×

بیماری لب شتری هلو

امدادکشاورز
19 آذر 1399
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
لب شتری هلو

برای کنترل بیماری لب شتری هلو چیکار کنم؟

بیماری لب شتری هلو Taphrina deformans یک بیماری قارچی است. از اواسط تا اواخر بهار به مقدار زیاد روی برگ‌ها رشد می‌کند، فاز دوم رشد اندامهای قارچی روی برگ‌ها تابستان و پاییز است. بیماری در مکان‌های سرد و مرطوب بیشتر از مکان‌های گرم وخشک وجود دارد. بهترین دما برای رشد این بیماری دمای ۶ تا۲۶ درجه سانتی‌گراد است، بارندگی به میزان ۱۲ میلی‌متر به مدت ۲۴ ساعت است.

به نام های يپیچیدگی برگ هلو ,لب شتري ,باد سرخ، تاول برگ هلو و بلایت تافرینایی شناخته شده است.

اگر بارندگی با زمان باز شدن جوانه‌ها همزمان باشد بیماری طغیان می‌کند. سلول‌های آلوده شده بزرگ شده و تغییر رنگ داده که در نهایت منجر به پیچیدگی، تورم، تغییر رنگ و خشکیده شدن سرشاخه‌ها می‌شود.

انتشار بیماری لب شتری هلو

این بیماري اصولاً در جاهاي گرم و خشک اهمیت زیادي ندارد. و بیشتر در جاهاي سرد و یا مرطوب حائز اهمیت است.این بیماري در آمریکاي شمالی و جنوبی، استرالیا، آفریقا، ژاپن، چین و بسیاري از کشورهاي اروپاي غربی انتشار داشته .در اصفهان و شمال ایران مخصوصا گرگان، آذربایجان، زنجان، خراسان و قسمتهاي مرکزي ایران دیده می‌شود.


بیشتر بخوانید: بیماری آتشک چیست؟


نحوه ي خسارت و علائم بیماري

علائم بیماري در تمام اندامهاي هوایی گیاه مشهود است. ولی در برگ علائم نمایانتر است .پیچیدگی، تورم،بزرگ شدن برگ و تغییر رنگ و خشکیدگی سرشاخه ها و بالاخره ضعف عمومی و عدم تعادل فیزیولوژي درگیاه از اهم مسائل ایجاد شده است. علائم روي برگ نسبت به سنین مختلف برگ نیز فرق می کند .برگ ها ممکن است ضخیم، مچاله و مجعد شده. و رنگ آن سبز تا قرمز روشن شود. درختان جوان بیش از درختان پیر در برابر این بیماري حساس هستند.

علایم روي گل و میوه بیماری لب شتری هلو

برگ هاي تولید شده در بهار بجاي سبز معمولی، ضخیم، چین دار و قرمز یا زرد رنگ هستند .عامل بیماري بر روي گل و میوه نیز ایجاد تغییراتی می کند. ریزش گل ها و دفرمه شدن میوه ها را سبب می‌گردد. در برخی موارد ضایعات نا منظم، تغییر رنگ یافته و چروکیده ايروي پوست میوه هاي بزرگتر دیده می شود. در بعضی موارد نیز موجب شکاف و از بین رفتن میوه می شود. و تعداد محدودي میوه که روي درخت باقی می‌ماند. عموماً کوچک و غیرقابل استفاده خواهد بود. شکوفه ها و میوه هاي جوان آلوده نیز اغلب قبل از موعد می ریزند.

کنترل بیماری لب شتری هلو

بهترین روش برای کنترل بیماری استفاده از قارچکش‌های مسی با درصد مس بالا است. روش کاربرد مخلوط بردو و کاپتان که در سالهای اخیر مورد استفاده بوده است در مواردی باعث گیاه سوزی می‌شود.

جهت خرید سم های قارچکش خرید کنید

دستور العمل اجرایی 

انجام تغذیه مناسب و رعایت اصول باغبانی.

سم پاشی در فصل خواب در فاصله بین ریزش برگ تا تورم جوانه‌ها که اگر در انجام نشود. در تابستان برگ‌ها ریزش کرده و درخت در برابر سرمای زمستان از بین می‌رود.

زمان اولین سم پاشی در زمام ریزش برگ‌ها با اکسید مس(نوردکسWG57%) 2 تا ۳ در هزار  یا اکسی کلرور مس WP35% مقدار ۳ در هزار در زمانی که دمای هوا زیر صفر نباشد. اگر سم‌پاشی در این زمان انجام نشود حتما در بهار قبل از تورم جوانه‌ها انجام شود. هچنین سمپاشی چهارگانه با بردوفیکس

اگر در بهار دمای گفته شده و بارندگی‌های پیوسته ادامه داشت. بعد از تمام شدن بارندگی‌ها یکبار سم‌پاشی برای جلوگیری از گسترش آلودگی بیشتر مفید خواهد بود. از زمان تورم جوانه‌ها تا زمان کامل شدن رشد برگ که تا اواخر اردیبهشت طول می‌کشد برای مبارزه با بیماری‌ها مناسب است.

بعد از کامل شدن اندازه برگ‌ها مبارزه با بیماری فایده‌ای ندارد. در مناطقی که بارندگی زمستان و پاییز زیاد است به همراه قارچکش‌ها روغن‌های مناسب استفاده می‌شود تا دوام سم زیاد شود.

منبع

دستورالعمل اجرایی کنترل بیماری پیچیدگی برگ هلو،۱۳۹۵، حجت اله ربانی نسب محمد علی آقاجانی نسب محمد محمدی پور

https://en.wikipedia.org/wiki/Taphrina_deformans

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

بیماری لکه نواری باکتریایی گندم

بیماری لکه نواری باکتریایی گندم

بیماری لکه نواری باکتریایی گندم بیماری لکه نواری باکتریایی گندم (Xanthomonas translucens) به دلیل لکه های قهوه ای ...
امدادکشاورز
03 ارد 1400
سیاه شدن برگ مرکبات

سیاه شدن برگ مرکبات

سیاه شدن برگ مرکبات علت سیاه شدن برگ مرکبات چیست؟ سیاه شدن برگ مرکبات در اثر وجود مواد قندی (عسلک) ...
امدادکشاورز
28 بهم 1399

نماتد غلات (سیستی)

نماتد غلات  نماتد غلات (سیستی)، جز نماتدهای انگل گیاهی هستند، که بعد از قارچ‌ها قدیمی‌ترین بیمارگرهای غلات دانه ...
امدادکشاورز
04 ارد 1400
Call Now Button
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.