درختان میوه, کاشت و پرورش گیاهان

شرایط کاشت درخت انگور ردکارنت

انگور ردکانت که در ایران به نام انگور فرنگی نیز شناخته می‌شود، از جمله ارقام مقاوم می باشد. که نسبتاً رشد آسانی داشته، و مقداری زیادی آنتی اکسیدان در دانه های خود دارد. انگور ردکارنت (Ribes rubrum) از تیره Ribes و از خانواده انگور فرنگی (Grossulariaceae) می باشد. این انگور بومی اروپای غربی است و در طبیعت نیز به صورت وحشی می روید. این انگور در امریکا و اروپا بسیار مورد توجه است و امروزه به طور گسترده ای کشت و تولید می گردد. کاشت درخت انگور ردکارنت حتی در گلدان هم امکان پذیر می باشد. این گیاه در برابر بیماری های گیاهی مقاوم می باشد.

مشخصات ظاهری انگور ردکارنت

بوته های انگور معمولاً حدود ۹۵ سانتی متر تا ۱۵۲ سانتی متر ارتفاع و عرض دارند. و برگ ها آن ها ۳ تا ۵ لوب دارند. برخلاف انگور فرنگی، ساقه های انگور صاف (بدون خار) و دارای رنگ زرد روشن هستند و نوک آن خم نمی شود.. گل های آن نیز سبز رنگ همراه با رنگ بنفش می باشد. میوه دارای پوست صاف و رنگ قرمز شفاف است. ارقام دیگر به رنگ صورتی و سفید نیز وجود دارد. اگر از این گیاه خوب مراقبت شود و در شرایط مناسب باشد، تا ۲۰ سال عمر می کند.

شرایط کاشت درخت انگور ردکارنت شرایط کاشت درخت انگور ردکارنت کاشت درخت انگور ردکارنت

ارقام مهم

ارقام رایج و محبوب از این انگور عبارتند از ” Red Lake”، ” Perfection” و Wilder می باشد. این ارقام مقاوم هستند و انواع دانه های قرمز را به صورت خوشه ای تولید می کنند که چیدن آن ها راحتر است. اکثر ارقام از اواخر تیر ماه تا اواسط مرداد ماه بار می دهند.

کاشت درخت انگور ردکارنت

برای کاشت انگور ردکارنت یا انگور فرنگی، به جز انتخاب نهال مناسب، به تعداد زیادی از عوامل باید توجه داشت که در اینجا به آنها می پردازیم.

انتخاب مکان مناسب

اکثر ارقام مقاوم در برابر سرما هستند. این انگور در منطقه ای با آفتاب صبحگاهی، و نیم سایه بعد از ظهر و گردش خوب هوا عملکرد بسیار خوبی دارد. مناطقی که گردش هوای ضعیفی دارند، باعث ایجاد بیماری سفیدک پودری می شود. دمای هوای بالای ۲۹ درجه سانتی گراد می تواند به گیاهان آسیب برساند (پس باید در مناطقی با تابستان خنک کشت شود). آفتاب شدید می تواند برگ ها را بسوزاند.

 گیاهان در اوایل بهار بسیار زود شکوفا می شوند و نباید در محلی که مستعد یخبندان دیررس است کاشته شوند. کاشت در مناطقی با سایه زمستانی، مانند دامنه های رو به شمال ایده آل می باشد. زیرا با تاخیر اندک در زدن شکوفه بهار، گیاهان را از یخ زدگی دیررس محافظت می کنند.

خاک

شرایط ایده آل برای رشد شامل خاک های غنی از مواد آلی با ظرفیت نگهداری خوب آب، اما زهکشی مناسب می باشد. خاک رس برای رشد انگور ردکارنت ایده آل است ولی باید از نظر مواد آلی غنی باشند. در خاک های رسی سنگین، مواد آلی را ترکیب کرده و روی بسترهای بلندکشت کنید. تا زهکشی و هوادهی بهتر شود.

خاک های شنی مستعد گرم شدن هستند و به مواد آلی و آبیاری مکرر نیاز دارند. pH ایده آل خاک برای رشد این انگور ۶/۵ است. اما در خاک های قایایی هم رشد می کند.

فاصله کشت

نهال ردکارنت اغلب به صورت گلدانی یا با ریشه های بدون خاک به فروش می رشد. سعی کنید نهال را، از مراکز معتبر و دارای استاندارد و شناسنامه خریداری کنید. عملیات پیوند باید در اواخر پاییز یا اوایل بهار قبل از شروع رشد گیاهان انجام شود. افزودن کمی کود متعادل در خاک قبل از کاشت باعث افزایش نیتروژن و سایر مواد مغذی در خاک می شود.. گیاهان را کمی عمیق تر از زمانی که در گلدان کشت شده بکارید. برای کشت، ریشه های آسیب دیده را به طول ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر بالاتر آسیب دیدگی برش دهید.

گیاهان را با فاصله ۹۵ تا ۱۵۰ سانتی متر در یک ردیف و بین ۲/۵ تا ۳ متر بین ردیف ها کشت شود.. پس از کاشت، مالچ کاه، خرده چوب را در اطراف پایه پخش کنید تا علف های هرز را کنترل کرده و به خنک نگه داشتن خاک کمک شود.

گل هایی که در سال اول رشد می کنند باید هرس شوند. تا رشد ساختار و ریشه تقویت شود. اجازه دادن به باردهی درخت در سال اول منجر به ضعیف شدن گیاه می شود. اکثر گیاهان خود بارور هستند اما می توانید از گرده افشانی نیز استفاده کنید. بنابراین در سال دوم بهتر است گیاه به بار بنشیند. در سال دوم رشد، درخت محصول کمی تولید می کند اما در سال سوم می توان انتظار محصول کامل را داشت.

کود مناسب انگور فرنگی

کودهای نیتروژنی کود پایدار و مناسبی برای این انگور می باشد. از کود سبز یا مالچ نیز می توان استفاده نمود. گیاهان جوان نیازی به کوددهی سنگین ندارند. برای کودهای مصنوعی ، هر سال ۵۶۰ تا ۶۰۰ گرم کود NPK  ۱۰-۱۰-۱۰ یا ۲۰-۲۰-۲۰ به هر گیاه داده شود، تا رشد خوبی داشته باشد.

آبیاری

به دلیل سیستم ریشه ای کم عمق، این گیاه در سیستم آبیاری قطره ای به خوبی رشد می کند. ۲۵  تا ۵۰ میلی لیتر آب برای هر گیاه در هفته لازم است و تا زمان برداشت میوه ها به خوبی آبیاری کنید. بعد از مرحله برداشت، رشد فعال متوقف شده است، بنابراین دفعات آبیاری را می توان کاهش داد. گیاهانی که بیش از اندازه آبیاری می شوند بیشتر مستعد بیماری های قارچی هستند.

هرس کردن

هرس گیاهان باید در اواخر زمستان یا اوایل بهار در زمان خواب گیاه انجام گردد. در زمان هرس باید به شاخه های آسیب دیده یا شاخه هایی که با زمین در تماس هستند، توجه کرد. بعد از اولین سال رشد، شش تا هشت شاخه قوی را نگه دارید. در پایان دومین فصل رشد، چهار یا پنج عدد از بهترین شاخه های یک ساله را نگه داشته و در پایان سال سوم، تقریباً 3 الی 4 شاخه از هر ساقه را هرس کنید. در سال چهارم، سه یا چهار شاخه قدیمی که بر روی زمین آمده اند را هرس کنید و سه یا چهار تا از قوی ترین شاخه ها ی جدید را باقی بگذارید. باردهی در شاخه های دو و سه ساله زیاد می باشد.. یک گیاه قوی و سالم باید همیشه دارای هشت شاخه زایشی باشد و هر سال شاخه های جوانتر جایگزین شاخه های قدیمی می شوند.

تکثیر انگور ردکارنت

اگر دانه های انگور به مدت سه تا چهار ماه در دمای کمی بالاتر از صفر درجه سانتی گراد باشد، به راحتی جوانه می زند. نهال ایجاد شده از دانه ها غالباً بارور است و در سن ۲ تا ۳ سالگی به بار می نشیند. اما از نظر ژنتیکی با گیاه مادر متفاوت است.

تکثیر از قلمه ها باعث می شود، گیاه جدید ایجاد شده از نظر ژنتیکی شبیه گیاه مادری باشد.. این گیاه را می توان از چوب سخت (چوب کامل بالغ و خواب در اواخر زمستان) و قلمه های نیمه چوبی سخت (چوب تا حدی بالغ ، که از اواخر بهمن ماه تا اولین انجماد برداشته می شود) تکثیر کرد.

آفات و بیماری ها و علف های هرز

هرچند ردکارنت، گیاه مقاومی است، اما بهر صورت مانند هر گیاه دیگری می تواند میزبان تعدادی از آفت ها و بیماری ها و علف های هرز باشد.

کنترل علف های هرز

مالچ سنگین در اطراف هر گیاه به کاهش علف های هرز کمک می کند. از کشت این گیاه در نزدیکی گیاهان دیگرخودداری شود. زیرا انگورها دارای ریشه های کم عمق و فیبری می باشند.که می توانند به راحتی آسیب ببینند. نابودی علف های هرز در اطراف گیاه رقابت را به حداقل می رساند و عملکرد گیاه انگور را افزایش می دهد. استفاده از علف کش های پیش رویش ، مانند دایکلوبنیل  علف های هرز سالانه را به حداقل می رساند. اما هنگام استفاده از علف کش های سیستمیک باید خیلی احتیاط کنید تا اطمینان حاصل شود که هیچ یک از علف کش ها با برگ ها یا ساقه های بوته های انگور در تماس نباشند. استفاده از تخته برای محافظت از گیاه در حین سمپاشی، احتمال آسیب رساندن به بوته را کاهش می دهد.

آفات و بیماری ها

نام مشخصات

کنترل

 

شته انگور

Cryptomyzus ribis

حشره سبز رنگ، که باعث می شود برگ ها کج و معوج شوند و اغلب به رنگ مایل به قرمز در می آیند. عسلک چسبناک شاخه و برگ و میوه را می پوشاند. از استامی پراید یا مالاتیون، روغن و حشره کش پیرترین

مگس میوه انگور

Epochra canadensis

در ماه اردیبهشت از خاک بیرون می آید حشره کامل و در میوه تخم می گذارد. بال های آن راه راه قهوه ای تیره دارد. لاروها زرد رنگ هستند. لاروها از داخل میوه های در حال رشد تغذیه می کنند. بعد از شکوفه زدن گیاه هر ۳ هفته به خاک زیر بوته ها سم روتنون دهید.

کرم انگور

Nebarus ribesii

لارو سبز و انتهای آن زرد رنگ است. دارای سر سیاه و لکه های سیاه است. در بهار ظاهر می شود و نسل دوم اواسط تابستان رخ دهد. به محض ظهور کرم ها ، آزادیراختین یا مالاتیون بزنید.
Synanthedon tipuliformis شب پره های بالغ یال های شفافی دارند. که در ماه اردیبهشت تخم می گذارند و لاروهای زرد کم رنگ در تابستان از ساقه تغذیه می کنند ، و تونل های در ساقه حفر می کنند. و ساقه ها را به شدت تضعیف می کند. ساقه های آلوده را هرس کرده و بسوزانید. آزادیراختین استفاده کنید.

سفیدک پودری

(Sphaerotheca mors-uvae

سفیدک پودری در اوایل بهار روی برگ ها ظاهر می شود و در نهایت برگ قهوه ای زنگ زده می شود. همچنین روی میوه ها و ساقه ها شکل می گیرد. ممکن است گیاه رشدش کند شود. همچنین میوه ها بازارپسندی خود را از دست می دهند. برای افزایش گردش هوا هرس کنید. گوگرد را در هوای مرطوب یا در اولین علائم بیماری استفاده کنید. از آبیاری بارانی خوداری کنید.

لکه برگی

Anthracnose

لکه های قهوه ای کوچک روی برگ ها در اوایل تابستان ظاهر می شوند و به لکه های بزرگتر و نامنظم با مرکز قهوه ای روشن گسترش می یابد. همچنین می تواند روی میوه ایجاد شود. در شرایط مرطوب بدتر می باشد. برگ های مرده را جدا کنید. برای افزایش گردش هوا هرس کنید. آبیاری بارانی را حذف کنید. از هیدروکسید مس ، پروپیکونازول یا سولفات مس اساسی استفاده کنید.

کاشت درخت انگور ردکارنت کاشت درخت انگور ردکارنت

برداشت

انگور ردکارنت در اواخر ماه تیر تا اواخر مرداد بسته به آب و هوای منطقه در مدت دو هفته رسیده و در صورت رسیدن کامل به رنگ قرمز روشن در می آید. میوه ها در خوشه هایی رشد می کنند که به راحتی از شاخه های دو و سه ساله چیده می شوند. انگورها دارای پوست های لطیفی هستند که هنگام چیدن پاره می شود. برای جلوگیری از این امر و افزایش عمر ذخیره سازی، کل خوشه را به یکباره برداشت کنید. میوه ها به محض قرمز شدن نیازی به برداشت ندارند، زیرا به خوبی روی گیاه نگه داشته می شوند. در حقیقت ، برای خوردن تازه، گذاشتن میوه روی بوته برای ۲ یا ۳ هفته دیگر پس از تشکیل رنگ، باعث افزایش شیرینی و طمع میوه می شود. بسته به رقم، گیاهان بالغ باید حدود ۱/۵ تا ۴/۵ کیلوگرم میوه در بوته تولید کنند.

خواص انگور ردکارنت

میوه های تازه را می توان در سالاد ، ژله ، نوشیدنی و دسر استفاده کرد.

میوه ها منبع خوبی از پتاسیم ، منگنز ، ویتامین A ، B و C هستند. سرشار از فلاونوئیدها می باشند. اما کالری و نمک کمی دارند. آن ها همچنین دارای سطح بالای آنتی اکسیدان هستند و ممکن است به مبارزه با انواع مختلف سرطان کمک کنند.

 

منبع

http://extension.usu.edu/yardandgarden/research/red-currants-in-the-garden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.