روش کشت هندوانه

هندوانه یکی از مهم‌ترین میوه‌های تولید شده در کشور است و بین ایرانیان محبوبیت زیادی دارد.

هندوانه

هندوانه Citrullus lanathus  گیاهی از خانواده کدوئیان است و به فصل رشد گرم و طولانی نیاز دارد. بر اساس نوع گرده افشانی، اندازه و نقش روی پوست طبقه بندی می‌شوند. ارقام متفاوتی وجود دارند.

ارقام هندوانه: از جمله نوع جوبیلی، چارلستون گری، کریمسون سوییت، شوگر بیبی، آل سوییت، رویال سوییت

تاریخ کشت هندوانه

با توجه به اینکه گیاهی گرمسیر است در زمان کاشت دما باید حدود 15 تا 20 درجه سانتی‌گراد باشد. بعد از رفع سرما در اواسط فروردین ماه زمانی که دمای خاک حدود 35 درجه سانتی‌گراد باشد کشت می‌شود. دمای کمتر از 21 درجه باعث تاخیر در جوانه زنی و در دمای کمتر از 15 درجه متوقف می‌شود. قبل از کاشت با قارچکش‌هایی مانند تیرام یا انواع دیگر ضدعفونی شود.

یکی از راههای مناسب برای زود رس کردن کاشت در زیر تونل‌های پلاستیکی در اسفند ماه و انتقال در فروردین است. بهترین دمای پرورش نشا 18 تا 27 درجه سانتی‌گراد و مدت 3 تا 4 هفته است.

بعد از کشت از هرگره یک گل نر خارج می‌شود و بعد از 7 گره یک گل ماده تشکیل می‌شود. هر بوته تعداد 2 تا 3 عدد میوه را می‌تواند نگه دارد در نتیجه برای تولید میوه های درشت و توازن در تغذیه میوه‌های بد فرم ونامناسب را حذف می‌کنیم. تعداد میوه‌های تشکیل شده در بوته به شرایط آب و هوایی، خاک و شرایط گرده‌افشانی بستگی دارد. برای گرده‌افشانی مناسب به وجود حشرات نیاز دارد. فواصل بین جوی‌ها 2.5 تا 3 و 4.5 تا 5 متر در نظر می‌گیریم. فواصل بوته روی ردیف 1 متر است.

خاک مناسب هندوانه 

خاک مناسب برای کاشت هندوانه باید حاصلخیز و دارای مواد آلی کافی و pH  حدود 6 تا 6.5 باشد. مقدار کم منیزیم یا نسبت بالای پتاسیم و کلسیم به منیزیم سبب ریزش برگ‌ها می‌شود. اگر کلسیم کافی برای گیاه تامین نشود عارضه سوختگی گلگاه ایجاد می‌شود.

نیاز کودی هندوانه

قبل از کاشت به 100 کیلوگرم فسفات آمونیوم و 50 کیلوگرم سولفات پتاس نیاز دارد و 150 کیلوگرم اوره به شکل تقسیط اضافه شود،کودهای میکرو هم به شکل محلول‌پاشی قبل از گلدهی به مقدار 2 در هزار استفاده شود.

آماده سازی زمین

برای آماده کردن زمین در پاییز شخم زده شود و در طول زمستان آب در خاک ذخیره می‌شود و اوایل بهار دیسک زده و ا ایجاد جوی و پشته اقدام به کشت می‌کنند.

بعد از سبز شدن نیاز به یک تا دو بار آبیاری دارد و در زمان گلدهی و تشکیل میوه به تنش آبی حساس است و کمبود آبیاری سبب کاهش جذب کلسیم می‌شود.

 

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی

 

مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن کامل کشاورزی

اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

منبع

دستورالعمل کاشت، داشت و برداشت هندوانه، فرامرز سیدی، حسین محمدی، عبدالعزیز حقیقی.


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۱۰/۲۲