حشره کش و کنه کش تماسی فن والريت (سوميسيدين)

فن ‌والريت از گروه حشره‌كش‌هاي پيريتروئيدي با خاصيت غير سيستميك و اثر تماسي و گوارشي مي‌باشد. اين تركيب به صورت امولسيون (EC20%) فرموله مي‌شود و كمي نيز خاصيت كنه‌‌كشي دارد. این آفت‌کش در بازار با نام تجاری سومیسیدین (Sumicidin) وجود دارد. .فن ‌والريت طیف وسیعی از آفات راسته‌های بال‌پولک‌داران، سخت‌ بالپوشان، راست‌ بالان و غیره را در محصولات مختلفی نظیر کلم، چغندر، لوبیا، نخود، پنبه و نیز درختان میوه کنترل می‌کند.

حشره کش و کنه کش تماسی فن والريت (سوميسيدين)

فن ‌والريت از گروه حشره‌كشهاي پيريتروئيدي با خاصيت غير سيستميك و اثر تماسي و گوارشي مي‌باشد. اين تركيب به صورت امولسيون (EC20%) فرموله مي‌شود و كمي نيز خاصيت كنه‌‌كشي دارد. این آفت‌کش در بازار با نام تجاری سومیسیدین (Sumicidin) وجود دارد. .فن ‌والريت طیف وسیعی از آفات راسته‌های بال‌پولک‌داران، سخت‌ بالپوشان، راست‌ بالان و غیره را در محصولات مختلفی نظیر کلم، چغندر، لوبیا، نخود، پنبه و نیز درختان میوه کنترل می‌کند. و جزء اولين پيرتروئيدهاي مصنوعي است. فن ‌والريت روي آفات گياهي، موثر بوده و جزء اولين پيرتروئيدهاي مصنوعي است كه به علت قدرت حشره‌كشي زياد و دوام در برابر نور خورشيد در كشاورزي مورد استفاده قرار گرفت. در محيط‌هاي اسيدي پايدار ولي در محيط‌هاي قليايي زنجيره استري آن هيدروليز مي شود. ماده موثر این آفت‌کش با نفوذ به بافت‌های گیاهی، حشراتی مانند مینوز و ساقه خوارها را که درون بافت های گیاهی به سر می‌برند را نابود می‌کند. براي انسان و جانوران خونگرم سميت متوسط دارد و همچنين روي پوست و چشم نيز ايجاد حساسيت مختصري مي‌كند. فن ‌والريت براي ماهيها، زنبورعسل و ساير حشرات مفيد ايجاد حساسيت شديد مي‌كند.

حشره‌كش کنه کش تماسي، گوارشي از گروه پايرتيروئيدها

نام انگلیسی:fenvalerate

نام تجاری: سومیسیدین Sumicidin

فرمولاسيون: سوميسيدين Sumicidin % 20 EC

درجه سمیت: LD50: 451mg/kg

دوره کارنس: ۱۵ روز

تاریخ ثبت: ۲۵/۴/۵۷

نحوه تاثیر حشره‌كش فن ‌والريت

اين تركيب اثر ضربه‌اي (Knock down) سريع دارد. اين تاثير مستقيماً به اثر كشندگي سم مربوط نيست، زيرا ميزان سم لازم براي ايجاد مرگ و مير معمولاً بسيار بيشتر از مقداري است كه براي فلج كردن آن­ها مورد نياز مي‌باشد. اثر فن ‌والريت  مثل پيريترين­هاست بطوريكه باعث افتادن سريع حشره مي‌شوند. این حشره‌کش عصبی، با اختلال در کانال های سدیم در غشای آکسونی سلولهای عصبی باعث مرگ حشره می‌شود. فن ‌والريت  چربي دوست بوده و به راحتي توسط لايه كوتيكول حشرات و سطح برگ جذب مي‌شود و در نتيجه در مقابل اثر شسته شدن باران مقاوم است. خاصيت حشره‌كشي فن ‌والريت  به مقدار دز توصيه شده در مورد هر آفت و پوشش كامل لايه سم ‌روي سطح برگ بستگي دارد.

موارد مصرف حشره‌كش فن ‌والريت

فن ‌والريت  روي طيف وسيعي از آفات، بخصوص آن‌هايي كه در مقابل حشره‌كش­‌هاي ارگانوكلره، ارگانوفسفره و كارباماتي مقاومت نشان مي‌دهند، موثر است.

موارد مصرف در ايران:

پروديناي چغندرقند ۱ ليتر در هکتار، مينوز لكه گرد درختان ميوه ۵/۰ در هزار

موارد مصرف در ساير كشورها:

شته‌ها در گندم‌های زمستانه و بهاره، حشرات چوبخوار مكنده و جونده از راسته‌هاي مختلف روي پنبه، دانه‌هاي روغني، صيفي‌جات و سبزيجات ميوه‌هاي آجيلي (nuts)، انگور، زيتون، آفتابگردان، يونجه، غلات، ذرت و سورگوم، سيب‌زميني، چغندر، بادام‌زميني، سويا، توتون، نيشكر، گياهان زينتي، جنگلي و مرتعي استفاده مي‌شود.

موارد توصيه فن‌والريت در محصولات كشاورزي در ساير كشورها مانند جدول زير مي‌باشد

نام محصول

نام آفت

مقدار مصرف

يونجه

سرخرطومي برگ يونجه

۱ ليتر در هكتار

چغندرقند

برگخوار كارادرينا، كرم غوزه پنبه (هليوتيس) پرودنيا (برگخوار مصري) و اگروتيس (كرم طوقه‌بر)

۱ ليتر در هكتار

درختان ميوه سردسيري

مينوز لكه گرد و شته

۰٫۵ در هزار

پنبه

برگخوار مصري، كرم غوزه و كرم طوقه بر

۱ ليتر در هكتار

سبزيجات و صيفي‌جات

كرم غوزه واگروتيس (كرم طوقه بر)

۱ ليتر در هكتار

 

راهنماي مصرف

در مزارعي كه سابقه ويروس كوتولگي زرد جو وجود دارد همزمان با مشاهده شته بايد سم‌پاشي صورت گيرد (اواسط تا اواخر)

درصورت خطر آلودگي زياد، سم‌پاشي مجدد ضروري است.

براي سم‌پاشي در مرحله رشدي بين مرحله گلدهي تا مرحله شيري (GS61-73) براي كنترل شته تابستانه غلات توصيه مي‌شود.

درصورت مصرف پايروتيروئيدها يا دي متوات از مصرف آنها در مرحله ظهور سنبله خودداري شود.

•خاصيت کنه کشي نيز دارد.

سازگاري و اختلاط

فن ‌والريت با گياهان مذكور در دز توصيه شده سازگاري خوبي دارد. با قارچ‌كش­هاي غير قليايي قابل اختلاط است ولي بلافاصله پس از مخلوط كردن بايد مصرف شود. در حلال‌هاي آلي به راحتي حل مي‌شود. اين تركيب خورندگي ندارد.

سمیت آفت کش فن والریت برای محیط زیست

ميزان سميت ( LD50، LC50 ،EC50): LD50 براي پستانداران ۴۵۱ میلی‌گرم بر کیلوگرم، LD50 براي پرندگان۱۶۰۰میلی‌گرم بر کیلوگرم، LC50 براي ماهی‌ها ۶/۳ میکروگرم بر لیتر

  • آفت‌کش فن والریت برای زنبور عسل و آبزیان فوق العاده خطرناک است.
  • از سمپاشی درختان در مرحله گلدهی خودداری کنید.
  • دام و طیور را قبل از سمپاشی از محل دور نمائید. از چرای دام در نواحی تازه سم‌پاشی شده جداً خودداری نمائید.
  • از آلودگی آب‌های آشامیدنی جاری ، راکد و زیر زمینی به سم و محلول سم اکیداً خودداری نمائید.
  • از شستشوی دستگاه‌های سمپاشی نزدیک رودخانه و آب‌های جاری خودداری کنید. فن والریت برای حشرات مفید و دیگر بندپایان بسیار خطرناک است از این رو در حاشیه شش متری مزارع نباید سم‌پاشی شود.
  • فرمولاسيون آن در تاريكي و دور از تابش مستقيم نور خورشيد نگه داري شود.

 

منبع:

نشریه علمی جهان شیمی فیزیک

گیاهپزشکی

 

 

 

 

 


منبع : نشریه علمی جهان شیمی فیزیک
تاریخ مطلب : ۱۳۹۹/۰۹/۲۴