مبارزه با آفت ملخ چگونه است؟

در ملخ‌هایی مانند ملخ صحرایی و مراکشی که معمولا از کشورهای عربی وارد کشور می‌شوند باید قبل از مهاجرت سریعا اقدام به مبارزه شود. بهترین زمان مبارزه با ملخ‌ها مرحله پورگی است.

آفت ملخ را بشناسیم

از جمله خطرناك ترين آفات كليه محصولات كشاورزي جهان ، ملخ‌ها هستند كه بعلت داشتن تنوع گونه اي و تغذيهاي مي‌توانند به محصولات زراعي، مراتع، جنگل‌ها و باغ‌ها و ... خسارت وارد كنند. از آنجائيكه محل اجتماع یا کانون ملخها دورتر از مزارع و غالبا در مراتع هست كشاورزان تمايلي به مبارزه با اين آفت در خارج مزارع و باغات ندارند و به همین دلیل ملخ ها بعنوان آفات عمومي تلقي مي شود و مسئول كنترل آنها برعهده بخش دولتي مي باشد. ولی در شرایطی که آفت مشاهده شد کشاورزان باید برای جلوگیری از بروز خسارات بیشتر به خصوص در مناطقی که احتمال حمله آفات بیشتر است سعی کنند آفت را از بین ببرند.

شناسایی انواع ملخ‌ها

در انتخاب روش مبارزه با این آفت اگر وسعت کم fاشد باید از روش‌های ساده استفاده کنیم. اگر ملخ بالغ و بالدار باشد باید برای برای مبارزه با آنها از روش‌های سریع استفاده کرد. در ملخ‌هایی مانند ملخ صحرایی و مراکشی که معمولا از کشورهای عربی وارد کشور می‌شوند باید قبل از مهاجرت سریعا اقدام به مبارزه شود. بهترین زمان مبارزه با ملخ‌ها مرحله پورگی است.

ملخ صحرائي

ملخ صحرایی

ملخ مراكشي

ملخ مراکشی

ملخ ايتاليائي

ایتالیایی

ملخ آسيائي

ملخ اسیایی

ملخ سبز شاخك بلند

سبز

ملخ كروتوكونوس

کروتوکونوس

راههای مبارزه با ملخ‌ها

روش‌های مبارزه مکانیکی ملخ 

 مانند کندن کانال در مسیر مهاجرت پوره‌های ملخ یا خارج کردن کپسول تخم ملخ‌‌ها از خاک. طعمه پاشی که شامل مخلوط کردن آفتکش با یک ماده مانند کنجاله ذرت یا سبوس گندم و پخش کردن در بین دسته‌های پوره است که البته این روش و روش مکانیکی نیاز به نیروی کار زیادی دارد. در این روش باید احتیاط شود تا دام‌ها از این طعمه‌ها تغذیه نکنند.

روش گردپاشی

که در این روش موادی مانند پودر گچ یا تالک با آفتکش مخلوط شده و بدون نیاز به سمپاش روی ملخ‌ها ریخته می‌شود. البته این روش و طعمه پاشی خیلی کاربرد ندارد.

روش سمپاشی افشانه‌ای

 که بهترین روش مبارزه با ملخ‌ها در سراسر کشور است. این روش آفتکش به اندازه ریز در آمده و نیاز به آموزش و نیاز به لباس محافظ دارد ولی روش سریعی است.

روش محلولپاشی

که از ترکیب آب و آفتکش و از سموم با فرمولاسیون امولسیون استفاده می‌شود و برای مساحت‌های هکتار در زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود برای مبارزه با آفاتی مانند ملخ‌ها خیلی مناسب نیست.

محلولپاشی به روش حجم بسیار کم ذرات(ULV)

 سم با فرمولاسیون خاصی در کارخانه آماده شده و معمولا به مقدار 0.5 تا 1 لیتر در هکتار برای مبارزه با ملخ‎‌ها استفاده می‌شود. سم با آب یا سم دیگری رقیق نمی‌شود و توسط سم پاش‌های خاصی به ذرات خیلی ریز(50 تا 10 میکرو متر) تبدیل می‌شود.

برای اینکه این ذرات خیلی بخار نشوند فرمولاسیون ULV بر مبنای روغن است و اگر سرعت باد حداکثر بین 2 تا 10 متر بر ثانیه باشد مناسب است. معمولا برای حمل مخزن سم پاش در مساحت‌های 15 هکتار حمل دستی و 100 هکتار از ماشین و بیش از 5000  هکتار از هواپیما استفاده می‌شود.

زمان مبارزه با ملخ‌ها

زمانی که پوره‌ها بین سنین 3 تا 5 هستند، ملخ‌های بالغ قبل از تخم ریزی، ملخ‌ها در زیستگاه اصلی قبل از مهاجرت، در نزدیکی میزبان، تراکم جمعیت به حد زیان برسد. تراکم پوره در متر مربع بیش از 13 باشد یا تعداد ملخ بالدار بیش از 25 باشد مبارزه شروع می‌شود.

سموم مورد استفاده برای از بین بردن ملخ‌ها

  • فنيتروتيون (سوميتون) بصورت امولسيون 50 % به نسبت يك ليتر در هكتار.
  •  فنيتروتيون و مالاتيون ULV 96 %به نسبت نيم ليتر در هكتار (بوسيله سمپاشي يو ال ويی پاش)
  • مالاتيون 57 %به نسبت 7/0 ليتر در هكتار بصورت محلول پاشي روي پوره هاي سنين پائين با تراكم كم. چنانچه تراكم زياد باشد حداكثر 5/1 ليتر در هكتار مصرف مي‌گردد.
  • كارباريل يا سوين 85 % بصورت طعمه مسموم به نسبت 5 كيلو سم و 100 كيلو سبوس براي 4 هكتار (حدود 25 كيلو طعمه در هكتار) و بصورت محلول پاشي نيز 3 كيلو در هكتار مصرف مي‌گردد.
  • ديفلوبنزورون ULV 45 %با نام تجارتي ديميلين به ميزان 250-200 سي سي در هكتار مي تواند مورد استفاده قرار گيرد.
  • دلتامترين 25/1 %ULV به ميزان نيم ليتر در هكتار استفاده مي شود.

نکته

 در جنگلها براي مبارزه با ملخ ها از مصرف سموم با طيف وسيع خودداري شود. ملخ هاي ايتاليايي معمولاً از غلات تغذيه مي كنند ولي به گياهان پهن برگ نيز خسارت مي زنند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن مشاوره آفات کشاورزی

اپلیکیشن امداد کشاورز

آفت ملخ چیست؟ برای مبارزه با ملخ چه کار کنم؟ ملخ صحرایی، ملخ ایتالیایی، ملخ مصری، ملخ مراکشی، ملخ سبز، حشره‌ای شبیه ملخ، مبارزه با آفت ملخ، آفت ملخ چیست، مضرات ملخ برای انسان، ملخ زیان آور گندم، مقابله با ملخ، سم آفت ملخ، بهترین سم برای مبارزه با ملخ، مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی


منبع : دستورالعمل مبارزه با ملخ ها، سازمان حفظ نباتات کشور
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۱/۲۱