نژادهای معروف گاو شیری و گوشتی دنیا

با توجه به نقش انواع دام در تغذیه انسان این مطلب به معرفی نژادهای گاو شیری و گوشتی معروف دنیا می‌پردازد. گاوها بر اساس هدف پرورش به دو دسته شیری و گوشتی تقسیم می‌شوند.

معروف‌ترین نژادهای گاو شیری:

نژاد هولشتاین و فریژن:

 این نوع از گاوها دارای بیشترین پراکندگی هستند و به دو رنگ سیاه و سفید یا قرمز و سفید دیده می‌شوند. این گاوها بیشترین شیر با کمترین درصد چربی را تولید می‌کنند. گاو نر 1000 کیلو و گاو ماده 682 کیلو وزن دارد.  نوع هولشتاین دارای اجداد آمریکایی و نوع فریژن دارای اجداد اروپایی هستند. دارای بلوغ دیر،  وزن گوساله 43 كیلو،  ارزش گوشت : عالی، درصد چربی : 3.56  - تولید شیر : 7245 کیلو،  وطن اصلی : هلند

نژاد هولشتاین

نژاد جرسی:

 از نظر اندازه کوچکترین نژاد گاوهای شیری است و شیر آن کمی زرد است و بیشترین درصد چربی را دارد. چون چربی گوشت زرد رنگ است برای پرورش گاو گوشتی مناسب نیست. بلوغ زود است و زود به تولید حداکثری شیر می‌رسد، دارای وزن گوساله 27 کیلو، وزن گاو ماده 454 و نر 682 کیلو است. درصد چربی شیر 4.8 و تولید شیر آن 4957 کیلو است.

نژاد جرسی:

نژاد گرنزی:

 این نژاد از نظر اندازه کمی از جرسی کوچک‌تر و رنگ شیر آن کمی زردتر است. چربی شیر آن کمی از جرسی کمتر است. گاو ماده 500 کیلو و گاو نر دارای وزن 773 کیلو، رنگ آنها حنایی و سفید است، دارای بلوغ زود، درصد چربی شیر 4.67 و مقدار شیر تولیدی آن 5205 کیلو می‌باشد.

نژاد گرنزی:

نژاد سوئیسی قهوه‌ای:

این نژاد دارای رنگ قهوه‌ای روشن تا تیره است و در سوئیس اصلاح شده است. به دلیل داشتن چربی سفید گوشت و وزن زیاد برای پرورش مناسب است. درای بلوغ دیر، وزن گوساله 41 کیلو، وزن نر 909 و وزن ماده 636 کیلو و تولید 5939 کیلو شیر است.

نژاد سوئیسی قهوه‌ای:

نژاد سوئیسی قهوه‌ای:

نژاد ایرشایر:

این نژاد از نظر اندازه بزرگتر از گرنزی و جرسی است. وزن گوساله زیادی ندارد و برای تولید گوشت دارای ارزش متوسط است. دارای چربی شیر سفید، وزن نر 845 و وزن ماده 545، دارای رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز، بلوغ متوسط و وزن شیر 5685 کیلو است.

نژاد ایرشایر:

نژاد ایرشایر:

نژاد شورت هورن یا شاخ کوتاه:

این نژاد بیشتر برای تولید شیر پرورش داده می‌شوند البته در گذشته دو منظوره بودند. وزن گاو ماده 636 و وزن نر 955 کیلو، رنگ سفید تا سرخ تیره، بلوغ دیر، وزن گوساله 34 کیلو، کیفیت گوشت خوب، درصد چربی شیر 3.65 و وزن تولید شیر 5126 کیلو می‌باشد.

نژاد شورت هورن

نژاد هرفورد:

بهترین نژاد گوشتی جهان، منشا آن انگلیس است و دارای رنگ قرمز تا صورتی و سفید هستند. گاوهای مقاومی هستند و وزن گاو نر در این نژاد 834 و وزن گاو ماده آن 534 کیلو است.

هرفورد

نژاد براهمن:

منشاء این نژاد منشا هندوستان است و در آمریکا اصلاح شده‌اند. بیشتر گوشتی، دارای رنگ خاکستری و مقاوم به گرما هستند. دارای شاخ و کوهان هستند، وزن نر این نژاد 726 تا 998 و وزن ماده آنها 635 تا 454 کیلو است.

براهمنبراهمن

نژاد برانگوس:

این نژاد بیشتر گوشتی و فاقد شاخ و کوهان هستند.

برانگوسبرانگوس

نژاد سمینتال:

بومی سوئیس هستند در آلمان به آن فلک میگویند. سر، پا و دم آنها سفید است و برای گوشت و شیر پرورش داده می‌شوند.

سمینتال

نژاد گالوی:

این نژاد هم گوشتی و اصیل و بومی نواحی جنوبی اسکاتلند است.

گالوی

نژاد آنگوس:

این نژاد هم از نژادهای گوشتی است.

آنگوس

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

امداد کشاورز

مشاوره رایگان کشاورزی


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۷/۰۷/۱۶