گلخانه

روش کاشت انواع فلفل و برنامه تغذیه فلفل گلخانه ای

کاشت فلفل گلخانه ای

کاشت فلفل گلخانه ای سوالی که ممکن است برای بسیاری از شما پیش بیاید این است که گیاه فلفل را چگونه بکاریم؟ یا اینکه برای کاشت فلفل چه شرایطی و چه کودهایی لازم است؟ ابتدا باید بگوییم که فلفل یکی از صیفی‌جات یک ساله محسوب می‌شود که دارای ارقام و انواع بسیار مختلفی است. این گیاه تقریبا مقاوم و بسیار پر بازده است. برای اینکه بیشتر با مراحل کاشت فلفل و برنامه تغذیه و کوددهی فلفل در گلخانه این گیاه آشنا شوید با همراه باشید.

کدام رقم فلفل بهتر است؟

کاشت فلفل گلخانه ای در مرحله اول باید بدانید که چه فلفلی را می‌خواهید کشت کنید. فلفل گیاهی بسیار متنوع بوده، به همین دلیل گزینه‌های بسیاری برای انتخاب شما وجود دارد. به طور کلی فلفل‌ها به دو دسته فلفل شیرین و فلفل تند دسته بندی می‌شوند.

فلفل‌های شیرین

این نوع فلفل‌ها دارای طعم شیرینی هستند و برای تازه خوری و حتی در تهیه ترشی یا انوع غذاع‌ها استفاده می‌شوند. فلفل شیرین انواع مختلفی داشته که فلفل رقم Pedral و فلفل دلمه‌ای از انواع فلفل شیرین به حساب می‌آیند که فلفل دلمه‌ای دارای رنگ‌های مختلف قرمز، سبز، زرد و نارنجی است.

ارقام فلفل شیرین

فلفل‌های تند

طعم و مزه ارقام مختلف فلفل‌های تند همانطور که از اسم آنها پیدا است، تند بوده و این درجه تندی بستگی به رقم فلفل دارد. به عنوان مثال فلفل Anaheim دارای تندی متوسطی است و در مقابل ارقام فلفلی نظیر Jalapeno (هالوپینو)، داگلا و بارآکابو تندی بسیار زیادی دارند.

ارقام فلفل تند

زمان رسیدن گیاه فلفل، بسته به نوع رقم فلفل کاشته شده، متفاوت است اما به طور میانگین 70 تا 120 روز ممکن است این دوره طول بکشد.

کاشت بذر فلفل

کاشت فلفل گلخانه ای پس از انتخاب بذر مناسب برای کاشت، در مرحله بعد باید با استفاده از سینی نشاء یا از طریق خزانه‌های سر پوشیده اقدام به تولید نشاء نمایید؛ که سینی نشاء گزینه مناسب‌تری برای این کار بوده زیرا مدیریت رطوبت و بیماری‌ها در این روش آسان‌تر است، همچنین حجم ریشه‌ی نشاء‌ها در سینی بیشتر خواهد بود. پس با این حساب پس از انتخاب بذر بهتر است سینی نشاء را با بستر کشت مناسب که شامل کوکوپیت و پیت ماس است پر کنید (سعی کنید بستر کشت را مرطوب نمایید)، سپس در هر سلول از سینی نشاء یک بذر را روی بستر کشت قرار داده و روی آن را با همان بستر کشت بپوشانید. 

پس از این کار سینی‌ها را در محیطی با شرایط مشابه گلخانه (دارای رطوبت، نور و دمای مناسب) قرار داده و اجازه دهید که بذرها جوانه زده و رشد کنند. آبیاری روزانه و به موقع برای بذرهای تازه کاشته شده را فراموش نکنید. بعد از رشد هر یک از بذرها و رسیدن به مرحله 2 تا 4 برگی اصلی، نشاء‌ها آماده انتقال به مزرعه هستند. توجه کنید که بهترین زمان برای انتقال و کاشت فلفل در فضای باز در اواسط فصل بهار است.

برنامه تغذیه‌ای فلفل

کاشت فلفل گلخانه ای نیاز غذایی فلفل بستگی به مرحله رشدی گیاه دارد. پس با در نظر گرفتن مرحله رشدی باید از یک سری مواد غذایی و کودهای مناسب برای آن مرحله استفاده کنید. در جدول زیر نیازهای غذایی گیاه فلفل به عناصر ماکرو و میکرو ذکر شده است.

مرحله رشدی

کود پیشنهادی

نحوه مصرف

ملاحظات

مرحله 2 تا 6 برگی شدن

اسید هیومیک

همراه با آب آبیاری

 

کود  10-52-10

 

اسید آمینه

 

بیورادیکانت

 
رویشی

سولفات آمونیوم

همراه با آب آبیاری

 

20-20-20

 

کود ریز مغذی

 

لبین 7٪ منیزیم

محلول پاشی، همراه با آب آبیاری

 
گلدهی

12-12-36

همراه با آب آبیاری

در کشت گلخانه‌ای نیاز به تکرار در هر فصب

کود حاوی بور

محلول پاشی

آمینو کلات روی

کود حاوی فسفر و پتاس

محلول پاشی، همراه با آب آبیاری

 

رشد میوه

15-5-30

همراه با آب آبیاری

 

کود حاوی کلسیم

محلول پاشی، همراه با آب آبیاری

در فصول گرم بهتر است محلول پاشی انجام شود

اکورمن + فروتالیو

محلول پاشی، همراه با آب آبیاری

در کشت گلخانه‌ای نیاز به تکرار در هر فصل

سولوپتاس

همراه با آب آبیاری

 

برداشت محصول

20-20-20

همراه با آب آبیاری

در کشت گلخانه‌ای نیاز به تکرار در هر فصل

کود ریز مغذی

محلول پاشی، همراه با آب آبیاری

36-12-12

همراه با آب آبیاری

کود کالر

محلول پاشی، همراه با آب آبیاری

 

*این برنامه تغذیه گیاهی در شرایط استاندارد تهیه شده است و باید در مراحل مختلف رشدی به سایر کمبودهای احتمالی و دیگر نیازهای بوته دقت لازم گردد.

کودهای لازم قبل از کاشت فلفل

اگر قصد دارید فلفل را در مزرعه یا گلخانه بکارید بهتر است برای تامین نیازهای غذایی گیاه در هنگام آماده سازی زمین از کودهای پیش از کاشت گرانوله‌ مانند اوره، فسفات، پتاسیم، گوگرد و کودهای دامی کاملا پوسیده و ضدعفونی شده استفاده کنید. این کودها علاوه بر تامین عناصر مورد نیاز گیاه در مراحل رشدی، سبب بهبود کیفیت خاک نیز خواهند شد.

آماده سازی زمین

در این مرحله ابتدا در نظر بگیرید که چه نوع کشتی برای زمین شما مناسب است و با توجه به آن زمین را برای انتقال نشاء آماده کنید. گزینه‌هایی که می‌‌توانید برای کشت فلفل در نظر بگیرید کشت کرتی یا جوی و پشته است. در مرحله آخر پس از آماده سازی زمین می‌توانید نشاء‌ها را به زمین منتقل کنید و از این به بعد با آبیاری به موقع و کود دهی مناسب، یک گیاه قوی با عملکرد بالا را تولید نمایید.

برای پرورش فلفل می‌توانید همانند سایر گیاهان، بذر فلفل را به صورت مستقیم در زمین اصلی کشت کنید (کشت مستقیم) اما این روش توصیه نمی‌شود زیرا عملکرد بوته‌ها در نشاء کاری بالاتر است.

شرایط لازم برای کاشت فلفل

  • بستر کشت: خاک لومی-شنی یک خاک مناسب برای کشت محصولی چون فلفل است، اما با این حال می‌توانید آن را در هر خاکی با زهکشی مناسب کشت کنید. توجه کنید که در مرحله تولید نشاء برای بستر کشت استفاده از کوکوپیت و پیت ماس بسیار مناسب است.
  • آبیاری: گیاه فلفل نیاز آبی بالایی دارد به گونه‌ای که ممکن است نیاز باشد شما روزانه آبیاری را برای این گیاه انجام دهید؛ فقط در نظر داشته باشید در هنگام آبیاری بخش سطحی خاک اطراف ساقه گیاه خشک شده باشد اما خاک بخش زیرین کاملا خشک نشده باشد.
  • نور مورد نیاز: بهترین مکان برای کاشت فلفل منطقه‌ای است که نور کافی را در طول رو داشته باشد و سایه‌ کمتری در آن قسمت وجود داشته باشد.
  • دمای مناسب: دمای مناسب برای پرورش انوع مختلف فلفل 24 تا 27 درجه سانتی‌گراد است.

کود دهی: برای رشد بهتر و افزایش عملکرد گیاه استفاده از کودهای حاوی عناصر ماکرو و میکرو لازم و ضروری است.

کاشت نشاء فلفل

آفات مهم فلفل

بوته فلفل توسط بسیاری از آفات مورد حمله قرار می‌گیرد و این آفات می‌توانند خسارات زیادی را به فلفل وارد کنند. در این بین مهمترین آفات برای گیاه فلفل شته جالیز، مگس سفید، سرخرطومی فلفل، تریپس و کنه تارعنکبوتی است. گام اول در کنترل این آفات شناسایی دقیق و به موقع آفت است که برای این منظور بهتر است با کارشناسان مربوطه مشورت نمایید که بهترین راه حل را برای کنترل آفت مورد نظر برای شما ارائه دهند.

بیماری‌های مهم فلفل

بسیاری از عوامل بیماری‌زای گیاهی ماند قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها در گیاه فلفل ایجاد بیماری و خسارت می‌کنند. مهم‌ترین بیماری‌‌های فلفل که ممکن است در مزرعه یا گلخانه فلفل را دچار خسارت کنند شامل سفیدک داخلی، سفیدک سطحی، کپک خاکستری، پژمردگی ورتیسلیومی، پژمردگی فوزاریومی، آنتراکنوز، لکه باکتریایی و ویروس موازییک خیار است. برای مدیریت هر یک از این بیماری‌ها می‌توانید سموم متفاوتی را استفاده کنید که برای اینکار بهتر است با کارشناسان امداد کشاورز مشورت نمایید تا درست‌ترین سم را به شما پیشنهاد دهند.

امداد کشاورز

مشاوره، آموزش، خرید آنلاین نهاده

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *