پرورش اردک گوشتی- معرفی انواع اردک‌ها

مرغابی‌ها به سه دسته وحشی، نیمه اهلی و اهلی تقسیم می‌شوند و در فارسی اردک نامیده می‌شوند. یکی از منابع مهم در تامین پروتئین مورد نیاز انسان هستند و پرورش آن سابقه طولانی دارد.

معرفی انواع مرغابی اهلی(اردک)

زیر گونه اردک باربوتور

این زیرگونه دارای نوک دراز و پهنی هستند که روی آن زایده‌ای وجود ندارد.  جثه متوسط دارد پاها بلند و زرد هستند. نژادهای پکین و دونده هندی از این گونه هستند.

زیر گونه اردک باربری

دارای نوک کوتاه و باریک که انتهای آن قرمز کم رنگ است هستند. بین نوک و سر این پرنده زایده گوشتی قرمز رنگی دیده می‌شود. این زایده گوشتی اطراف چشم‌ها را هم فرا گرفته و در این زیرگونه پرهای اطراف گردن در مواقع خطر سیخ می‌شوند. جثه درشت، ارتفاع پا کوتاه و رنگ پا تیره است. تولید تخم و جوجه دهی پایین است. نژاد موسکووی از این زیر گونه است.

نژادهای اردک

نژادهای گوشتی

وزن این نوع اردک‌ها زیاد و جثه بزرگ و سرعت رشد زیاد است. وزن آن در ماه می‌تواند به 2.5 کیلوگرم برسد. تعداد 50 تا 100 تخم در سال می‌گذارد.

نژاد موسکووی یا اسرائیلی

این نژاد معروف ترین نژاد زیر گونه باربری است و بومی آمریکای جنوبی است. رنگ آنها متنوع و شامل سیاه، سفید، برنزی و سیاه و سبز است. وزن نرها حدود 4.5 کیلوگرم و ماده‌ها 3.5 کیلوگرم است. تخم‌های تولید شده هر دوره 80 عدد و درصد جوجه‌دهی پایین و 30 درصد است.

اردک موسکووی

نژاد اردک پکین

یکی از برترین نژادهای گوشتی جهان است و بومی چین است. سر بزرگ و پهن پیشانی برجسته دارد. نوک خمیده و به رنگ زرد و پاها کوتاه و کلفت هستند. اندام این نژاد کشیده و پرها سفید است. در دوره تخم گذاری  بین 100 تا 120 تخم می‌گذارند. میانگین وزن نرها 4.5 و وزن ماده‌ها 3.5 کیلوگرم است. این نژاد به سرما و گرما مقاوم است.

نژاد پکین

نژاد اردک روئن

این نژاد بومی فرانسه هستند اردک‌های نر تیره و سر و گردنشان سبز با حلقه‌ای سفید که سر و تنه را از هم جدا می‌کند. مادهها خاکستری روشن با رگه‌هایی به رنگ آبی هستند. نوک آنها سبز و پاها آجری هستند. وزن نرها 4 تا 5 و وزن ماده‌ها 3.5 تا 4 کیلوگرم است. تعداد تخم سالانه ماده‌ها 60 تا 90 است و رنگ تخم‌ها خاکستری تا آبی مایل به سبز است.

نژاد روئن

نژاد اردک ایلسبوری

این نژاد بومی انگلستان است. منقار بلند دارند و رنگ پرها در هر دو جنس نر و ماده سفید و پاها نارنجی روشن است. پاکوتاه هستند و شکم به زمین نزدیک است و چربی زیر پوست زیادی دارند. تعداد تخم در هر دوره 80 عدد با پوسته سفید کدر است. وزن نرها 3.5 کیلو و وزن ماده‌ها 3 کیلوگرم است.

نژاد ایلسبوری

نژادهای اردک تخم گذار

این نژاد جثه کوچک و توانایی تولید تخم بالایی دارند:

نژاد اردک دونده هندی

فرم بدن در این نژاد کشیده و عمود بر زمین و پاها با فاصله از هم هستند. بومی چین بوده گردن طویل و منقار آنها پهن و بلند و زرد رنگ است. سه رنگ سفید، قهوه‌ای و برنز دارند. متوسط وزن 2 کیلوگرم است و تعداد تخم در سال 260 تا 280 است و به شرایط نا مساعد محیطی مقاوم هستند.

اردک دونده هندی

نژاد اردک خاکی کمبل

این نژاد از تلاقی بین روئن و دونده هندی و مالارد به دست آمده و رنگ بدن اردک‌های نر خاکستری و رنگ سر و گردن و بال آنها متمایل به سبز است. ماده‌ها قهوه‌ای روشن و خالدار با پشت و بال روشن تر هستند. پاها بلند و زرد و منقار سبز تیره و دم کوتاه است. تعداد تخم این نژاد 180 تا 220 عدد است.

اردک خاکی کمبل
اردک نژاد مالارد

نژاد اردک شائوکسینگ

این نژاد جثه کوچک با وزن 1.2 تا 1.5 کیلوگرم هستند و در 120 روزگی تخم گذاشته و هر سال 250 تا 300 تخم تولید می‌کنند.

نژادهای اردک دو منظوره

از تلاقی نژادهای گوشتی و تخمگذار هستند.

نژاد  اردک ارپینکتون

از تلاقی ایلسبوری و دونده هندی بوجود آمده و بین 2.5 تا 3 کیلوگرم وزن داشته و تعداد متوسط تخم 150 تا 180 در سال است.

اردک ارپینکتون

نژاد اردک دوکلر

نژادی فرانسوی است اردک‌های نر قهوه‌ای با سینه و گردن سفید و اردک ماده قهوه‌ای با سینه سفید است. رنگ پاها خاکستری بوده و وزن نرها متوسط به 3.5 و ماده‌ها به 3 کیلوگرم می‌رسد. سالانه بین 80 تا 90 تخم می‌گذارد.

نژاد دوکلر

نژاد اردک مسکوفسکی

 از تلاقی بین پکین و  خاکی تمبل در روسیه بدست آمده است.

نژاد اردک اوکراینی

از اصلاح نژادهای بومی اوکراین به دست آمده برای تولید گوشت مناسب است.

نژاد اردک زرکالنایا

نژاد اصلاح شده است که از نظر گوشت و تخم مناسب هستند.

دانلود اپلیکیشن مشاوره رایگان کشاورزی

اپلیکیشن امداد کشاورز

پرورش اردک گوشتی، پرورش اردک اسرائیلی، چطوری اردک پرورش بدم؟ مشاوره رایگان کشاورزی، کشاورزی هوشمند، مشاوره تلفنی کشاورزی، آفت، بیماری، کود، بذر، سم، زراعت، باغداری، زنبورداری، دام، طیور، آبزیان، پرورش قارچ، ماشین آلات، خرید و فروش، محصولات و نهاده‌های کشاورزی، زعفران، پسته، گیاهان دارویی، گاو، گوسفند، میگو، مشاوره رایگان، کشاورزی نوین، کشاورزی آنلاین، کشاورزی مدرن، کارشناس کشاورزی،اخبار کشاورزی


منبع : پرورش اردک و غاز، دکتر مهرداد ایرانی
تاریخ مطلب : ۱۳۹۸/۰۲/۰۸