معرفی بیماری‌های مهم هسته‌داران

هسته‌داران یکی از مهم ترین محصولات باغبانی هستند. برای داشتن محصولات سالم شناسایی بیماری‌ها و روش‌های مبارزه با آنها بسیار با اهمیت است.

بیماری لکه زنگی هسته داران

اولین علائم در تیرماه روی برگ‌های بالغ دیده می‌شود و احتمالا یک بیماری ویروسی است. گروهی از رگبرگ‌های سوم و چهارم ابتدایی بی رنگ و سپس زرد می‌شوند. برگ‌های سالم سبز روشن و برگ‌های بیمار کم کم سبز کم رنگ می‌شوند. در اواسط مرداد ماه لکه‌ها به حالت زنگار در می‌آیند. میزبان آن گیلاس است و در کشورهای بلژیک، آلمان، سوییس و آفریقای جنوبی دیده می‎‌شود. عامل انتقال بیماری پیوندک آلوده است و درمان بیماری وسیله گرمادهی است.

بیماری فیتوپلاسمایی

بیماری زردی کشنده گیلاس

نوعی از عوامل که سبب بیماری جاروی جادوگر در عناب می‌شوند در گیلاس بخصوص گیلاس چینی بیماری ایجاد می‌کنند. علائم: در اول بهار در برگ‌ها لکه‌های زرد رنگی ایجاد می‌شوند و برگ‌ها قبل از کامل شدن ریزش می‌کنند. میو‌ها رشد زیادی نمی‌کنند و به تدریج مرگ سرشاخه هم اتفاق می‌افتد. بیشتر در گیلاس چینی و معمولی دیده می‌شود.

بیماری زردی اروپایی هسته داران

با عامل بیماری جارویی شدن و سیب و گلابی ارتباط دارد. برگ‌ها کوچکتر از حد معمول، زردی بین رگبرگی و شکننده شدن که به عنوان زردی اروپایی هلو یا زوال هلو نام دارد. در بادام و آلوی ژاپنی برگ‌ها کوچکتر از حد معمول و حالت پیچیده دارند. در کشورهای حوزه دریای مدیترانه بیشتر دیده می‌شود. عامل انتقال آنها حشراتی مانند زنجره می‌باشد.

شانکر باکتریایی هسته داران

علائم: در برگ‌ها و مهمیز میوه سوختگی ایجاد می‌شود. زخم‌های عمیق همراه گموز در شاخه‌ها ایجاد می‌شود. افزایش شانکر موجب مرگ گیاه می‌شود. گیلاس، آلبالو و آلو میزبان‌های این بیماری هستند.

شانکر باکتریایی

مرگ سرشاخه‌های باکتریایی هلو

تغییر رنگ در شاخه‌های جوان اطراف جوانه‌ها باعث می‌شود جوانه‌ها در بهار خشک شوند. در تنه هم زخم‌های قرمز مایل به قهوه‌ای رنگی دیده می‌شوند. در برگ هم لکه‌های قهوه‌ای با حاشیه زرد دیده می‌شوند که بعدا سوراخ می‌شوند. در طول پاییز و بهار باکتری از طریق زخم‌ها وارد گیاه می‌شوند.

لکه برگی باکتریایی

این بیماری باعث کاهش عمر باردهی درخت می‌شود. لکه‌های قهوه‌ای تا بنفش روی برگ‌ها ایجاد می‌شود. در جوانه‌های ریخته شده و زخم‌ها زمستان گذرانی می‌کند. در بهار باکتری‌ها توسط باد، باران و حشرات و از طریق زخم‌ها یا منافذ طبیعی وارد گیاه می‌شوند.

گال طوقه هسته داران

عامل این بیماری باکتریایی است و از طریق نهال‌های آلوده منتشر می‌شود. در همه مناطق ممکن است بیماری ایجاد شود. علائم به شکل برآمدگی در نزدیکی سطح زمین دیده می‌شود. این باکتری در خاک زندگی می‌کند و از طریق زخم وارد گیاه می‌شود.

بیماری‌های قارچی

لکه سیاه

این بیماری بوسیله نوعی قارچ ایجاد می‌کند. علائم به شکل برآمدگی‌هایی روی شاخه‌ها و تنه ایجاد می‌شود. از میزبان‌های وحشی اطراف نهالستان‌ها منتشر می‌شود.


 

پوسیدگی قهوه‌ای هسته‌داران

گل‌های آلوده قهوه‌ای و پژمرده می‌شوند. به سرعت روی میوه‌های درختان هلو، شلیل و آلو گسترش می‌یابند. باعث ایجاد خسارت‌های پس از برداشت در انبارها می‌شوند. میزبان این بیماری تمام گونه‌های هسته‌داران هستند و از طریق زخم آلودگی منتشر می‌شود.

مرگ سرشاخه هلو

این بیماری بوسیله نوعی از قارچ‌ها بوجود می‌آید و باعث مرگ سرشاخه‌ها و ریزش برگ‌ در باغات هلو و بادام می‌شود و خسارت‌های سنگین وارد می‌کند. علائم به شکل زخم‌های حلقوی و فرورفته در قاعده جوانه‌ها هستند.

پیچیدگی لب شتری در هلو

بوسیله‌ گونه‌های مختلفی از یک قارچ ایجاد می‌شود. در ابتدا برگ‌های هلو یا شلیل زرد یا قرمز شده و متورم شده و می‌پیچند. گلگاه، میوه و شاخه‌های سال جاری هم ممکن است آلوده شوند این بیماری در آلو به شکل تاول‌های کوچک سفید روی میوه ظاهر می‌شوند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

اپلیکیشن امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، اخبار کشاورزی، دانلود اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکیشن کشاورزی، اپلیکشن آفات و بیماری‌ها

منبع

راهنمای آفات و بیماری‌های مهم هسته داران، فائو


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۸/۲۸