بیماری لب شتری هلو

بیماری در مکان‌های سرد و مرطوب بیشتر از مکان‌های گرم وخشک وجود دارد. بهترین دما برای رشد این بیماری دمای 6 تا26 درجه سانتی‌گراد است، بارندگی به میزان 12 میلی‌متر به مدت 24 ساعت است.

برای کنترل بیماری لب شتری هلو چیکار کنم؟

بیماری لب شتری هلو یک بیماری قارچی است از اواسط تا اواخر بهار به مقدار زیاد روی برگ‌ها رشد می‌کند، فاز دوم رشد اندامهای قارچی روی برگ‌ها تابستان و پاییز است. بیماری در مکان‌های سرد و مرطوب بیشتر از مکان‌های گرم وخشک وجود دارد. بهترین دما برای رشد این بیماری دمای 6 تا26 درجه سانتی‌گراد است، بارندگی به میزان 12 میلی‌متر به مدت 24 ساعت است.

اگر بارندگی با زمان باز شدن جوانه‌ها همزمان باشد بیماری طغیان می‌کند. سلول‌های آلوده شده بزرگ شده و تغییر رنگ داده که در نهایت منجر به پیچیدگی، تورم، تغییر رنگ و خشکیده شدن سرشاخه‌ها می‌شود.

لب شتری

لب شتری

کنترل بیماری لب شتری هلو

بهترین روش برای کنترل بیماری استفاده از قارچکش‌های مسی با درصد مس بالا است. روش کاربرد مخلوط بردو و کاپتان که در سالهای اخیر مورد استفاده بوده است در مواردی باعث گیاه سوزی می‌شود.

دستور العمل اجرایی 

انجام تغذیه مناسب و رعایت اصول باغبانی

سم پاشی در فصل خواب در فاصله بین ریزش برگ تا تورم جوانه‌ها که اگر در انجام نشود در تابستان برگ‌ها ریزش کرده و درخت در برابر سرمای زمستان از بین می‌رود.

زمان اولین سم پاشی در زمام ریزش برگ‌ها با اکسید مس(نوردکسWG57%) 2 تا 3 در هزار  یا اکسی کلرور مس WP35% مقدار 3 در هزار در زمانی که دمای هوا زیر صفر نباشد. اگر سم‌پاشی در این زمان انجام نشود حتما در بهار قبل از تورم جوانه‌ها انجام شود.

اگر در بهار دمای گفته شده و بارندگی‌های پیوسته ادامه داشت بعد از تمام شدن بارندگی‌ها یکبار سم‌پاشی برای جلوگیری از گسترش آلودگی بیشتر مفید خواهد بود. از زمان تورم جوانه‌ها تا زمان کامل شدن رشد برگ که تا اواخر اردیبهشت طول می‌کشد برای مبارزه با بیماری‌ها مناسب است.

بعد از کامل شدن اندازه برگ‌ها مبارزه با بیماری فایده‌ای ندارد. در مناطقی که بارندگی زمستان و پاییز زیاد است به همراه قارچکش‌ها روغن‌های مناسب استفاده می‌شود تا دوام سم زیاد شود.

مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

دانلود اپلیکیشن امداد کشاورز
منبع

دستورالعمل اجرايي كنترل بیماری پیچیدگي برگ هلو،1395، حجت اله رباني نسب محمد علي آقاجاني نسب محمد محمدی پور

 

 


منبع : امداد کشاورز
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۱/۲۵