×

تغذیه و کوددهی درخت گردو

امدادکشاورز
19 آذر 1399
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
کوددهی درخت گردو

تغذیه و کوددهی درخت گردو

 گردو

درختان گردو (Juglans(در نواحی زیادی از کشورهای مختلف کشت می‌شوند. و نسبت به سایر درختان میوه عمر بسیار زیادی دارند. سرمای دیر رس بهاره و سرمای زود رس پاییزه باید در زمان انتخاب مکان برای کاشت گردو مورد توجه قرار بگیرد. دماهای بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد و آفتاب شدید در طول تابستان ممکن است. باعث سوختگی (لکه های قهوه ای) روی میوه و یا پوسته چوبی شود و همچنین رنگ روشن میوه ممکن است تیره و کدر شود. کمترین دماهای بعد از ریزش برگ ها که قادر است تحمل کند. تا منفی ۲۰ درجه سانتی گراد است. البته این شرایط محیطی باید در انتخاب رقم مقاوم با منطقه هم مورد توجه قرار بگیرد. کوددهی درخت گردو از نیاز های اساسی این گیاه می‌باشد. زیرا در عملکرد نهال و کیفیت میوه ها تاثیر گذار خواهد بود.

نیازهای خاکی درختان گردو

با توجه به عمر زیاد و اندازه بزرگ این درخت ریشه های درخت تا عمق ۲٫۵ تا ۵ متر هم نفوذ می‌کنند. در نتییجه خاک مورد نظر باید به اندازه کافی عمیق و نرم باشد. بافت لومی رسی، شنی لومی و لومی مناسب می‌باشد. ظرفیت نگهداری خاک باید خوب باشد. خاک باید از نظر داشتن مواد آلی و ارگانیک غنی باشد. و مواد آهکی کمی داشته باشد، همچنین pH مناسب برای رشد این درخت کمی اسیدی تا خنثی مناسب است، در حدود ۶ تا ۷٫۵ مناسب است. در باغات گردوی با خاک آهکی و pH  بالا اکثر برگ های جوان درختان کمبود آهن و روی را نشان می‌دهند.

کوددهی گردو کوددهی گردو کوددهی گردو

کوددهی درخت گردو

قبل از احداث باغ گردو باید آنالیز خاک از ۳ عمق مختلف خاک انجام شود. انجام این کار برای آشنایی با نوع خاک و ظرفیت ها و ضعف های خاک لازم است. و برای تعیین مقدار و نوع تغذیه قبل از کاشت نهال مورد نیاز است. اگر در نتایج آزمایش pH خاک بخصوص در عمق ۱ تا ۱٫۵ متری خاک ۸  و یا بیشتر باشد باید اصلاح شود. و در حدود ۷ تا ۷٫۵ پایین بیاید. و این کار با افزایش کودهای حاوی گوگرد در تمام مناطق زمین انجام پذیر است. بهتر است کودهای گوگردی گفته شده با کودهای حیوانی به جز کود مرغ و بز مخلوط شوند. البته اگر امکان این کار در همه نقاط زمین وجود ندارد باید یک قاشق غذاخوری کود گوگرد با ۳ تا ۵ کیلو کود دامی در انتهای گودال کاشت نهال مخلوط شوند. البته ریشه نهال  نباید با این مخلوط در زمان کاشت تماس داشته باشد. بلکه یک لایه خاک معمولی روی این کودها ریخته شود و نهال مجدد کاشته شود.

واکنش های آنزیمی که به وسیله باکتری های خاک  برای احیای گوگرد انجام می‌شود. باعث کم شدن pH خاک می‌شود. برای مثال برای کاهش یک درجه pH در یک خاک عمیق شنی تا شنی لومی گردو مثلا از ۸٫۵ به ۷٫۵ به مقدار ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم کود گوگردی در هکتار مورد نیاز است و برای خاک های متوسط مقدار ۹۰ تا ۱۰۰ کیلو گرم از این کود مورد نیاز است. با توجه به کیفیت آب استفاده از این کود حدود ۸ تا ۱۰ سال دیگر قابل تکرار است. خاکها معمولا از نظر فسفر، پتاسیم و منیزیم ضعیف هستند. کودهای فسفره و پتاسه خیلی محلول نیستند و در عمق نمی‌روند. تا زمان ۳ تا ۷ سالگی که اولین میوه دهی اتفاق می‌افتد کوددهی طبق جدول(بر حسب کیلو گرم در هکتار) زیر انجام شود.

کود دهی

 تغذیه نهال 

نهال های گردو به مدت ۳ تا ۷ سال بسته به نوع رقم در مرحله نهال قرار دارند. هم نهال ها و هم درختان بالغ در دو نوبت باید تغذیه شوند. یک نوبت ۲ تا ۳ هفته قبل از بهار و باز شدن جوانه ها است. این کود دهی به شکل خاکی انجام می‌شود و پایه نامیده می‌شود.

اندازه حفره کاشت نهال ۶۰ در ۶۰  باشد و در ته گودال مقدر ۱۲۵ تا ۱۵۰ گرم سوپر فسفات تریپل یا دی آمونیوم فسفات، همین مقدار سولفات پتاسیم، ۵۰ تا ۶۰ گرم سولفات منیزیم و ۲ تا ۳ گرم به اندازه یک قاشق غذا خوری سولفات روی ریخته و مخلوط شود. در کود دهی به روش آبیاری تشتی همه کودهای فسفره و پتاسه و نیمی از کودهای نیتروژنه در قبل از بهار و خارج شدن جوانه ها و نیمی از کود باقی مانده در بهار بعد از شروع  رشد و آبیاری استفاده شود. تغذیه گردو با روش آبیاری قطره ای به ترتیب ماههای سال از فرورین ماه در هکتار در جدول زیر آمده است.

تغذیه نهال

کوددهی درخت گردوی بزرگ

کوددهی درخت گردوی بزرگ هم مانند نهال های گردو به نوع روش آبیاری بستگی دارد. کود های پایه شامل ۱۰ کیلو گرم سولفات پتاسیم بر تعداد درختان یک هکتار تقسیم شود. و به هر درخت با کودهای پایه درخت مخلوط شود. و به روش چالکود استفاده شود. مقدار کودی که هر سال استفاده می‌شود هر سال باید ۱۵ درصد افزایش پیدا ‌کند. کوددهی سرک و پایه (خاکی) در این درختان از نظر شکلی مشابه درختان ۳ تا ۷ ساله هستند.

منبع

misbell.net/fertilization-in-walnut-cultivation.html

https://wikifarmer.com/walnut-tree-fertilizer-requirements/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

گیاه عناب

تغذیه و کود دهی درختان عناب

گیاه ‌شناسی درخت عناب درخت عناب (Ziziphus jujuba)، درختی است خزاندار، به ارتفاع ۶ الی ۱۲ متر، پوست ...
امدادکشاورز
22 آذر 1399
کودهای اسیدآمینه

کودهای اسیدآمینه

کودهای اسیدآمینه کودهای اسیدآمینه، آمینواسیدها می توانند به طور مستقیم تاثیر بسیار زیاد و مهمی در فعالیت های ...
امدادکشاورز
05 بهم 1399
کوددهی سیب

کوددهی و تغذیه سیب

کوددهی و تغذیه سیب اﯾﺮان ﺑﻪ دﻟﯿﻞ داﺷﺘﻦ ﺷﺮاﯾﻂ آب و ﻫﻮاﯾﯽ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮاي ﮐﺸﺖ ﻣﺤﺼﻮﻻت ﺳﺮدﺳﯿﺮي، از ...
امدادکشاورز
18 ارد 1400
Call Now Button
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه