پرورش بلدرچین

بلدرچین پرنده‌ای با رشد سریع، سن پایین بلوغ جسمی و جنسی، فاصله نسلی کوتاه، تخمگذاری بالا و گوشت و تخم با کیفیت بالا است. سازگار و مقاوم بوده و نیاز به مساحت زیادی برای شروع ندارد.

بلدرچین

بلدرچین به نام‎‌هایی مانند بدبده یا کرک معروف است در کشتزارهای غلات و علفزارها زندگی می‌کنند. زمستان‌ها به صورت دسته جمعی کوچ می‌کنند و ممکن است بین 400 تا 1000 کیلومتر حرکت کنند، در طبیعت بین 7 تا 12 تخم می‌گذارند.

بلدرچین به دلیل رشد سریع، سن پایین بلوغ جسمی و جنسی، فاصله نسلی کوتاه، تخمگذاری بالا و گوشت و تخم با کیفیت بالا مورد توجه قرار گرفته است. مدت پرورش بلدرچین تا زمان کشتار 6 هفته طول می‌کشد در نتیجه مقدار غذای کمتری نسبت به سایر پرندگان نیاز دارد.

خواص گوشت بلدرچین

گوشت بلدرچین به دلیل گرم بودن، چربی و کلسترول پایین طرفداران زیادی دارد.

گونه بلدرچین پرورشی

گونه کوترنیکس یا بلدرچین ژاپنی که در همه قاره‌ها به جز آمریکا وجود دارند در کشور چین اهلی شده‌اند.

جوجه‌‌های بلدرچین ژاپنی به رنگ مایل به زرد و دارای رگه‌های قهوه‌ای هستند و زمانی که تازه از تخم خارج شده‌اند وزنی بین 8 تا 10 گرم دارند. در چهار هفتگی کاملا پر در می‌آورند و در سه هفتگی جنس نر و ماده آنها از رنگ ناحیه سینه شناسایی می‌شوند.

فرق بلدرچین نر و ماده چیست؟

بلدرچین نر بالغ

بلدرچین نر در طبیعت بین 100 تا 140 گرم و با تغذیه طی 42 روز به 200 تا 250 گرم می‌رسد همچنین در این سن قادر به تولید مثل است.

چطور بلدرچین پرورش بدم؟

بلدرچین ماده بالغ

ماده‌ها در طبیعت بین 120 تا 160 گرم بوده و کمی از نرها سنگین‌تر هستند. رنگ بدن نرها و ماده تقریبا یکسان است ولی در ماده‌ها پرهای روی سینه دارای لکه‌های سیاه است. پرهای روی گلو و قسمت بالایی سینه بلند و نوک تیز و دارچینی رنگ است. در 5 تا 6 هفتگی می‌تواند تخمگذاری کند و در 7 تا 8 هفتگی به بلوغ جنسی کامل می‌رسد و می‌تواند تولید مثل کند. برای تولید تخم‌های نطفه دار به ازای هر 3 تا 4 ماده یک نر موجود باشد.

بلدرچین‌های ژاپنی در یک سال حدود 250 تا 300 عدد تخم در یک سال می‌گذارند. تخم بلدرچین نسب به تخم مرغ آهن و فسفر بیشتری دارد.

بلدرچین نر و ماده

بلدرچین ژاپنی ماده(سمت راست) و نر(سمت چپ)

گوشت بلدرچین

بازده لاشه در بلدرچین پرورشی نر 82 تا 84 و در جنس ماده80 تا 82 درصد است. گوشت بلدرچین دارای ویتامین‌های B مواد معدنی، فسفولیپید بالاتر و کلسترول کمتر نسبت به گوشت مرغ است.

بازه زمانی تخم گذاری بلدرچین 80 درصد تخمگذاری بین ساعت 3 تا 6 بعد از ظهر و 75 تا 80 درصد بین ساعت 12 ظهر انجام می‌شود.

جوجه کشی بلدرچین

تخم ‌های مناسب برای جوجه کشی باید سالم و تازه و دارای نطفه بود و در اتاق تمیز با درجه حرارت بین 14 تا 17 درجه‌ سانتی‌گراد و رطوبت نسبی 70 تا 80 درصد باشد. مدت زمانی که می‌توان تخم‌ها را نگهداری کرد 5 تا 7 روز است. سپس تخم‌ها باید در دمای 21 تا 24 درجه سانتی‌گراد و رطوبت نسبی 75 درصد قرار بگیرند و با 20 گرم پرمنگنات پتاسیم و 45 سی سی فرمالین گازدهی شوند و سپس در ماشین جوجه کشی قرار داده شود.

جوجه بلدرچین

تخم بلدرچین

جهار عامل درجه حرارت، رطوبت، چرخاندن(حداقل سه بار در روز) و تهویه در ماشین جوجه کشی باید تامین شوند. چرخاندن تا روز 14 باید ادامه داشته باشد و در روز 14 تا 19 روزگی معمولا تخم‌ها هچ می‌شوند(جوجه از تخم خارج می‌شود). هوای داخل ماشی باید بوسیله فن تهویه شود. در 14 روز اول باید تخم‌ها کندلینگ شوند یعنی تخم‌های غیر بارور و ترک خورده یا دارای جنین مرده را جدا کنیم. در روز 14 باید تخم ها را به هچری منتقل کرد و دما را 0.5 درجه کاهش داد.

دوره جوجه کشی بین 16.5 تا 17.5 روز زمان می‌برد و دما باید 37.5 درجه و رطوبت 70 درصد تنظیم شود.

دوره جوجه کشی

دما(سانتی‌گراد)

رطوبت(درصد)

مدت(روز)

ستر

7.37

75-70

1 تا 14

هچر

2.37

80

14 تا 17

 

مدت زمان بین نوک زدن جوجه به پوسته تا هچ کامل 10 ساعت و زمان لازم برای خشک شدن 5 ساعت طول می‌کشد. بلدرچین نسبت به سرما حساس هستند و دما باید حدود 35 درجه باشد و این دما باید هر هفته 5 درجه کمتر شود. جیره غذایی استارتر شامل 28 درصد پروتئین شروع شود.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

اپلیکیشن امداد کشاورز
مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی

پرورش بلدرچین ژاپنی، 1388، حسین محمدزاده کراتی، محسن آیت اللهی مهرجردی


منبع : امداد کشاورزی
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۱/۲۶