آفت شناسی

دوره کارنس چیست و چه تأثیری بر سلامت محصولات غذایی دارد؟

دوره کارنس چیست و چه تأثیری بر سلامت محصولات غذایی دارد؟

دوره کارنس (PHI) حداقل زمان بین آخرین کاربرد یک آفت کش و زمانی است. که محصول قابل برداشت است. طبق تعاریف منابع معتبر جهانی، برداشت. محصول عبارت است از بریدن محصول یا حذف کامل محصول از گیاه. دوره کارنس هر سم، روی برچسب آفت کش ها یافت می شود. توجه به دوره کارنس در بسیاری از کشورهای جهان، یک الزام قانونی است. دوره کارنس، اطلاعات مورد نیاز را برای اطمینان از اینکه سم باقیمانده در محصول قابل مصرف از حداکثر حد مجاز باقیمانده (MRL) تجاوز نمی کند. در اختیار باغداران و کشاورزان قرار می دهد.

MRL نشان‌دهنده حداکثر مقدار باقی‌مانده آفت‌کش‌هایی است. که انتظار می‌رود هنگام استفاده از آفت‌کش بر اساس دستورالعمل‌های برچسب روی یک محصول غذایی باقی بماند. MRL به طور قانونی ایجاد شده و تحت قانون محصولات کنترل آفات (PCPA) تنظیم می شود.

اهمیت دوره کارنس

رعایت PHI بسیار مهم است. تا از MRL برای یک محصول معین تجاوز نشود. باقی مانده سمومی که بیش از MRL در مواد غذایی یافت می شود. نقض قانون غذا و دارو است و همچنین می تواند سلامت مصرف کننده را به خطر بیندازد. و همانطور که می دانید، از صادرات محصول به کشورهای دیگر نیز جلوگیری کند. باغداران باید از آفت کش ها فقط برای محصولات زراعی و آفات ذکر شده در برچسب محصول استفاده کنید. و مطمئن شوند که نرخ کاربرد، تعداد کاربردها و دوره کارنس ذکر شده روی برچسب را رعایت می کنند.

باقیمانده سموم کشاورزی در مواد غذایی

Epa، اتحادیه حفاظت زیست محیطی آمریکا، قبل از مجاز کردن استفاده از یک آفت‌کش. در محصولات غذایی، یک حد تحمل یا حداکثر حد باقیمانده را تعیین می کند. که مقدار باقی‌مانده آفت‌کش مجاز برای باقی ماندن در یا روی هر کالای غذایی فرآوری شده را مشخص می کند. زمانی که یک آفت کش بر اساس دستورالعمل های برچسب روی بسته بندی استفاده می شود. بقایای واقعی بعید است از این سطح تجاوز کنند. فاکتور تحمل (tolerance) نیز، سطح باقیمانده ای است. که اقدامات اجرایی را آغاز می کند. یعنی اگر بقایایی بالاتر از آن سطح پیدا شود. کالا در معرض توقیف دولت های تحت این قانون قرار می گیرد.

 

در تعیین فاکتور “تحمل” باید به مشاهدات مطمئنی دست یافت که نشان دهنده استفاده بدون ضرر و منطقی آفت کش باید. برای رسیدن به این معیار باید موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:

خدمات سمپاشی اصولی

ارزیابی‌های خطر ورود آفت کش به رژیم های غذایی برای اطمینان از اینکه تمام تحمل‌های ایجاد شده برای هر آفت‌کش ایمن است. انجام می شود این ارزیابی ها به دلیل این نکته مهم است که رژیم غذایی نوزادان و کودکان ممکن است. کاملاً متفاوت از رژیم غذایی بزرگسالان باشد. و آنها نسبت به بزرگسالان غذای بیشتری نسبت به جثه خود مصرف می کنند.

بیشتر بخوانید : خواص دوره کارنس

مطالب خواندنی درباره سموم و آفت کش ها

چگونه خطر آفت کش ها را کمتر کنیم؟

به گفته سازمان بهداشت جهانی، هیچ کس نباید در معرض مقادیر ناایمن آفت کش قرار گیرد. افرادی که کار سمپاشی در مزارع، باغات، گلخانه ها یا حتی منازل را انجام می دهند باید به اندازه کافی و دقیق محافظت شوند. افرادی که مستقیماً در پخش آفت‌کش‌ها دخالت ندارند، باید در حین و بلافاصله پس از انتشار از منطقه دور باشند. اگر هزینه تهیه تجهیزات حفاظتی سمپاشی برای شما سنگین است، حداقل از ماسک و دستکش، عینک و لباس آستین بلند در زمان سمپاشی استفاده کنید. 

بهتر آن است که کار سمپاشی را به افراد متخصص بسپارید. در صورت نیاز به خدمات سمپاشی می توانید از طریق فرم خدمات حضوری، با ما در ارتباط باشید.

غذای مصرفی باید با مقررات آفت کش ها، به ویژه با حداکثر محدودیت های باقیمانده مطابقت داشته باشد. کشاورزان و باغداران باید هنگام استفاده از آفت کش ها دستورالعمل استفاده را رعایت کنند. و در صورت لزوم با استفاده از دستکش و ماسک از خود محافظت کنند. همچنین این افراد باید به دوره کارنس سم مصرفی توجه کنند. تا سمپاشی درختان میوه را در زمان مناسب و به صورت اصولی انجام دهند و از ضررهای مالی و جانی بعدی به خود و مصرف کنندگان، جلوگیری کنند. انتخاب و خرید سم، حتماً باید با مشورت یک کارشناس گیاهپزشکی انجام شود. و از مصرف خودسرانه سموم کشاورزی، جلوگیری شود.

مصرف کنندگان می توانند مصرف باقی مانده آفت کش ها را با پوست کندن یا شستن میوه ها و سبزیجات محدودتر کنند. که این امر خطرات دیگر مواد غذایی مانند باکتری های مضر را نیز کاهش می دهد.

سؤالات رایج درباره دوره کارنس

اگر دستورالعمل استفاده روی برچسب آفت کش فاقد PHI باشد، ممکن است به این خاطر باشد که محصولات هدف آن آفت کش، پس از رسیدگی کامل باید برداشت شوند. همیشه از سموم معتبر و دارای مجوز استفاده کنید و در صورت نیاز، از کارشناس سؤال کنید.

همیشه از PHI مورد نیاز روی برچسب پیروی کنید. رعایت نکردن فواصل زمانی ذکر شده روی برچسب کنترل آفات می تواند خطری برای سلامتی ایجاد کند و بنابراین ممنوع است.

برای رعایت MRL های تعیین شده برای آفت کش ها در محصول خود، همیشه باید طولانی ترین PHI و REI موجود در برچسب تمام آفت کش هایی را که در مخلوط مخزن استفاده شده اند، انتخاب کنید.

فواصل قبل از برداشت باید همیشه رعایت شود. عوامل مختلفی که در طول زمان بر بقایای محصولات تیمار شده تأثیر می‌گذارند (از جمله رشد گیاه، شرایط آب و هوایی، میکروارگانیسم‌های خاک و غیره) در طول ارزیابی سلامت انسان PMRA در نظر گرفته می‌شوند. MRLها برای کالاهای برداشت شده و فرآوری شده ایجاد می شوند. آنها با توجه به سطح باقیمانده ای که انتظار می رود روی محصول در دروازه مزرعه یافت شود تنظیم می شوند.

رعایت نکردن PHI می‌تواند منجر به این شود که یک محصول دارای بقایایی باشد که MRLها را نقض می‌کند. این مسأله می تواند یک خطر غیرقابل قبول برای مصرف کنندگان و یک ضرر مالی بالقوه برای تولید کننده باشد.

برای محصولات خوراک دام/علوفه، برچسب‌ها فواصل پیش چرا (دوره بین آخرین کاربرد یک آفت‌کش و چرای دام، PGI) یا محدودیت‌های تغذیه (فواصل زمانی برای بریدن اقلام خوراک مانند یونجه، علوفه و کاه) را مشخص می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *