ویدئوهای آموزشی

عارضه های گوجه فرنگی + ویدئو

عارضه‌های گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی با نام علمی Lycopersiscom esculentum  از خانواده Solanaceae ، گياهي است يک ساله و بومي آمريکا، با ساقه ضخيم، نيمه چوبي، کرک‌دار. برگ‌هاي آن مرکب از برگچه‌هاي دندانه‌دار به رنگ سبز مايل به خاکستري، گل ها به رنگ زرد هستند که بعدا به میوه قرمز گوشتي تبديل مي‌شوند. بوته گوجه فرنگي به سرما و يخبندان حساس است. یکی از مشکلات اصلی تولید این محصول وجود عارضه های گوجه فرنگی می باشد. که باعث کاهش کیفیت و کمیت این محصول محبوب شده است.

عارضه ‌های گوجه فرنگی

ترکیدگی پوست گوجه فرنگی Cracking Bursting))

هر دو ترکیدن به دلیل رشد شعاعی و رشد هم مرکز به دلیل بیشتر بودن سرعت رشد داخل میوه از پوست میوه می‌باشد. این عارضه می‌تواند به دلیل کوددهی زیاد، نوسانات دمایی، عدم داشتن برگ کافی باشد. به ازای هر میوه، برخی از ارقام گوجه فرنگی نسبت به این عارضه حساس تر هستند.

 

عارضه های گوجه فرنگی + ویدئو

پوسیدگی انتهایی گوجه فرنگی

اولین علائم این عارضه ایجاد یک تکه آفتاب سوخته در انتهای میوه سبز است. با گذشت زمان این ناحیه به رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه تبدیل می‌شود یا ممکن است حالت آفتاب سوخته و چرمی پیدا می‌کند.  بیشتر زمانی که یک سوم تا نصف میوه تشکیل شد این عارضه دیده می‌شود. در حالیکه در داخل میوه هیچ علائمی دیده نمی‌شود. برخی ارقام نسبت به این عارضه حساس تر هستند. از نظر ظاهری به بیماری پوسیدگی نرم، (صورت گربه ای)کت فیس، پوسیدگی سیاه داخلی شباهت دارد.

که یکی از علت های اصلی آن کمبود کسیم می‌باشد.

عارضه های گوجه فرنگی + ویدئو

عارضه های گوجه فرنگی می تواند در اثر آفات، قارچ، باکتری، ویروس و حتی عوامل فیزیولوژیکی ( تنش های محیطی مانند گرما، سرما و کم آبی و……. و کمبودهای عناصر غذایی) باشد. پس سعی بر این می باشد که عامل ایجاد عارضه شناخته شود و برای پیشگیری یا مبارزه با آن اقداماتی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *