آبدزدک-راههای کنترل آبدزدک- Mole cricket- Gryllotalpidae- امداد کشاورز
×

راههای کنترل آبدزدک

امدادکشاورز
20 فروردین 1400
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
راههای کنترل آبدزدک

راههای کنترل آبدزدک

آبدزدک Mole cricketاز گذشته‌های دور در ایران انتشار داشته، و یک آفت پلی فاژ (همه چیز خوار) است. و به مزارع سبزی‌کاری‌، گل‌کاری‌ و چمن‌کاری خسارت زیادی وارد می کند. این حشره در زمین‌های نرم شخم خورده و کود داده شده کانال‌هایی افقی ایجاد می‌کند که ازخارج به صورت برآمدگی‌هایی در سطح زمین دیده می‌شود. و چون از این طریق گاهی باعث انحراف آب از مسیر اصلی می شود آبدزدک نامیده می‌شود.

آبدزدک

ابدزدک  با نام علمی Gryllotalpidae از راسته ی راست بالان است. که یک آفت پلی فاژ می‌باشد. که تقریبا در تمام مناطق مختلف دنیا و ایران وجود دارد.

این آفت به بسیاری از گیاهان کاشته شده در گلخانه ها، خزانه و زمین های فضای باز آسیب وارد می‌کند. ممکن است حتی بیش از ۵۰ درصد نشاهای کاشته شده و گیاهان جوان کاشته شده در مزارع را از بین ببرد. بخصوص در مزارع گلهای زینتی مانند لاله و یا زمین های گلف و فوتبال خسارت زیادی ایجاد می‌کند. در مزارع لاله می‌تواند بیش از ۳۰ درصد خسارت وارد کند. در مزارع پنبه می‌تواند ۳۰ دالان در هر متر مربع ایجاد کند این تعداد ممکن است در مزارع سبزیجات بیشتر باشد. گیاهان جوان و دانهال های کوچک به دلیل ایجاد تونل ها توسط آبدزدک بسیار حساس هستند.

 

راههای کنترل آبدزدک

شکل شناسی آبدزدک

حشره کامل آبدزدک ۵۰ تا ۶۰ میلیمتر طول دارد و به رنگ قهوه‌ای است. پاهای جلویی قوی و بزرگ بوده و دارای دندانه‌های مخصوصی است. که برای کندن خاک و حفر دالانهای زیرزمینی به کار می‌رود. شکل ظاهری پوره ها (نوزادها) شباهت زیادی به حشره کامل دارد و فقط از نظر جثه کوچکتر هستند. تخم ها به رنگ شیری بیضی شکل و به طول ۴-۳ میلیمتر و در حفره عمیقی که توسط حشره ماده در ۱۰ سانتی متری عمق خاک ایجاد می‌شود در دسته های ۳۰۰ تا ۶۰۰ تایی گذاشته می‌شود. این حشره دگردیسی ناقص دارد و مراحل زندگی آن شامل تخم، پوره و حشره کامل است.

راههای کنترل آبدزدک راههای کنترل آبدزدک راههای کنترل آبدزدک راههای کنترل آبدزدک

خسارت آبدزدک

آبدزدک معمولی از ریشه و طوقه تعداد زیادی از گیاهان زراعی به ویژه سبزی، صیفی، گیاهان زینتی و چمن تغذیه می کند. این حشره به گیاهانی که دارای ریشه ضخیم هستند و نیز گیاهان غده‌ای علاقه فراوان دارد. در ضمن به بذر گیاهانی مانند کدو، خیار و هندونه که تازه کاشته شده آسیب زیادی وارد می‎کند.

چرخه زندگی آبدزدک

این حشره زمستان را به صورت پوره یا حشره کامل در خاک می‌گذراند. در بهار بعد از جفتگیری، تخم ریزی درخاک تخمریزی می‌کند. ماده ها معمولا در زمین های غیر زراعی تخم ریزی می‌کنند. در شرایط کرج تخم ها پس از ۱۵ تا ۲۰ روز از تخم خارج می‌شوند. پوره ها ابتدا از حشرات زیرزمین و کرم ها تغذیه می‌کنند و هم خواری هم در بین آنها دیده می‌شود. این حشره ۵ سن پورگی دارد. آبدزدک تمام روز را در زمین و داخل دالانهای ایجاد شده می‌گذراند و هنگام شب از خاک بیرون آمده و به اطراف محل خروج خود حرکت می‌کند. در شب های گرم تابستان حشرات کامل به سمت نور، پروازهای کوتاه و سنگین دارند. این حشره هر سال یک نسل دارد.

چرخه زندگی آبدزدک

راههای کنترل آفت آبدزدک

 مکانیکی

قراردادن برگ یا توده های کود حیوانی در نقاط مختلف باغچه یا مزرعه در پائیز، باعث تجمع آبدزدک در آنها شده و می‌توان در اوایل بهار و قبل از گرم شدن هوا، این توده ها را از خاک خارج کرده و آبدزدک را از بین برد.

پرندگان خانگی از لاشه این حشرات به خوبی تغذیه می‌کنند. برای این کار می‌توان دور تا دور عرصه آلوده را کانالهایی به ابعاد ۲۰ در ۲۰ سانتی‌متر حفر نموده و داخل آن را با مخلوطی از خاکبرگ و کود دامی پر نمود(در پاییز). حجم کود داخل کانال باید به اندازه ای باشد که حداقل ۱۰ سانتی متر بالاتر از سطح زمین قرار بگیرد. یا می توان در چند نقطه از عرصه آلوده به آبدزدک گودال‌هایی به ابعاد ۳۰ در ۳۰ سانتیمتر ایجاد نموده و داخل آن را با ترکیب گفته شده پر کرد به طوری که سطح کود کمی از سطح خاک بالاتر باشد

 زراعی

 • شخم زدن عمیق زمین آلوده در پاییز و غرقاب نمودن آن باعث از بین رفتن تخم ها و پوره ها می‌شود.
 • در فصل رشد بخصوص از اواسط تا  اواخر خرداد خاک فواصل بین ردیفها را به عمق ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر دو تا سه بار نرم کنید. همچنین لانه های این آفت در خاک را پیدا کرده و از بین ببرید. پوره ها و حشرات بالغ جوان در پاییز به دنبال طعمه هستند این فصل بهترین زمان برای قرار دادن مقداری کود دامی در حفره هایی در باغ است که آفت در آن افتاده و در انتهای زمستان جمع آوری می‌شود.
 • در بهار می‌توان با شناسایی و تخریب محل آشیانه های گلی حشره در زیر خاک که محتوی تخم و حشره کامل می‌باشد باعث کاهش جمعیت قابل توجهی از حشره شد زیرا هر آشیانه می‌تواند حاوی ۳۰۰ تا ۴۰۰ آبدزدک یا تخم آن باشد.
 • تهیه محلول صابونی رقیق و ریختن آن در سوراخ خروجی حشره در روی خاک در زمان مشاهده خسارت آفت. در نتیجه می‌توان نسبت به جمع آوری و از بین بردن آبدزدک‌های خارج شده از دالانها اقدام نمود. این کار باید در چند مرحله تکرار گردد.
 • در منازل و باغچه ها می توان در کنار و قسمت‌هایی از باغچه ، قوطی‌های حلبی خالی روغن یا کنسرو داخل خاک قرار داده و کمی از لبه آن را بیرون گذاشت و مقداری روغن یا گازوئیل داخل آن ریخت تا آبدزدک شب و حین حرکت داخل این تله ها بیفتد.

مبارزه شیمیایی با آبدزدک

این کار از طریق ضدعفونی کردن خاک و استفاده از طعمه مسموم انجام می‌گیرد. فرمول تهیه طعمه مسموم آبدزدک عبارتست از: سبوس ۱۰۰ کیلوگرم + ۵۰ لیتر آب + ۱ لیتر حشره کش دورسپان ) موقع طعمه پاشی هنگام غروب آفتاب و پس از آبیاری است. و مقدار طعمه مسموم ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم در هکتار و به روش پخش یکنواخت در زمین های آلوده مخصوصا در اطراف دالان های حشره است. برای تهیه طعمه مسموم ابتدا سم را در آب حل کرده، سپس سبوس را به آن اضافه می‌نمایند. و مخلوط را کامل به هم می‌زنند تا خمیر دانه دانه به دست آید. در هنگام تهیه و پخش طعمه مسموم حتماً باید کارگر از دستکش و ماسک مناسب استفاده کند.

 

منابع

دستورالعمل شناسایی و کنترل  آبدزدک. امور مناطق گروه حفظ نباتات سازمان پارک ها و فضای سبز.۱۳۹۱.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mole_cricket

 

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط

کنه جوانه درختان میوه هسته دار

کنه جوانه درختان چیست؟

کنه جوانه درختان میوه هسته دار یکی از تأثیرات تغییرات اقلیمی و محیطی، مانند گرم بودن هوا در ...
امدادکشاورز
08 تیر 1400
شپشک سبز خرما

شپشک سبز خرما

شپشک سبز خرما خرما یکی از مهمترین میوه های مناطق گرم و خشک است. بعضی از اوقات بسیاری ...
امدادکشاورز
26 تیر 1400
آفت سیب

۱۲ آفت درخت سیب

آفات ریشه و طوقه سیب کرم سفید ریشه حشرات کامل سوسک‌هایی به اندازه ۲٫۵ تا ۳٫۵ سانتیمتر با رنگ ...
امدادکشاورز
16 آذر 1399
Call Now Button
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه