مدیریت آفت کرم گلوگاه انار

کرم گلوگاه یکی از مهم ترین آفات در انار است که علاوه بر انار درختانی مانند پسته، بادام، زردآلو، هلو، گلابی، سیب و گردو هم می‌توانند میزبان این آفت باشند. حشره کامل به شکل شب پره خاکستری کوچکی است که دارای یک نوار زیگزاگ در پایین بال‌های جلویی است. لارو حشره به رنگ قرمز یا صورتی یا کرم رنگ و در سنین بالا متمایل به قهوه‌ای است.

 

کرم گلوگاه انار

 دوره‌های زندگی حشره

در اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت همزمان با ظهور گل‌های سری اول ظاهر می‌شوند. شب پره‌ها بعد از جفت گیری حدود 25 عدد تخم در داخل شکاف میوه‌ها یا تاج انار می‌گذارند. سپس سوراخی ایجاد می‌کنند که باعث ورود قارچ‌ها و باکتری‌ها به داخل میوه و بروز انواع بیماری‌ها می‌شود. این آفت با تغذیه از میوه باعث ریزش گل و میوه‌های تازه تشکیل شده می‌شود.

کرم گلوگاه انار

کرم گلوگاه انار

مدیریت آفت

انتخاب رقم مناسب، مقاوم و متحمل به کرم گلوگاه از آسان ترین راههای مدیریت این آفت است. این آفت در تمام ارقام بین 20 تا 80 درصد خسارت وارد می‌کند اما ارقام ملس اصفهان، نادری بادرود، حسینی مهریز، ملس ساوه، پوست سفید بدون هسته، پوست سیاه شیرین و پوست سفید شیرین خسارت کمتری می‌بینند.

در زمان کاشت نهال گودالی به طول و عرض و ارتفاع 1 متر حفر کرده و با خاک زراعی و کود آلی (کودبرگ و کود دامی پوسیده) پر کرده و نهال را طوری کشت می‌کنند که طوقه از خاک بیرون باشد.

 رعایت فاصله مناسب کشت برای ارقام با اندازه متوسط بین 2.5 در 3.5 و در درختان پر رشد 4 در 4 توصیه می‌شود. انجام آبیاری کافی در خاک‌های سبک هر یک هفته و خاک‌های سنگین هر ده روز، زیرا نوسانان آبیاری(خشکی و آبیاری ناگهانی) باعث ترکیدن میوه می‌شود که باعث افزایش آفت کرم گلوگاه می‌شود.

تقویت درختان بر اساس آزمون خاک هم به مقاومت درختان نسبت به آفت می‌تواند کمک کند.

بهترین روش تغذیه انار به روش چالکود به این ترتیب است. ترکیبات چالکود شامل یک سوم کود ازته، تمام کود فسفاته و پتاسه به همراه کود دامی پوسیده در نیمه خارجی سایه‌انداز تاج درخت به طول و عرض و عمق 0.5 متر احداث می‌شود.

کرم گلوگاه انار

 ترکیبات چالکود انار

150 گرم سولفات روی، 100 گرم سولفات منگنز، 100 گرم سولفات مس، 100 گرم سولفات آهن، 1 کیلو سولفات پتاسیم، یک کیلو سولفات آمونیوم، یک کیلوگرم گوگرد به همراه 20 گرم تیوباسیلوس و کود دامی پوسیده.

دو بار محلولپاشی یکی اواسط پاییز قبل از ریزش برگ‌ها و یک بار هنگام تورم جوانه‌ها در اوایل بهار حاوی پنج کیلوگرم اوره+ پنج کیلوگرم سولفات روی+ 1000 لیتر آب

کمک به حفظ زنبورهای تریکوگراما (با کاشت گیاهان دارویی بومادران و شوید) که دشمنان طبیعی آفت هستند.

حفظ بهداشت باغ و از بین بردن میوه‌های ریخته شده روی زمین و حذف درختان و شاخه‌های خشکیده و آلوده، علف‌های هرز، جلوگیری از تنش‌های رطوبتی 

پرچم زدایی و تاج تراشی

2 تا 3 هفته پس از گلدهی درختان انار در دهه آخر خرداد و یا 5 تا 6 هفته پس از ظهور اولین گل انار داخل تاج را بوسیله تاج تراش تمیز می‌کنند. یا برای جلوگیری از تخم گذاری حشره کامل کرم گلوگاه می‌توان از پوشش‌های توری روی تاج میوه استفاده کرد.

رنگ زدن تنه درختان با ماده کائولین یا محلولپاشی درختان با کائولین 5 درصد در 4 نوبت به فواصل یک ماه به همراه پرچم تراشی در خرداد ماه

استفاده از تله‌های فرمونی دلتا برای جلب حشرات نر و جلوگیری از تخم گذاری

مشاهده مطالب مرتبط با آفات و بیماری‌های گیاهان 

کرم گلوگاه انار

مشاوره رایگان کشاورزی، مشاوره رایگان، کشاورزی هوشمند، کشاورزی نوین، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن امداد کشاورز، اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

 


منبع : اصول مدیریت کرم گلوگاه.1395. دکتر محمد سعید امامی
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۱۱/۲۳