه رهوئو، Dumb Cane

دیفن باخیا DUMB CANE  

نام علمی:  DIEFFENBACHIA AMOENA

خانواده: شیپوری -   ARACEAE

بومی منطقه: آمریکای استوایی

نام های دیگر: دیفن باخیا، عصاي لالي، سمبرگ، گياه رهوئو، Dumb Cane

 

نیازها 

 

نور

 نور غیر مستقیم (آپارتمانی)، حساس به نور مستقیم، در صورت کمبود نور گیاه، علفی و ساقه هایش دراز می شود گیاه را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا برگها به یک طرف منحرف نشود .

 

دما

 بین 13 تا 18 درجه، نسبت به سرمای بیش از اندازه حساس است فصل زمستان باید در اتاق نگهداری شود و در بقیه فصول می تواند دمای محیط را تحمل کند.

 

آبیاری

در تابستان هفته ای 2 تا 3 بار، در زمستان هفته ای یک بار، اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود .در بیشتر منازل به دلیل آبیاری بیش از اندازه گیاه از بین می رود.

 

خاک

خاک برگ، مخلوط یک قسمت خاک رس و یک قسمت کود حیوانی و دو قسمت برگ برای این گیاه مناسب است. زیاد بودن کود حیوانی باعث پوسیدگی می شود .

 

تکثیر

 جدا کردن پا جوشهای ریشه دار و کاشتن آنها یا قلمه زدن ساقه برگ دار و بدون برگ بدین ترتیب که ساقه های برگدار را پس از جدا کردن از گیاه چند ساعت تا یک روز در هوای آزاد گذاشته تا محلهای برش خشک شود و سپس یا در یک ظرف آب قرار داده تا ریشه دهد و سپس کاشته شود یا قلمه ها را در ماسه باید کاشت و از قلمه های بدون برگ و دارای حداقل یک جوانه را به اندازه 5 سانتیمتر بریده و بعداز دو روز قرار دادن در هوای آزاد به صورت افقی، طوری که جوانه به سمت سطح خاک باشد، کاشت نمود تا پس از ریشه دار شدن، آنها را در گلدانهای جداگانه کشت کرد .

 

نکته

 قرار دادن چند قرص ضد بارداری در خاک گلدان و یا حل کردن آن در آب و آبیاری گیاه باعث افزایش رویش پا جوشها می شود که تکثیر آنها خیلی راحتتر است . همیشه گیاهان خود را با کودهای مایع موجود در بازار ( مانند زربار ) هر 15 روز یک بار به نسبتهای مشخص که از طرف تولید کننده معین می شود در آب حل نموده و آبیاری کنید.