گلخانه, گیاهان آپارتمانی

تکثیر سانسوریا پا کوتاه در خاک

سانسوریا پاکوتاه هانی

گیاه خانگی سانسوریای پا کوتاه که به آن شمشیری نیز می‌گویند. به دلیل ظاهر زیبا، شرایط نگهداری آسانی، و همچنین تحمل و سازگاری بالایی که دارد یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب به حساب می‌آید. این گیاه دارای برگ‌های صاف سبز رنگی است. که نوارهایی به رنگ روشن‌تر در حاشیه یا قسمت‌های دیگر ‌آن وجود دارد. منشا این گیاه مناطق غرب آفریقا و آسیا است. این گیاه آپارتمانی برای تصفیه کردن هوای منازل بسیار مناسب است. برای تکثیر سانسوریا پاکوتاه در خاک، می توان حتی از یک گلدان کوچک استفاده کرد.

روش‌های تکثیر سانسوریا پا کوتاه

گیاه سانسوریای پا کوتاه یک گیاه کوچکی است که رشد سریعی دارد. برای تکثیر این گیاه چندین روش وجود دارد. که از هر کدام از آنها می‌توان برای ازدیاد آن استفاده کرد. هر یک از این روش‌ها به شیوه خاصی انجام می‌گیرند. و مزایا و معایب خاص خود را دارند.

تکثیر بذری

در این روش بذر مربوط به سانسوریای پا کوتاه را در گلدان حاوی بستر کشت مناسب بکارید. تکثیر سانسوریا سپس آن را در یک محیط با دما و رطوبت مورد نیاز قرار داده. و سپس با آبیاری منظم بذرها جوانه خواهند زد. باید توجه داشت که هر گیاهی را با استفاده از بذر آن می‌توان کشت کرد. اما در مورد گیاه سانسوریا پا کوتاه این کار به صرفه نیست.

پاجوش زدن سانسوریا هانی

پاجوش (ریزوم)

در روش تقسیم ریزوم یا در واقع همان پا جوش، گیاه مورد نظر را از گلدان خارج کرده. خاک اطراف ریشه را کاملا کنار زده و با استفاده از یک وسیله استریل پاجوش‌هایی که گیاه ایجاد کرده است را از ریشه به آرامی جدا کنید. و هر کدام را در یک گلدان جداگانه که حاوی مقدار کافی از نوعی خاک مناسب است قرار دهید. این نکته را مد نظر داشته باشد، تا زمانی که ریزوم‌های جدیدی که کاشته‌اید رشد نکرده‌اند سعی کنید رطوبت گیاه را تامین کنید.

قلمه زدن

در این روش برگ‌های گیاه سانسوریای پا کوتاه را به قطعات کوچک (تقریبا 10 سانتی متر) تقسیم کنید. برای این کار باید از برگی استفاده کنید. که مطمئن باشید کاملا سالم است و بیماری یا آفتی روی آن وجود ندارد. سپس قطعات برگی را در بستر کشت مناسب قرار داده و آن را در یک محل با نور و دمای مناسب نگهداری کنید. تا ریشه‌های جدید از محل برش داده شده ظاهر شوند. پس از گذشت تقریبا سه هفته قطعات برگی جوانه زده و در این زمان می‌توان آنها را به گلدان اصلی انتقال داد. این روش بسیار مرسوم و مقرون به صرفه است. زیرا می‌توان از یک گیاه تعداد زیادی گیاه جدید تکثیر کرد.

قلمه زدن سانسوریا

شرایط لازم برای رشد سانسوریاهای پا کوتاه ثکثیر شده

برای اینکه سانسوریاهای جدیدی را که می‌خواهید تکثیر کنید رشد خوبی داشته باشند، باید یکسری موارد را رعایت کنید که بتوانید نتیجه بهتری را بگیرید.

بیشتر بخوانید : خواص سانسوریا

بستر کشت

خاک مورد استفاده به عنوان بستر کشت باید شامل مقادیری پیت ماس، کوکوپیت، شن و ماسه (یا خاک برگ، کمپوست و خاک باغچه) باشد تا بتواند تهویه خوبی را برای گیاه ایجاد کند. به همین دلیل گیاهانی را که تکثیر کرده‌اید باید در گلدانی با این بستر کشت قرار دهید تا رشد خوبی را داشته باشند.

