مراحل احداث باغ

هرکدام از درختان میوه برای رشد و تولید محصول اقتصادی به دماهای خاصی نیاز دارند. درختان مناطق معتدله برای تولید جوانه و محصول باید ساعات خاصی دماهای پایین دریافت کنند. اگر زمستان گرم باشد گلدهی به تاخیر می‌افتد و درصد تشکیل گل و میوه کم می‌شود.

مراحل احداث باغ

در احداث باغ باید به عوامل زیادی توجه شود از جمله

عوامل محیطی

هرکدام از درختان میوه برای رشد و تولید محصول اقتصادی به دماهای خاصی نیاز دارند. درختان مناطق معتدله برای تولید جوانه و محصول باید ساعات خاصی دماهای پایین دریافت کنند. اگر زمستان گرم باشد گلدهی به تاخیر می‌افتد و درصد تشکیل گل و میوه کم می‌شود.

علاوه بر توجه به نیاز سرمایی که عامل مهمی در انتخاب درختان برای هر منطقه است باید توجه شود که منطقه سرمای زودرس پاییزه و دیررس بهاره دارد و یا حداقل و حداکثر دمای منطقه چقدر است.  خطر سرمای دیررس در دشت‌ها و شیب‌های جنوبی بیشتر از مناطق مرتفع است. بهتر است درختان زودگل در شیب‌های شمالی و دیرگل در شیب‌های جنوبی کاشته شود. برای تامین نور کافی جهت باغ، هرس و تربیت مناسب باید انجام شود.

 

انتخاب محل

پیش بینی تغذیه مناسب برای باغات با آزمایش آب و خاک باید انجام ‌شود، آمار هواشناسی ده ساله منطقه بررسی شود. اگر شیب زمین کمتر از 5 درصد باشد بدون عملیات تسطیح قابل کشت است و در شیب‌های بالاتر از 5 درصد باید روی خطوط تراز و گاهی تراس انجام داد.

شرایط خاک منطقه

به نوع و عمق خاک باید قبل از کاشت دقت شود و در صورت داشتن لایه سخت در عمق کمتر از یک متر حتما برطرف شود. بهترین بافت خاک لومی، شنی و متوسط است. بافت‌های سبک و سنگین با افزودن مواد آلی قابل اصلاح هستند. از نظر زهکشی هم برای کاشت درختان میوه دقت شود و سطح آب زیرزمینی نباید به سطح زمین نزدیک باشد.کمبود مواد آلی و معدنی یا کم و زیاد بودن pH را می‌توان با افزودن مواد لازم اصلاح کرد.

شرایط آب

قبل از احداث باغ باید به میزان آب در دسترس و بارندگی منطقه وکیفیت آب چاه یا منابع آبی توجه کرد.

بررسی عوامل اقتصادی

با توجه به اینکه محصولات تولیدی باید برای بازگشت سرمایه با قیمت مطلوب و به موقع به فروش برسند، در نتیجه باید به محل احداث باغ، نوع محصول و رقم مورد نظر توجه شود.

امکان حمل و نقل و دسترسی به جاده‌های اصلی و فرعی

دسترسی به بازارهای فروش یا صادرات

وجود کارخانه‌های فرآوری

دسترسی به سردخانه

دسترسی به ماشین آلات برداشت و نیروی انسانی مناسب

آماده سازی زمین و کاشت نهال

شخم زدن و شکستن سخت کفه به شکل کانالی یا در زیر مکان‌های کاشتن درختان به جهت اینکه زمین تا عمق مناسبی نرم و قابل نفوذ باشد. اگر آبیاری به روش سطحی باشد نیاز به تسطیح وجود ندارد. درختان برای رسیدن به حداکثر رشد و تولید میوه با کیفیت باید نور کافی دریافت کنند. فاصله بین ردیف‌ها و درختان با توجه به نوع درخت میوه، حاصلخیزی خاک، نوع پایه و نوع ماشین آلات مورد استفاده تعیین می‌شود. باید به نکات زیر توجه شود:

درختان طوری کاشته شوند تا هوا به آسانی در باغ جرایان داشته باشد تا از تجمع هوای سرد و رطوبت زیاد جلوگیری شود.

استفاده از ماشین‌آلات در باغ امکان پذیر باشد.

درختان نور بیشتری دریافت کنند تا رنگ گیری میوه‌ها بهتر شود و از بیماری‌ها جلوگیری شود.

انواع روش‌های کاشت درختان در باغات شامل

مربعی

مستطیلی

لوزی

داربستی

حفر گودال

معمولا گودال کاشت باید به قطر 50 تا 70 سانتی‌متر و عمق 50 سانتی‌متر در خاک‌های معمولی یا عمیق‌تر در خاک‌های سخت و محکم حفر می‌کنند. هنگام حفر گودال برای کاشت درخت باید دقت شود خاک رویی و خاک زیرین جداگانه خارج شوند تا در هنگام ریختن در گودال، خاک سطحی را ابتدا و خاک عمقی در انتها ریخته شود. بهترین زمان حفر گودال در پاییز است تا در اثر بارندگی زمستان نشست کند و در طول زمستان هوا بخورد.

 انتخاب رقم و تهیه نهال

نهال‌هایی که انتخاب می‌کنید باید از نظر اقتصادی به صرفه و گواهی شده باشند. اگر نهال پیوندی است باید یک سال از زمان پیوند و دو سال از زمان کاشت در خزانه بگذراند. نهال پیوندی باید یک تنه باشد و از نظر طولی حدود 70 تا 80 سانت و قطر 1 تا 1.5 سانت داشته باشد. نهال شناسنامه دار باشد. فاصله تهیه نهال تا کاشت کوتاه باشد در غیر اینصورت ریشه نهال در گودال به عرض و عمق 50 سانتی‌متر قرار بگیرد.

کاشت نهال

برای تسریع در تولید ریشه‌های فرعی برخی از درختان مانند سیب و گلابی و هسته داران نیاز به هرس ریشه کمی دارند ولی پسته و گردو نیاز ندارند. بعد از هرس در یک محلول حاوی 10 کیلوگرم خاک رس، 5 کیلوگرم کود دامی پوسیده و 200 گرم قارچکش با آب قرار داده و ریشه‌ها را در این دوغاب قرار دهید، دقت کنید طوقه درخت زیر خاک قرار نگیرد. به اندازه حجم خاک رویی کود دامی پوسیده با خاک رویی مخلوط کرده و به شکل مخروطی در گودال ریخته و ریشه را روی آن قرار می‌دهیم و بقیه خاک مرغوب را در گودال ریخته و سپس خاک پای گیاه را محکم می‌کنیم. بلافاصله بعد از کاشت آبیاری می‌کنیم. بعد از کاشت نهال باید سربرداری شود و در سال دوم با نگه داشتن سه شاخه(فرم جامی) یا یک شاخه اصلی و تعدادی شاخه فرعی(فرم شلجمی) یا هدایت روی داربست اقدام به هرس فرم کرد.

امدادکشاورز با معرفی روش‌های کشاورزی اصولی سعی در انتقال دانش کشاورزی به کشاورزان دارد و در کنار آنها قرار دارد. برای استفاده از مشاوره رایگان در حوزه کشاورزی اپلیکیشن امداد کشاورز را از کافه بازار نصب کنید.

منبع

اصول احداث باغ، حسن پورمحمدی، سازمان جهاد کشاورزی استان قم

منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۱۰/۱۵