تغذیه گیاهی

کود NPK

طریقه مصرف کود NPK

گیاهان برای رشد سالم به طیف وسیعی از مواد مغذی نیاز دارند. این مواد مغذی به طور طبیعی در خاک وجود دارند و همچنین می‌توانند به شکل کود برای افزایش نرخ رشد، عملکرد و باروری محصول اضافه شوند. یکی از پرکاربردترین مواد مغذی که می تواند برای درختان استفاده شود، کود NPK است. از آنجایی که کودهای NPK که به نام کود کامل نیز شناخته می شوند، تنوع بالایی دارند، باید طریقه مصرف کود NPK برای درختان را نیز به صورت کامل بدانید.

کود NPK چیست؟

سه عنصر اصلی مورد نیاز گیاهان نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. اینها با حروف اول نمادهای شیمیایی خود اشاره می کنند: N (نیتروژن)، P (فسفر)، و K (پتاسیم).

کود NPK

کودها غذای گیاهانی هستند که می توان آنها را به صورت غلیظ و فشرده مانند گلوله، گرانول، پودر یا مایع خریداری کرد. کودهایی که حاوی سه ماده مغذی اصلی، NPK هستند، با اصطلاحات مختلفی شناخته می شوند. جالب است بدانید که به این کودها، کود همه منظوره، کود کامل و کود ترکیبی نیز گفته می شود. برندها و انواع مختلفی از کودهای همه منظوره وجود دارد. کودهای کامل NPK برای گیاهان خاص مانند گوجه فرنگی و گل رز نیز استفاده می شود. .

اعداد موجود در کود NPK به چه معناست؟

برچسب‌های محصولات حاوی تفکیک دقیق سه ماده مغذی اصلی N، P و K هستند که همیشه به یک ترتیب و به صورت درصد نشان داده می‌شوند. اگر اعداد یکسان یا مشابه باشند، کود کامل، یک کود “متعادل” است. در جایی که یک عدد بیشتر از سایرین است، این بدان معناست که نسبت آن متفاوت است و کود بهتر است در یک زمان خاص از سال استفاده شود. گیاهان در زمان های خاصی از سال به مقادیر متفاوتی از مواد مغذی نیاز دارند، بنابراین به درک اینکه هر کدام برای چه چیزی استفاده می شود کمک می کند.

کود NPK

نیتروژن (N) رشد برگ را افزایش می دهد و در بهار و اوایل تابستان بیشتر مورد نیاز است. از مصرف کودهای با نیتروژن بالا در اواخر فصل خودداری کنید زیرا رشد نرم برگ به راحتی در اثر سرما آسیب می بیند. فیدرهای نیتروژن بالا شامل غذای چمن می شود.

فسفر (P) باعث رشد ریشه می شود، بنابراین در هنگام کاشت، به ویژه در پاییز، سطوح بالاتر فسفر مورد نیاز است. پودر استخوان حاوی سطوح بالایی از فسفر است.

پتاسیم (K) به شکل گیری گل و میوه کمک می کند و باید از اواخر بهار تا پایان تابستان استفاده شود. یک مثال خوب از تغذیه با پتاسیم بالا، کوددهی به گوجه فرنگی است که برای افزایش تولید گل و میوه در گیاهان میوه دار، به ویژه گوجه فرنگی استفاده می شود.

انتخاب بهترین برند کود NPK

هنگام انتخاب کود به این فکر کنید که برای چه چیزی به آن نیاز دارید. اگر به دنبال کود مناسب برای چمن هستید، به خوراک نیتروژن بالا (N) نیاز دارید، اگر می‌خواهید فلفل، گوجه‌فرنگی یا بادمجان کشت کنید، به سراغ کودهای پتاسیم بالا (K) بروید، مانند کود گوجه‌فرنگی. اگر در حال کاشت هستید و می خواهید به رشد ریشه کمک کنید، مقدار زیادی پودر استخوان را به چاله کاشت اضافه کنید که دارای سطوح بالایی از فسفر (P) است. به سهولت کاربرد نیز فکر کنید – کود گرانول NPK یا پودری سریع و ساده است و معمولاً فقط به یک یا دو بار در فصل رشد نیاز دارد. کودهای مایع NPK نیاز به رقیق کردن و آبیاری دارند و معمولاً نیاز به استفاده مکرر دارند.

همچنین به تأثیر مورد نظر و سرعتی که می‌خواهید کود به گیاهان شما تغذیه کند فکر کنید – خوراک مایع بلافاصله عمل می‌کند در حالی که کودهای پلت شده مدت بیشتری طول می‌کشد تا مواد مغذی خود را آزاد کنند و از رو اثر ماندگارتری می گذارند. همچنین در نظر بگیرید که آیا کودهای های آلی یا معدنی می خواهید. کودها را می توان به صورت مصنوعی (غیر آلی یا مصنوعی) یا بر اساس محصولات گیاهی یا حیوانی (ارگانیک) تولید کرد. 

کودهای معدنی تمایل دارند گیاه را در یکی از کاربردها تغذیه کنند، اما هیچ مزیت طولانی مدتی برای خاک ندارند. کودهای آلی نه تنها گیاه را تغذیه می کنند، بلکه خاک را نیز تغذیه می کنند و به سلامت طولانی مدت آن کمک می کنند و به رشد طولانی مدت گیاه و حیات وحش کمک می کنند.

کود NPK

طریقه مصرف کود NPK  

طریقه مصرف این کود به این صورت است که پس از تهیه آن را در آب مخلوط‌ کنید. سپس مورد استفاده قرار دهید. به صورت محلول پاشی و آبیاری مصرف می شود. از استفاده بیش از حد خودداری کنید چرا که ممکن است به گیاه آسیب برساند و قبل از گلدهی گیاه از آن استفاده کنید.

زمان مصرف

توصیه ای که برای اکثر گیاهان در خصوص بهترین زمان کوددهی می شود مصادف است با آغاز بهار و شروع سیکل رشد گیاهان،در خصوص کود NPK نیز  این موضوع صادق بوده و میتوان از آن با کاهش سرمای هوا و شروع فصل بهار استفاده نمود.نکته مهم این است که استفاده زودهنگام از انواع کود ممکن است باعث ایجاد اختلال در روند رشد گیاه و تاثیر عکس گردد.

مزایای کودهای پودری N-P-K

•    افزایش رشد رویشی گیاه و افزایش در تولید دانه و میوه

•    بهبود در تولید کلروفیل و ایجاد سبزینگی مطلوب

•    تسریع در فرآیند فتوسنتز و تولید انرژی

•    بهبود در تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی شیمیایی مورد نیاز گیاه

•    افزایش در رشد ریشه و تعداد شکوفه‌ها

•    بهبود در رنگ، طعم و کیفیت محصولات

•    افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها و تنش‌های محیطی

fertilizer npk

انواع کود  NPK

کودهای NPK به صورت مایع و گرانول (پودر) وجود دارند. که رایج‌ترین نوع آن پودر (granular) است. این کود دارای انواع مختلفی بوده که هر یک بر حسب نتیجه آنالیز خاک و میزان کمبود هر یک از عناصر مذکور مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب نوع مناسب از این کود بر اساس آنالیز خاک اولین قدم برای افزایش رشد گیاه محسوب می شود. به عنوان مثال اگر هدف پرورش سبزیجات پر برگ باشد. باید کودی با عدد نیتروژن بالا انتخاب شود. و در صورت مصرف کود برای گل و جهت افزایش ریشه زایی،  باید کودی با فسفر بالا انتخاب شود. تا به تشکیل شکوفه های  و ریشه‌های بیشتر منجر شود . با آگاهی از میزان مواد موجود در خاک و مقایسه آن با میزان ماده مورد نیاز برای رشد مطلوب گیاه ، می توان میزان کود بهینه را انتخاب کرد.

کود پتاس بالا برای گیاهانی مانند گوجه ، کود نیتروژن پایین برای کاکتوس ، نوع متعادل ۲۰-۲۰-۲۰برای گیاهان خانگی و نیتروژن بالا برای گیاهانی که برگشان اهمیت بیشتری دارد. مناسب هستند.

fertilizer npk

چگونه بار درخت را زیاد کنیم؟

برای کوددهی نیازی به حذف مالچ ندارید! شما می توانید. کود گرانوله را در زیر ناحیه سایه انداز درخت پراکنده یا رها کنید (بسته به نوع کود و هدف از کوددهی) اما از تماس با تنه درخت با مواد خودداری کنید. بیش از حد کود ندهید.

مصرف بین 4.5تا 9 کیلوگرم نیتروژن در هر 9.5 متر مربع کافی خواهد بود. دوباره، برچسب را بخوانید. کود جامد یا غلیظ را از ساقه ها و برگ ها دور نگه دارید. و کود را به اندازه کافی در خاک آبیاری کنید زیرا از آسیب سوختگی کود به ریشه ها جلوگیری می کند.

از کودهای نیتروژن با نسبت بالاتر استفاده کنید. مگر اینکه درخت شما در آزمایش خاک دارای کمبود پتاسیم یا فسفر مشخص شود. نرخ های N-P-K 18-5-9، 27-3-3، یا 16-4-8 شرط های خوبی هستند. همه درختان شبیه هم نیستند و درختان مخروطی به ندرت به کودهای بالایی نیاز دارند. بنابراین ممکن است بخواهید پس از یک سال از مصرف آن صرف نظر کنید یا تغذیه را متوقف کنید.

آیا گیاهان واقعاً به کود نیاز دارند؟

یک خاک سالم، به ویژه هنگامی که به طور منظم با مواد آلی مانند کمپوست یا کود بهبود می یابد. ممکن است همه چیز مورد نیاز گیاهان را فراهم کند. اگرچه گیاهان سرسختی مانند سبزیجات و برخی از گل های رز گلدار در تابستان از تقویت بیشتری بهره مند می شوند.

برقراری تعادل صحیح مهم است زیرا کود بیش از حد می تواند به همان اندازه کمبود کود مضر باشد. همچنین پتانسیل آسیب رساندن به محیط زیست را نیز در نظر داشته باشید. زیرا مواد مغذی مصنوعی اضافی می تواند آب را آلوده کرده و به زندگی خاک آسیب برساند.

توجه داشته باشید که گیاهان فقط زمانی می توانند مواد مغذی را جذب کنند که خاک مرطوب باشد. بنابراین شرایط خشک اغلب باعث می شود. گیاهان علائم کمبود را نشان دهند. در حالی که تنها چیزی که واقعاً نیاز دارند. رطوبت است.

بیشتر بخوانید: علت میوه ندادن درخت و میوه دهی نامناسب

مشاوره خرید کود NPK

کودها به طور گسترده از بسیاری از مغازه های سم و کود و همچنین فروشگاه های آنلاین مانند امداد کشاورز در دسترس هستند. در نظر بگیرید که به کدام کود نیاز دارید و در نظر بگیرید. که آیا تغذیه آهسته رهش یا تغذیه فوری برای گیاه شما مناسب است یا خیر.

از بین طیف وسیعی از کودهای آلی و مصنوعی انتخاب کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *