تغذیه گیاهی, مطالب آموزشی

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست برای درختان

فروت ست (fruit set) یکی از رایج ترین و پرکاربردترین کودهای باغات میوه است که به منظور تنظیم مرحله میوه دهی و تغییرات نهنج گل تا رسیدن میوه اولیه استفاده می شود. به طور کلی fruit set به معنی شروع تشکیل میوه است. زمان محلولپاشی فروت ست و میزان استفاده از کود فروت ست، در کیفیت میوه به دست آمده تأثیر بسزایی دارد.

میوه در مراحل اولیه، اندازه کوچکی داشته و سرعت رشد پایینی دارد. کود فروت ست، مقاومت میوه را در این مرحله در مقابل شرایط مختلف آب و هوایی نظیر تگرگ و برف و باران و سرما افزایش داده و به افزایش کیفیت میوه حاصله کمک می کند.

فروت ست چیست؟

همانطور که گفتیم، فروت ست در دسته کودهای تقویتی قرار دارد و اگر در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرد، عناصر مغذی را به میزان لازم در اختیار گیاه، قرار می دهد. بسیاری از کشاورزانی که از کاهش میوه های سردرختی خود نسبت به سال پیش شکایت دارند، می توانند با محلولپاشی باغ توسط کود فروت ست، به افزایش میزان گرده افشانی درختان در بهار سال بعد کمک کرده و محصول باغ خود را از لحاظ کمی و کیفی افزایش دهند.

زمان مصرف فروت ست

همانطور که می دانید، بسیاری از میوه ها از اواسط اسفندماه تا اواسط تابستان تشکیل می شوند. در بسیاری از مناطق، دمای خاک در اواخر اسفند و اوایل فروردین کمتر از حدی است که بتواند به گردش آسان شیره گیاهی در درخت کمک کند. این در حالی است که برگ ها هم هنوز به وجود نیامده اند و از این رو، مسائل مختلفی بر تقویت و تغذیه جوانه ها در این مرحله حساس از میوه دهی تأثیر منفی می گذارند. بر همین اساس، کارشناسان پیشنهاد می کنند پس از برداشت محصول و در فصل سرد، محلولپاشی توسط فروت ست در باغات انجام شود تا زمان کافی برای تأثیر گذاری بر فعالیت های درخت مانند جوانه زنی، گلدهی و میوه دهی و … را داشته باشد.

آشنایی با کود فروت ست

به طور کلی دو نکته مهم درباره زمان مصرف فروت ست وجود دارد:

1- کودپاشی باید بلافاصله پس از برداشت محصول (قبل از برگ ریزان) انجام شود. به عبارت دیگر، در مهرماه، اندام های اولیه گل در داخل جوانه ها تشکیل می شود و رسیدن عناصری مانند روی، ازت و بور به این اندام ها، به بالا رفتن میزان ذخیره انرژی و تقویت جوانه ها کمک می کند.

2- باغداران نباید به منابع موجود در خاک، بیش از حد اعتماد کنند. زیرا هرچقدر که خاک باغ شما غنی باشد، اما از آنجایی که جوانه ها پیش از فعال شدن ریشه به فاز تورم می روند (اواخر اسفند یا اوایل بهار) بنابراین نمی توانند به میزان مناسب از مواد موجود در خاک استفاده کنند و مواد غذایی را از طریق خاک و ریشه، جذب کنند.

نکات مهم در استفاده از کود فروت ست

 • سعی کنید همیشه محلول های شیمیایی را به موقع به گیاه بدهید.
 • برای میزان مصرف هر محلول با کارشناس کشاورزی حتما مشورت شود.
 • برای گیاهانی که به تازگی به مرحله میوه دهی رسیده اند زیاد از محلول ها استفاده نکنید.
 • برعکس گیاهان جوان، برای گیاهان مسن سعی کنید حتما از محلول های شیمیایی به میزان حداکثر استفاده شود
 • محلول پاشی را در هوای ملایم انجام شود (اول صبح و یا عصر).
 • در هوای گرم تحت هیچ شرایطی محلولپاشی انجام نگیرد.

احتیاطات لازم

۱- از ترکیب فروت ست با کودهای حاوی گوگرد و روغن های معدنی خوداری شود.

۲- در مناطقی که میزان بر در آب آبیاری و برگ بالا باشد. به دلیل مسمومیت عنصر بر باید از ترکیب فروت ست حذف شود.

انواع کود فروت ست

در صورتی که نیاز به کود فروت ست دارید، می توانید روی هر یک از محصولات زیر کلیک کرده و پس از مشاوره با کارشناسان امداد کشاورز، محصول مناسب درختان خود را به سبد خرید خود اضافه کرده و درب منزل تحویل بگیرید. 

کود فروت ست 5 لیتری نوتریتک

940,000 تومان
کود فروت ست نوتریتک بازارگان کالا کودی است که برای گرده افشانی موثر و تلقیح بهتر درختان میوه در زمان

کود فروت ست یک لیتری نوتریتک

290,000 تومان
کود فروت ست نوتریتک بازارگان کالا کودی است که برای گرده افشانی موثر و تلقیح بهتر درختان میوه در زمان

کود فروت ست همراه با آمینو اسید و جلبک دریایی 5 لیتری سپتا

690,000 تومان
آشنایی با کود فروت ست همراه با آمینو اسید و جلبک دریایی سپتا کود مایع فروت ست سپتا محصولی متشکل

نقش عناصر کود فروت ست

وجود عناصر ازت، روی و بر در کنار یکدیگر به بهبود و افزایش گلدهی و تبدیل بیشتر گل‌ها به میوه کمک کرده و همچنین کیفیت محصول را افزایش می‌دهد.

استفاده از فروت ست، باعث افزایش فرآیند رشد جوانه ها، گلدهی، گرده افشانی تشکیل میوه سالم و افزایش میوه دهی و زود رسی می‌شود.

بر

در بهار ، بور از پوسته درخت به گل منتقل می شود و باعث بهبود میوه می شود. بور یک ماده مغذی ضروری است و نقش کلیدی در سنتز و پایداری غشاهای هسته ای ، متابولیسم اسید ریبونوکلئیک و انتقال مواد جذب کننده مانند قندها، ایفا می کند.

روی

کمبود روی به طور قابل توجهی رشد و عملکرد را کاهش می دهد. سطوح پایین روی باعث کاهش تعداد میوه در هر درخت و کاهش اندازه میوه و در نتیجه کاهش عملکرد می شود. روی در تشکیل هورمون رشد اکسین مهم است. اکسین با نوک ساقه تولید می شود و تقسیم سلولی ، رشد برگ و ساقه و رشد میوه را کنترل می کند

تحقیقات نشان می دهد که حتی اگر درختان سیب علائم کمبود روی را نشان ندادند و تغذیه روی برگ در سطح پایینی باشد، اما ادامه اسپری روی در طول چرخه رشد برای افزایش کیفیت میوه بسیار تأثیرگذار بوده است. روی برای رشد سالم و تولید مثل همه موجودات حیاتی است.

ازت

از آنجا که درخت میوه یک ارگانیسم های ثابت است (نمی تواند حرکت کند)، تغذیه مناسب آن باید همواره کنترل شود. نیتروژن یک ماده مغذی ضروری برای تولید اسیدهای آمینه، پروتئین ها، اسیدهای نوکلئیک و غیره است و درختان میوه سنگی برای رشد و بهره وری مناسب به منبع سالانه کافی نیاز دارند.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر حتماً مقالات زیر را مطالعه کنید:

کاربرد فروت ست در درختان میوه

استفاده از فروت ست در درختان میوه، مانند سیب، انگور، پسته و … به نتایج قابل توجهی منجر می شود که عبارتند از:

 • افزایش سرعت شکل گیری جوانه های گل
 • بهبود و افزایش گرده افشانی
 • افزایش میوه دهی و بهبود کیفیت میوه
 • افزایش مقاومت درخت و جوانه ها به شرایط آب و هوایی نامناسب
 • کاهش میوه ریزی و برگ ریزی
 • کاهش چشم گیر سال آوری در بعضی از درختان
 • بهبود کیفیت لقاح در گل ها

کود فروت ست مخصوص سال آوری و افزایش محصول

یکی از مسائل مهم برای باغداران، سال آوری و افزایش محصول است. استفاده از کود فروت ست، به درختان کمک می کند تا هر سال میزان بار یکسانی داشته باشند و این مهم، تنها در صورتی امکان پذیر است که تغذیه با فروت ست به صورت کافی و اصولی انجام گیرد. به صورتی که بخشی از مواد غذایی برای جوانه های سال بعد نیز باقی بماند.

سال آوری چیست؟

سال آوری یک مشکل رایج در برخی از درختان میوه، به ویژه سیب و گلابی است، و به این معنی است که آنها در یک سال به میزان زیادی محصول می دهند و سپس در سال بعد که اصطلاحاً به آن سال نیاور می گویند، تعداد میوه ها بسیار کم یا هیچ می شود. برخی از ارقام به طور طبیعی دوساله هستند اما شرایط آب و هوایی و حاصلخیزی خاک می تواند به این مشکل کمک کند.

در سال آوری درختان از منابع خود برای تولید جوانه های گل استفاده می کنند که منجر به شکوفایی فوق العاده در سال بعد می شود. محصول سنگین حاصل منابع درخت را کاهش می دهد به طوری که سال بعد شکوفه کمی حاصل می شود. این مشکل، یک اختلال رایج در سیب و گلابی است اما می تواند در طیف وسیعی از میوه های درخت رخ دهد.

بیشتر بخوانید: انواع محلول پاشی فروت ست

علت سال آوری چیست؟

برخی از ارقام سیب مستعد سال آوری هستند از جمله اما تقریباً هر نوع سیب یا گلابی می تواند دچار این مشکل شوند. به احتمال زیاد، سال آوری در جایی شروع می شود که درختان گرسنه هستند یا رطوبت کافی دریافت نمی کنند. این مساله باعث می شود آنها نتوانند محصول سنگینی را حمل کنند که به نوبه خود تولید جوانه های بیش از حد گل را برای سال بعد تحریک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *