×

آشنایی با کود فروت ست

امدادکشاورز
25 فروردین 1400
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
آشنایی با کود فروت ست 

آشنایی با کود فروت ست 

فروت ست یک عبارت انگلیسی به معنی تنظیم میوه می‌باشد. به معنی تنظیم میوه، یعنی تغییراتی که در نهنج گل اتفاق می‌افتد، تا میوه اولیه تشکیل شود. به طور کلی مرحله شروع تشکیل میوه را فروت ست می‌گویند. دمرحله شروع میوه، این همان زمانی است که میوه کوچک است و سرعت رشد بسیار پایینی دارد. کود فروت ست باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر عوامل محیطی مانند تگرگ، برف، باران و سرما می‌شود. همچنین این با عناصری که دارد، تاثیر بسزایی در خوشه‌بندی و تلقیح گیاه داشته و عملکرد محصول را با حفظ مرغوبیت افزایش می‌دهد. تحقیقات زیادی نشان داده است. که اولین قدم پس از برداشت محصول و قبل از برگریزان، محلول‌پاشی باغات با  کود فروت ست نقش اساسی در تشکیل و تکامل تخمک و افزایش میزان گرده افشانی موثر در بهار سال بعد داشته است.

اهمیت کود دهی

کود دهی در برنامه مدیریت تغذیه ای گیاهان و باغات میوه از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. برنامه کود دهی باید به گونه ای زمان بندی و انجام شود، که عناصر مغذی مورد نیاز گیاه را به طور متناسب در اختیار گیاه قرار دهد. محلول پاشی مواد مغذی توسط کود فروت ست، یکی از بهترین روش‌های موثر برای افزایش میزان تشکیل میوه را در باغات میوه دارد.

یکی از مواردی که از لحاظ اقتصادی برای باغداران بسیار اهمیت دارد. افزایش میوه‌های سر درختی است. در اوایل فروردین ماه و اواخر اسفند که خاک دمای بسیار پایینی دارد. و برگ‌ها هنوز به وجود نیامده‌اند و علاوه بر این گردش شیره گیاهی نیز بیش از حد آهسته است، تغذیه جوانه‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. ناگفته نماند که محلول پاشی درختان توسط فروت ست را در فصل سرد انجام می دهند؛ زیرا که تاثیر بسزایی در تمامی فعالیت هایی که درخت باید در طی سال انجام دهد (مانند فعالیت دوباره، رویش جوانه ها، گلدهی، میوه و …) می گذارد.

آشنایی با کود فروت ست

زمان استفاده از کود فروت ست

 • بلافاصله پس از برداشت و قبل از ریزش برگ‌ها از آنجا که اندام‌های اولیه گل داخل جوانه‌ها، در مهرماه تشکیل می‌شود، بنابراین این مرحله حساس می‌باشد. وجود عناصر روی، ازت و بور داخل جوانه‌ها موجب تقویت و افزایش میزان ذخیره انرژی جوانه‌ها می شود.
 • زمان تورم جوانه‌ها که در اواخر اسفند یا اوایل بهار اتفاق می افتد. چون بین فعال شدن ریشه و قسمت های هوایی اختلاف زمانی وجود داشته، ریشه ها در زمانی که جوانه ها احتیاج بالایی به مواد غذایی دارند، فعال نمی‌باشند. و یا خیلی کم فعالند و نمی توانند مواد غذایی را در فرصت مناسب در اختیار جوانه ها قرار بدهند.

نقش عناصر کود فروت ست

وجود عناصر ازت، روی و بر در کنار یکدیگر به بهبود و افزایش گلدهی و تبدیل بیشتر گل‌ها به میوه کمک کرده و همچنین کیفیت محصول را افزایش می‌دهد.

استفاده از فروت ست، باعث افزایش فرآیند رشد جوانه ها، گلدهی، گرده افشانی تشکیل میوه سالم و افزایش میوه دهی و زود رسی می‌شود.

بر

بر مناسب برای تشکیل میوه هست و ضعف در تلقیح گل ها که در نتیجه آن میوه ای ناقص و بد شکل بوجود می آید و… را از بین می برد.

روی

روی در تولید کلروفیل نقش داشته، که موجب تسریع فعالیت های آنزیمی و فتوسنتز می شود، روی در متابولیسم ازت، تشکیل رنگدانه، عطرو طعم محصول و سنتز ویتامین C نقش مهمی دارد. کمبود روی باعث تاخیر در باز شدن جوانه های زایشی و رویشی در درخت می شود. روی ضامن شکوفه دهی بیشتر و حفظ شکوفه ها، در نتیجه تولید بیشتر و کیفیت بهتر محصول می‌باشد. در فعال سازی و ساخت پروتئین، نشاسته، اسید نوکلئیک و هورمون رشد گیاهی اکسین نقش دارد. مانع از سال آوری می شود، توان و رمق و بنیه از دست رفته درخت را به درخت باز می گرداند، بطوری که برای باردهی فصل آینده کاملا آماده گردد.

ازت

جزء تشکیل دهنده اولیه برای ترکیبات آلی نظیر اسیدهای آمینه و اسیدهای نوکلئیک است. و نقش قابل توجهی در فتوسنتز دارد. مهم‌ترین عنصری است که جوانه‌ها باید قبل از ریزش برگ دریافت کنند. چون مسلماً درخت به دلیل فعالیت اندک ریشه در اوایل بهار نخواهد توانست این نیاز را تأمین کند، در نتیجه اندازه میوه‌ها و عملکرد نهایی به شدت کاهش پیدا می‌کند.

مزیت استفاده از کود فروت ست 

تاثیراتی را که کود فروت ست بر گیاه دارد بسیار قابل مشهود می‌باشد. از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • جوانه‌های گل سریع صورت می‌گیرد.
 • افزایش گرده افشانی.
 • میوه‌دهی گل بسیار زیاد و بسیار با کیفیت می‌شود.
 • مقاومت به سرما و آفات در گیاه افزایش پیدا می‌کند.
 • کاهش ریزش میوه و برگ‌ها.
 • بهترین لقاح ممکن.
 • کاهش سال‌آوری در برخی درختان.

سال آوری چیست؟

سال آوری به معنای تولید محصول بیشتر در یک سال و عدم تولید یا تولید محصول کمتر در سال بعد است. آنچه در ارتباط مستقیم با تولید محصول می توان اشاره کرد، جوانه های زایشی و تولید گل است. پس در سال آور یا پر بار درخت تعداد جوانه های زایشی بیشتر و تولید گل بیشتر می‌شود. و در سال کم بار یا نیاور، تعداد جوانه های زایشی کم بوده و یا درخت هیچ جوانه زایشی تولید نخواهد کرد.

علت سال آوری چیست؟

 علت سال آوری باید به دلیل عدم تولید یا تولید بیش از حد جوانه های زایشی می‌باشد. چنانچه به موقعیت درخت در سال پربار توجه کنیم، آخر فصل یعنی در زمان برداشت، درختی را خواهیم داشت که در حال ریزش یا از دست دادن جوانه‌های سال بعد خود است. در واقع این گونه می‌توان بیان داشت که در سال پر بار، درخت میوه در صورت کمبود مواد غذایی و عدم تغذیه درست قادر نیست تمام نیاز غذایی میوه‌ها را تامین کرده. و میوه‌ها در زمان پرشدن، از محتوای مواد غذایی موجود در جوانه های سال بعد بهره می گیرند. به عبارتی، آنها را تخلیه می کنند و یا میوه ها مانع از رسیدن مواد غذایی به جوانه های سال بعد می شوند.

چرا که میوه‌ها در سر راه عبور مواد غذایی از برگ به جوانه ها قرار دارند. پس جوانه های سال آینده خصوصا در سال پر بار درخت، مواد غذایی کمتری دریافت کرده و یا مواد غذایی خود را ازدست داده و تخلیه می شوند. لذا با ضعیف شدن این جوانه ها زمینه برای ریزش آنها فراهم می شود.

آیا کود فروت ست از سال‌آوری درخت جلوگیری می‌کند؟

 برای جلوگیری از سال آوری درخت باید از کود فروت ست برای گیاهان باغ استفاده کرد.  در این صورت درختان هر سال بار یکسانی را خواهند داشت.

 با تغذیه کافی و درست درخت امکانپذیر می‌باشد. به گونه ای که در سال پر بار باید آنقدر مواد غذایی در دسترس درخت قرار گیرد، که  علاوه بر تامین مواد غذایی مورد نیاز برای میوه ها، بخشی نیز به جوانه های سال بعد برسد و میوه ها مجبور به مصرف مواد غذایی جوانه های سال بعد نشوند. پس می توان گفت سال آوری تا حدودی قابل کنترل است و با تقویت درخت می توان حداقل فاصله تولید بین سال آور و نیاور را کاهش داد.

زمان شروع کوددهی فروت ست

کود فروت‌ست درختان زودرس که تاریخ برداشت آن‌ها قبل از ۱۵ مرداد است، فروت‌ست باید از اواسط مرداد انجام شود.

.

کود فروت ست

 

کود فروت ست درختان دیررس که تاریخ برداشت آن‌ها بعد از ۱۵ مرداد می‌باشد، فروت ست باید بلافاصله پس از برداشت و قبل از ریزش برگ‌ها شروع شود.

کود فروت ست

در انگور، کیوی و انار کود فروت‌ست در اوایل بهار بعد از ظهور اولین برگ‌ها و قبل از گلدهی انجام گیرد.

 

نکات مهم در استفاده از کود فروت ست

 • سعی کنید همیشه محلول های شیمیایی را به موقع به گیاه بدهید.
 • برای میزان مصرف هر محلول با کارشناس کشاورزی حتما مشورت شود.
 • برای گیاهانی که به تازگی به مرحله میوه دهی رسیده اند زیاد از محلول ها استفاده نکنید.
 • برعکس گیاهان جوان، برای گیاهان مسن سعی کنید حتما از محلول های شیمیایی به میزان حداکثر استفاده شود
 • محلول پاشی را در هوای ملایم انجام شود (اول صبح و یا عصر).

احتیاطات لازم

۱- از ترکیب فروت ست با کودهای حاوی گوگرد و روغن های معدنی خوداری شود.

۲- در مناطقی که میزان بر در آب آبیاری و برگ بالا باشد. به دلیل مسمومیت عنصر بر باید از ترکیب فروت ست حذف شود.

۳- در هوای گرم تحت هیچ شرایطی محلولپاشی انجام نگیرد.

 

 

 

منبع: شهریار رضایی، کارشناس گیاه پزشکی.

سازمان جهاد کشاورزی.

http://sincoplus.com/en/products/279/

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط

کاربرد حشره کش ایندوکساکارب (آوانت)

کاربرد حشره کش ایندوکساکارب (آوانت)

کاربرد حشره کش ایندوکساکارب (آوانت) ایندوکساکارب (Indoxacarb) یک حشره کش غیر سیستمیک با اثر تماسی گوارشی از گروه ...
امدادکشاورز
06 تیر 1400
درخت دراگون فروت

راهنمای کشت درخت دراگون فروت

راهنمای کشت درخت دراگون فروت درخت دراگون فروت، دراگون فروت(میوه اژدها) یکی از میوه هایی است که به ...
امدادکشاورز
09 اسفند 1399
تکثیر گل قاشقی یا پپرومیا

تکثیر گل قاشقی یا پپرومیا

تکثیر گل قاشقی یا پپرومیا گل قاشقی( پپرومیا) Peperomia  spp جز گیاهان خانگی ایده آل و محبوب است. ...
امدادکشاورز
14 تیر 1400
Call Now Button
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader