روش کاشت هویج

هویج با نام علمی Daucus carota، یک گیاه فصل خنک است که برخی از ارقام آن به دماهای بالا مقاوم هستند. اکثرا از شهریور تا دی ماه  بسته به منطقه قابل کاشت هستند. در این مطلب سعی شده تا روش کاشت هویج بررسی شود.

معرفی گیاه هویج

هویج با نام علمی Daucus carota، یک گیاه فصل خنک است که برخی از ارقام آن به دماهای بالا مقاوم هستند. اکثرا از شهریور تا دی ماه  بسته به منطقه قابل کاشت هستند. در این مطلب سعی شده تا روش کاشت هویج بررسی شود.

دمای مناسب

 دمای مناسب رشد هویج حدود 16 تا 24 درجه سانتی‌گراد است. دماهای بالا باعث کاهش طول ریشه و خشبی یا فیبری شدن و عدم بازار پسندی محصول می‌شود. دماهای پایین باعث تولید ریشه‌های بلندتر و کم‌ رنگتر می‌شود. بعد از استقرار تا دمای 5- درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند.

خاک مناسب

بهترین رشد هویج در عمق 20 تا 30 سانتی‌متری خاک‌های با زهکشی مناسب اتفاق می‌افتد. خاک‌های مناسب برای کشت این محصول دارای بافت متوسط لومی و شنی- لومی می‌باشد. خاک دارای مواد آلی کافی باشد و عاری از کلوخه و ریشه‌های کشت قبلی باشد.

pH مناسب برای رشد هویج حدود 5.5 تا 6.5 است. خاک‌های دارای بافت شنی یا سبک محصول زودرس تولید کرده و برای تولید محصول در مساحت بالا خاک‌های سیلتی و سیلتی- لومی مناسب است. هویج مناسب برای تازه خوری معمولا در خاک‌های سبکتر(خاک‌های شنی) تولید می‌شود.

 

ارقام هویج

بیشتر در مناطق شرقی کاشته می‌شوند و دارای ارقام معتدله و گرمسیری هستند. ارقام  شامل نانتس، چانتنا، نلسون، ناپل و موکومF1 پوسا و دسی می‌باشد.

 

 

روش کاشت هویج

به طور مستقیم در مزرعه کاشته می‌شوند و نیازمند داشتن خاک نرم و حاصلخیز، هوموسی حداقل به عمق 25 سانتی‌متر و فاصله بین بوته‌ها و ردیف‌ها حدود 25 سانتی‌متر است. زمان کاشت هویج زودرس پاییز یا اوایل فروردین و زمان کاشت هویج دیررس تا اردیبهشت ادامه دارد. در مناطق سردسیر بعد از رفع خطر سرما و در مناطق گرمسیر در پاییز و زمستان کشت می‌شود.

برای توزیع بهتر بذرها بهتر است با ماسه مخلوط شوند. مقدار بذر در هر هکتار حدود 3 تا 5 کیلوگرم است و حدود 12 تا 18 روز طول می‌کشد تا جوانه بزند. سه تا چهار هفته بعد از کاشت باید تنک کردن انجام شود به طوری که بین بوته‌ها حدود 5 تا 10 سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد. عمق بذر با توجه که ریز است حدود 0.5 تا 1 سانتی‌متر است.

کوددهی هویج
هویج باید بعد از محصولاتی که کوددهی خوبی برای آنها انجام شده است مانند کلم برگ و گل کلم کاشته شود. قبل از کاشت به ازای هر 1000 متر یک کیسه دی آمونیوم فسفات و نصف کیسه اوره به زمین داده شود. بعد از آخرین تنک زمانی که قطر هویج 1 سانتی‌متر است حدود نصف کیسه اوره به صورت سرک اضافه شود.

اگر ازت خیلی زود استفاده شود ممکن است باعث تولید برگ اضافه و در نهایت عارضه ریشه چنگالی شود. همچنین از مصرف کودها در فاصله نزدیک به هویج خودداری کنید.

آبیاری

زمین باید بلافاصله بعد از کاشت آبیاری شود تا جوانه‌زنی و رشد یکنواخت اتفاق بیفتد و گیاه به طور محکم مستقر شود. ریشه‌های عمیقی دارند ولی نیاز به آبیاری منظم دارند. در طول فصل رویش نیاز به 6 تا 8 نوبت آبیاری نیاز دارند.

امداد کشاورز سعی در رواج دانش نوین کشاورزی در بخش تولیدات گیاهی و دامی کشور به جهت بهبود کشاورزی سنتی دارد. برای تسهیل اطلاع رسانی به کشاورزان کشور علاوه بر داشتن تیم کارشناسان از  بسترهایی مانند سایت و اپلیکیشن هم در راستای تحقق این هدف استفاده می‌کند.

منبع

Carrot Production. Noor Muhammad Noori IDEA-NEW

منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۱۰/۱۱