آبیاری

سانسوریای پاکوتاه یک گیاه مقاوم به خشکی است. به همین خاطر نیاز آبی بالایی ندارد و باید برنامه آبیاری منظمی را برای آن در نظر داشت. از این رو آبیاری هفته‌ای یکبار بار برای این گیاه مناسب است. (وقتی خاک پای گیاه خشک شد زمان مناسبی برای آبیاری مجدد است). هنگامی که سانسوریاهای جدید را تکثیر کردید.  نیاز آبی آن کمی متفاوت است در این هنگام برای ریشه زایی بهتر و سریعتر باید سعی کنید بستر کشت را مرطوب نگهدارید.

دما و نور مورد نیاز

تکثیر سانسوریا این گیاه نیازی به نور مستقیم نداشته. و در محیطی که نور مستقیم خورشید وجود داشته باشد ممکن است. برگ‌ها دچار سوختگی شوند. و از بین برود. از اینرو باید آن را در یک مکان با نور مناسب قرار دهید. این گیاه دماهای بالاتر از 35 درجه را ترجیح نمی‌دهد. و در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد نیز ممکن است دچار سرما زدگی شوند. بهترین دما برای رشد و تکثیر سانسوریای پا کوته 18 تا 21 درجه سانتیگراد است.

گلدان

گلدان مناسب کاشت سانسوریا باید اندازه مناسبی را داشته باشد تا گیاه بتواند در آن به خوبی رشد کند. همچنین برای زهکشی مناسب باید انتهای گلدان را سوراخ کنید. گلدان این گیاه را باید هر دوسال یکبار عوض کرد تا جای مناسب برای ریشه دهی و رشد را داشته باشد.

بهترین کود برای سانسوریا

هر گیاهی برای رشد به یک سری مواد مغذی نیاز دارد به همین منظور بهتر است در طول دوره‌ی رشدی سانسوریا برای رشد بهتر آن از کودهای حاوی عناصر ماکرو و میکرو استفاده کنید.

آفات و بیماری‌های گیاه سانسوریای پا کوتاه

آفات

تکثیر سانسوریا آفات مهمی که روی سانسوریای پا کوتاه می‌توانند ایجاد خسارت کنند کنه تار عنکبوتی، شپشک‌ آرد آلود و شته‌ها هستند. این حشرات از شیره گیاهی تغذیه کرده به همین دلیل باعث می‌شوند که برگ‌ها زرد و قهوه‌ای رنگ شوند و در نهایت خشک شده و بریزند. برای کنترل این آفات می‌توان از یک سری سموم شیمیایی استفاده کرد. همچنین گاهی باید برگ آلوده را اگر خسارت زیادی دیده است از گیاه جدا کرد تا رشد گیاه را دچار مشکل نکند. گاهی نیز می‌توان از مخلوط آب و صابون برای کنترل این حشرات روی این گیاه آپارتمانی استفاده کنید.

بیماری

بیماری گیاهی مهمی که سانسوریای پاکوتاه را ممکن است درگیر کند، پوسیدگی ریشه است که غالبا به دلیل آبیاری بیش از حد نیاز گیاه و رطوبت بالا به وجود می‌آید. به همین دلیل باید از دادن آب اضافه و یا آبیاری سنگین به این گیاه اجتناب شود. بیماری پوسیدگی ریشه شایع ترین عامل از بین رفتن این گیاه است. از آنجایی که این گیاه نسبت به خشکی مقاوم‌تر است، بهترین راه این است که از آبیاری زیاد آن اجتناب کنید. در صورتی که پوسیدگی ریشه خیلی شدید بود بهتر از سموم قارچ کش مناسب برای کنترل آن استفاده کنید.

برای انتخاب نوع مناسبی از آفت کش یا قارچ کش، با کارشناسان امداد کشاورز مشورت نمایید.

به طور کلی تکثیر دادن سانسوریای پا کوتاه به عنوان یک گیاه آپارتمانی کار دشواری نیست و با رعایت نکات ذکر شده می‌توانید در منزل این گیاه را تکثیر کنید. برای راهنمایی بهتر و توصیه‌های مناسب درباره‌ی تکثیر این گیاه می‌توانید با کارشناسان امداد کشاورز مشورت کنید تا تکثیر گیاه را به درستی انجام دهید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.