مراقبت از درخت مرکبات

مراقبت از درخت مرکبات بر اساس چهار اصل است: نور آفتاب- آبیاری- کود و پیشگیری

درختان مرکبات رشد نسبتا آسانی دارند و با مراقبت کافی شما می‌توانید درختانی با شکوفه‌های زیبا و میوه‌های خوش طعم داشته باشید که بتوانند تا چندین دهه به تولید میوه ادامه بدهند. مراقبت از درخت مرکبات به محض اینکه آن‌ها را از گلدان به زمین منتقل می‌کنید، شروع می شود. زمانی که یک نهال مرکبات گلدانی تهیه می‌کنید، قبل از انتقال به زمین، باید اجازه دهید به مدت یک هفته در گلدان بماند تا وارد شدن شوک به درخت به حداقل برسد و بعد از گذشت یک هفته آن را به زمین منتقل نمایید. کیسه پلاستیکی اطراف گلدان را بردارید، به درخت آب بدهید و قبل از این که آن را در یک مکان با آفتاب کامل قرار دهید، درخت را حداقل به مدت یک هفته در یک مکان سایه-آفتاب بگذارید. پس از یک هفته شما می‌توانید درخت را در آفتاب کامل قرار دهید (اگر درخت در شوک نباشد).

 

مراقبت از درخت مرکبات بر اساس چهار اصل است:

1 – نور آفتاب

این خیلی مهم است که درختان شما روزانه 6-8 ساعت نور آفتاب دریافت کنند. در مناطق شمالی ایالات متحده این موضوع می‌تواند کمی مشکل ساز باشد (در ماه های زمستان)، در این مورد می توانید از یک چراغ رشد به عنوان مکمل نور آفتاب استفاده کنید. بسیار مهم است که درخت شما روزانه 6-8 ساعت در معرض نور آفتاب باشد، این یک نیاز برای یک درخت پر بار و سالم است.

2 – آبیاری

برای درخت مرکبات باید از یک روش آبیاری مناسب استفاده شود. در اکثر مواقع دلیل از بین رفتن گیاه آبیاری بیش از حد است، این کار زیان آور است و باید از این کار اجتناب شود. یک رطوبت سنج ارزان قیمت می‌تواند از آبیاری بیش از حد توسط باغبانان جلوگیری کند. 

زمانی که به درخت آب می‌دهید، تا زمانی به آب دادن ادامه دهید که آب از پایین گلدان خارج شود.

آبیاری درختان به مدت چند دقیقه هر چند روز یک بار، قابل قبول نیست.

3 – کود

کود دادن به درختان مرکبات یک موضوع مهم و ضروری است و نباید فراموش شود. کمبود نیتروژن یکی از علل اصلی زرد شدن برگ است. درختان مرکبات به نیتروژن زیادی نیاز دارند. بدون نیتروژن درخت شما نمی‌تواند میوه تولید کند. درختان ، نیتروژن را از خاک دریافت و آن را به میوه تبدیل می‌کنند.

کود NPK 2-1-1 توصیه می‌شود. عدد 2 مربوط به نیتروژن است و باید دو برابر دو عدد دیگر باشد. به درختان مرکبات باید در اواسط زمستان، اواسط بهار و اوایل پاییز کود داده شود. اگر شما در جنوب زندگی می‌کنید و درختان شما در زمین کاشته شده‌اند، بعد از پاییز به درختان خود کود ندهید زیرا این کار باعث می‌شود درخت در طول زمستان، زمانی که خطر سرما وجود دارد، شروع به رشد جدید کند.

4 – پیشگیری

پیشگیری بهتر از درمان است! از آلوده شدن درخت به حشرات جلوگیری کنید. ضروری است که از درخت خود محافظت نمایید. پیشگیری کمی طول می‌کشد. خودتان را در معرض خطراتی که می‌تواند باعث ایجاد تنش و یا خطر شدیدی در درخت مرکبات شما شود، قرار ندهید. 

 

مراقبت زمستانی و افتادن برگ‌ها در زمستان

بعد از این که درخت خود را در پاییز (قبل از زمستان) به خانه آوردید، فقط از آب گرم برای آبیاری استفاده کنید. در زمستان آب شیر می‌تواند بسیار سرد باشد، بنابراین قبل از آبیاری باید به دمای آب توجه داشته باشید.

محدوده ریشه درخت در گلدان به اندازه شاخ و برگ درخت مهم است و اگر قسمت ریشه خیلی سرد شود، برگ‌های درخت شروع به افتادن می‌کنند. برای متوقف کردن این حالت، باید در اطراف گلدان یک حوله قرار دهید و از آب گرم برای آبیاری استفاده کنید. حوله کمک می‌کند تا گرما حفظ شود. در طول روز گلدان را در پنجره قرار دهید تا گلدان از نور آفتاب گرما دریافت کند.

همچنین در تابستان اگر از شلنگ باغبانی برای آبیاری درخت خود استفاده می‌کنید، از آب موجود در شلنگ استفاده نکنید. شلنگ باغبانی در گرمای تابستان خیلی گرم می‌شود و با گرمای خورشید ممکن است پخته شود. اطمینان حاصل کنید که آب گرم موجود در شلنگ به طور کامل تخلیه شود و آب تازه به درختان خود بدهید.

منبع : تیم تولید محتوا صنعت یار
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۳/۲۳