روش کاشت زنجبیل

گیاهی گرمسیری و دارای ریزوم یا ساقه زیر زمینی است. در طبیعت به شکل چند ساله و برای تولید محصول به شکل یکساله رشد می‌کند. برگ‌های تولید شده به شکل شمشیر و نوک تیز و گل‌های زرد تا بنفش از ریزوم‌ها به شکل مستقیم خارج می‌شوند.

گیاه زنجبیل

گیاهی گرمسیری و دارای ریزوم یا ساقه زیر زمینی است. در طبیعت به شکل چند ساله و برای تولید محصول به شکل یکساله رشد می‌کند. برگ‌های تولید شده به شکل شمشیر و نوک تیز و گل‌های زرد تا بنفش از ریزوم‌ها به شکل مستقیم خارج می‌شوند.

مکان کاشت

این گیاه در شرایط فضای باز شرایط نیمه آفتابی در آب و هوای گرم را ترجیح می‌دهد. در آب و هوای سردتر گلدان‌ها به آفتاب منتقل می‌شوند  یا در تابستان به مناطق نیم سایه منتقل می‌شوند.

 دمای قابل تحمل

گیاه گرما دوستی است و اگر در مناطقی با شب‌های خنک کشت شود بهتر است در گلخانه کشت شود. بسیاری از گونه‌های این گیاه قادرند تا دمای 6- درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند ولی به طور کامل یخبندان را تحمل نمی‌کنند. این گیاه گرمسیری در اغلب مناطق آب و هوایی در تابستان قابل کشت است.

خاک مورد نیاز

خاک عمیق با ابفت متوسط(شنی و لومی) برای کشت فضای باز مناسب است. برای کیفیت بهتر به کمپوست توصیه می‌شود

کوددهی

در صورتی که این گیاه در مناطق نیمه گرمسیری به شکل دائمی کاشته شود به کود به ندرت نیاز دارد. اگر در گلدان یا باغچه کشت می‌شود همزمان به رشد طولی ساقه به تدریج کمپست یا خاک تازه به آن اضافه می‌شود. البته در کشت‌های گلدانی در اوایل تابستان و در زمان رشد سریع و تولید برگ به مقداری کود ارگانیک نیاز دارد.

کاشت

در بهار یا گیاه تازه را بکارید و یا از ریزوم تازه استفاده کنید. برای این منظور ابتدا ریزوم‌ها را در بستر ریشه‌زایی مانند ماسه یا پرلیت مرطوب قرار دهید و در محیط گلخانه با دمای 21 تا 27 درجه سانتی‌‌گراد به مدت یک تا یک ماه و نیم قرار دهید. وقتی جوانه‌ها ظاهر شدند محیط ریشه‌زایی را به آرامی کنار بزنید و ریشه را به گلدان بزرگتر منتقل کنید و روی آن را با 5 سانتی‌متر بپوشانید.

با رشد بیشتر ساقه‌ها خاک هم تدریجا اضافه کنید و آبیاری هم به قدری انجام شود تا خاک نسبتا مرطوب باشد. برای انتقال به زمین در مناطق گرمسیری بین ردیف‌ها 30 سانتی‌متر فاصله در نظر گرفته شود.
 

زمان برداشت

رشد زنجبیل در اواخر تابستان با طولانی تر شدن شب‌ها متوقف می‌شود. قبل از شروع دماهای زیر صفر اقدام به برداشت کنید.

خواص زنجبیل

طبع زنجبیل گرم و خشک و دارای خواص زیادی است. دارای ترکیبات ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی و ضد التهاب است و در درمان مشکلات روده، معده، تهوع و دردهای عضلانی و آرتروز بسیار مفید است.

 


منبع : https://www.growveg.com/plants
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۱۱/۱۶