هیومیک اسید

در بین مواد آلی  اسيد هيوميک و فولویک اسيد به دليل خاصيت كلات كنندگي عناصر معدني مختلف از جمله پتاسيم، منيزیم، روی،كلسيم،آهن، مس و دیگر عناصرغذایي مي‌تواند به عنوان یکي از تركيبات مهم و جایگزین در تأمين نياز غذایي گياهان عمل كنند.

هیومیک اسید چیست؟

استفاده از سموم و کودهای شیمیایی زیاد سبب ایجاد مسائل و مشکلات زیادی از جمله تخریب جمعيت ميکروب های مفيد خاكزی، آلودگيهای زیست محيطي و ورود نيترات به چرخه غذایي انسان شده و سلامت جامعه بشری را مورد تهدید قرار داده است. یکی از راههای کاهش این مشکلات استفاده از کودها و مواد غیر شیمیایی بیولوژیک است مانند هیومیک اسید است. مواد آلی موادی هستند که در طبیعت وجود دارند و ساخته دست بشر نیستند این مواد دارای کربن زیادی هستند. از جمله مواد هیومیکی شامل اسیدهای هیومیک، اسیدهای فولیک، هیومین ها و هوموس می‌باشند. این ترکیبات در خاک‌های خشک و آهکی و قلیایی کم و در خاک‌های مرطوب و حاصلخیز زیاد هستند.

در جریان پوسیده شدن مواد و بقایای گیاهی در گرما و در طول زمان در نهایت تحت تاثیر عوامل محیطی مایع قهوه‌ای رنگی شامل اسیدهای آمینه، اسیدهای نوکلئوئیک، پپتیدها و فنول‌ها به دست می‌آید که به آن هیومیک اسید می‌گویند. به شکل‌های مایع وگرانوله وجود دار

مزایای هیومیک اسید

هیومیک اسید در خاک سبب چسبیدن ذرات خاک به یکدیگر و ایجاد گرانول توسط ذرات خاک می‌شود و در نهایت باعث افزایش تهویه خاک می‌شود.

این ماده سبب افزایش نفوذ آب درون خاک شده و توانایی نگهداری آب توسط خاک را هفت برابر می‌کند در نتیجه جذب آب در تنش خشکی افزایش می‌یابد. به دلیل داشتن pH اسیدی باعث آسان شدن فرآیند جذب مواد می‌شود. کاربرد آن در خاک‌های شور می‌تواند اثرات مضر این خاک‌ها را کاهش دهد. این ماده باعث افزایش فعالیت باکتری‌ها در خاک می‌شود که این ویژگی کارایی مصرف کودهای دیگر را بیشتر کرده و از هدر رفتن نیترات جلوگیری کرده و باعث افزایش جذب نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌شود. این مواد بر جوانه زنی بذور تاثیر مثبت دارد. فولویک اسید در خاک‌های غنی از کمپوست وجود دارد و نقش کلات کننده عناصر را هم بر عهده دارند. یکی از فواید استفاده از این مواد استحکام دیواره سلولی و مقاومت در برابر سرما است.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

اسید هیومیک چیست؟ کاربردهای اسید هیومیک چیست؟، مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی، خواص اسید هیومیک


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۱/۱۸