معرفی و پرورش درخت زردآلو

زردآلو با نام علمی Prunus armeniaca یکی از هسته داران معتدله است. زردآلو برای اتمام استراحت جوانه ها به 300 تا 900 ساعت دمای زیر 7 درجه سانتی‌گراد نیاز دارد.

 درخت زردآلو

زردآلو با نام علمی Prunus armeniaca یکی از هسته داران معتدله است. زردآلو برای اتمام استراحت جوانه ها به 300 تا 900 ساعت دمای زیر 7 درجه سانتی‌گراد نیاز دارد.

گلدهی زردآلو

شدت هرس برروی گل‌های عقیم زردآلو تاثیر می‌گذارد، به طوریکه اگر هرس بسیار شدیدی انجام شود گلهای عقیم بیشتری تولید می‌شود.

آماده سازی زمین برای کاشت نهال زردآلو

بهترین پایه برای زردآلو، پایه های بذری زردآلو (بخصوص زردآلو تلخ) است که مقاومت بالایی به خاک‌های نیمه خشک، آهکی و آلوده به نماتد دارند.

استفاده از پایه های هلو برای درختان زردآلو باعث پاکوتاهی و کاهش عمر آن می‌شود و احتمال ناسازگاری پیوند بین زردآلو و هلو نیز وجود دارد.

از قلمه های ریشه دار شده آلوی میروبالان و ماریانا 2624 برای پایه زردآلو استفاده کنید. این پایه ها مناسب خاک های سنگین و مقاوم به بیماری پوسیدگی ریشه هستند.

پایه آلوی میروبالان به بیماری قارچی ورتیسیلیوم حساسیت دارد اما با اکثر ارقام زردآلو سازگار بوده و جایگزین مناسبی برای پایه های بذری زردآلو محسوب می‌شود. پایه سنت جولین برای زردآلو پایه ای پاکوتاه کننده است و سبب زودرسی میوه می‌شود اما مرگ و میر نهال های پیوندی روی این پایه زیاد است و در شرایط ایران توصیه نمی‌شود.

ارقام زردآلو

 رقم نادری، قیسی، قرمز شاهرود، جهانگیری، شیپلی زودرس، رکسانا، ویکات، هارکات، هاروجم، تیلتون، مورپارک، رویال،کایشا، آمبرویز، نیوکاسل، ویواگلد و شکر پاره است. زمان رسیدن رقم زردآلو قرمز شاهرود اواسط تیرماه است.

زردآلو جهانگیری نسبت به سرمای دیررس بهاره مقاوم است و تا 5- درجه سانتی گراد گلهای این رقم سرما را تحمل می‌کنند. زمان رسیدن آن اواخر تیرماه است و قابلیت انبار شدن ندارد.

رقم رکسانا زردآلو در سرمای بهاره مقاوم و مناسب باغ‌های متراکم است. رقم ویکات زردآلو از ارقام میانرس و مناسب صنعت کمپوت سازی است. رقم هارکات زردآلو زودرس بوده و در برابر سرمای زمستان مقاوم است. رقم هاروجم زردآلو در برابر بیماری لکه قهوه‌ای مقاوم است. رقم مورپارک زردآلو از نظر باردهی ضعیف است. ارقام سنت آمبرویز و ویوا گلد زردآلو دیررس هستند و ویوا گلد به شانکر باکتریایی حساس است.

درختان زردآلو برای رشد مناسب به نور کامل و مستقیم آفتاب به میزان 8 ساعت در طی فصل رشد نیاز دارند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی امداد کشاورز

خاک

زردآلو در خاک های عمیق که بخوبی زهکشی شده اند قادر به رشد است. ریشه زردآلو در برابر غرقاب شدن حساس است و برای خاک‌های نسبت سبک و شنی مناسب ترند. زمین های مرطوب برای کاشت زرد آلو بسیار نامناسب است و  در این زمین ها از تنه و شاخه‌های درخت صمغ تراوش می‌شود. کاشت درخت زردآلو در زمین خشک، شنی و آهکی به خوبی رشد می‌کند و در خاک‌های عمیق، رطوبت کم و سبک بهتر بارور می‌شود. عمق کاشت زردالو، 3متر است.

نیاز سرمایی درخت زردآلو

درختان زردآلود به 300 تا900 ساعت دمای زیر ۷ درجه نیاز دارد. در مناطق نیمه گرمسیری و یا گرمسیری بدلیل ریزش شکوفه ها در بهار نمی‌توان این درخت را پرورش داد. انواع درختان زردآلود سرمای هوا را در زمستان حداکثر تا ۲۵- درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کنند.  نوسانات دمایی در طی فصل رشد می‌توانند موجب ترک خوردن پوست درخت و باز شدن راهی برای ورود سایر آفات و بیماری‌ها شود. مناطق داراي آب و هواي گرم و خشك براي كشت زردآلو مناسب است. چون اين گونه زود گل مي‌دهد، سرماي ديررس بهاره يك عامل محدودكننده براي كشت آن مي باشد. نياز سرمايي زردآلو حدود 900-300 ساعت است. درختان جنس    Prunus نسبت به تنش زهكشي ضعيف و غرقآب شدن بسيار حساس هستند. خاك‌هاي لومي تا شني متوسط بهترين خاك برای ميوه هاي هسته دار مي­باشند. PH مناسب خاك براي درختان ميوه هسته دار 5/7-5/6 مي‌باشد.

کوددهی زردآلو

 هنگام کاشت درخت زردآلو برای آماده سازی زمین باید  به ازاء هر هكتار حدود 20 تن كود دامي كاملاً پوسيده به خاك اضافه شود.  سپس اقدام به شخم عمود بر هم کنید.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی امداد کشاورز

عناصر غذایی پتاسیم، کلسیم، روی و بر در افزایش عملکرد و بهبود کیفیت زردآلو نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. كود ازته  برای باغات زردآلو بايد در دو نوبت مصرف شود. نيمي از آن در اوايل بهار در داخل چالكود و نيم ديگر آن در زمان فندقي شدن ميوه ها بصورت پخش سطحي بر روي خاك در اختيار درخت قرار گيرد.

زمان کاشت زردآلو

زمان كاشت نهال زردآلو در مناطق معتدل در فصل پاييز و شروع دوره خواب درختان و در مناطق سردسير، در اواخر زمستان و اوايل بهار است. ابعاد  گودال كشت زردآلو 70*70*70 سانتي‌متر بوده و در زمان كشت به ازاي هر چاله 5 تا 10 كيلوگرم كود دامي پوسيده به خاك چاله اضافه کنید. بدلیل  حساسيت درختان ميوه هسته دار به پوسيدگي طوقه نباید  طوقه نهال‌ها در خاك قرار گيرد. پس از كاشت نهال باید بلافاصله آبیاری شوند. براي هدايت رشد و حفاظت نهال در برابر باد باید از قيم استفاده کرد. پوشانيدن نهال‌ها با شاخ و برگ درختان براي حفاظت آنها در برابر سرمازدگي زمستانه امري بسيار مهم است. فاصله کشت درختان زردآلو 5*6 متربوده و تراکم در خت در هر هکتار 333 است.

هرس

 نهال‌های زردآلو پس از كشت از ارتفاع 800 تا 100 سانتي متري بر حسب گونه سربرداري مي‌شوند و 3 تا 5 جوانه يا شاخه در جهات مختلف نگهداري شده و جوانه هاي پائين تر حذف شوند.

فرم تربيت درختان ميوه هسته دار به صورت جامي، محور متغير و ... است. تکثیر جنسی هسته زردالو توسط هسته آن انجام می‌شود بطوریکه باید حدود 90روز در سرمای حدود 5 درجه باشد و در میان موادی مثل شن، خاک اره یا پیت ماس انها را قرار داد.

آبیاری

عدم وجود رطوبت مناسب برای کاشت زردآلو هنگام تشکیل جوانه های گل و یا رشد میوه‌ها باعث عدم شکل گیری غنچه های گل، ریزش غنچه ها، کوچک ماندن و ریزش میوه‌ها، چروکیده شدن برگ‌ها و ریزش آنها می‌شود. هنگام کاشت زردآلو اگر  ریزش باران کم باشد باید حداکثر 10 روز یکبار نسبت به آبیاری گیاهان اقدام کرد.

 بعد از آبیاری درختان زردآلو بهتر است رطوبت تا عمق 180 سانتیمتری خاک نفوذ کند. خیس بودن همیشگی خاک و آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی و خفگی ریشه ها، زرد شدن و ریزش برگها و عدم گلدهی مناسب این زردآلو می‌شود.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی امداد کشاورز

مشاوره رایگان امداد کشاورز


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۹/۱۰