کشت آناناس-صفر تا صد کشت آناناس-ananas comosus Cultivation- امداد کشاورز
×

صفر تا صد کشت آناناس

امدادکشاورز
02 خرداد 1400
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
کشت آناناس

صفر تا صد کشت آناناس

آناناس یکی از مهم‌ترین میوه‌های تجاری در دنیا می‌باشد. و میزان تقاضا برای این میوه در بازارهای بین ‏المللی زیاد است. برای همین کشت آناناس از اهمیت زیادی برخوردار است. میوه آناناس نسبتاً غنی از ویتامین ث و منبع خوبی از ویتامین‌های آ و ب می‌باشد. همچنین حاوی مقادیر فراوانی مواد معدنی نظیر کلسیم، فسفر، منیزیم، پتاس و آهن است. در سال‌های اخیر به‌دلیل فراهم ‌شدن امکانات حمل میوه، واردات این میوه با استقبال خوبی در کشور روبرو بوده است. همچنین باتوجه‌ به زود باردهی این گیاه، امکان کاشت آن در طول سال، استفاده از مواد تکثیری مختلف، اعمال مدیریت بهینه برای تغذیه، تحریک گلدهی و تولید میوه در طول سال، سازگاری با کشت‌های متراکم، کشت در گلخانه و فضای آزاد، می‌تواند در صورت موفقیت، زمینه تولید و اشتغال را برای برخی از مناطق کشور ( گرم و معتدل) ایجاد نمود.

میزان کشت آناناس

کشت آناناس در بیش از ۸۲ کشور جهان رایج می‌باشد. میزان سطح زیر کشت آناناس در سال ۱۳۹۰ در جهان ۹۹۵۸۸۸ هکتار با تولید بیش از ۲۳میلیون تن برآورد شده است. کشورهای عمده تولیدکننده آناناس در جهان در سال۱۳۹۰ به ترتیب تایلند، کاستاریکا، برزیل و فلیپین هر کدام با بیش از  ۲میلیون تن تولید می‌باشد. از نظر عملکرد کشور اندونزی با بیش از ۱۲۴تن در هکتار در رتبه اول قرار دارد.

صفر تا صد کشت آناناس صفر تا صد کشت آناناس

گیاه شناسی آناناس

آناناس گیاهی معروف به ملکه طلایی می‌باشد. منشاء این گیاه مناطق گرم آمریکای جنوبی و مرکزی است. این گیاه در سراسر قاره آمریکا می‌رویید، در ادامه به قاره اروپا منتقل شد و در سال ۱۵۴۸ به هند منتقل شد.

آناناس با نام علمی(Ananas comosus Merr) متعلق به خانواده برومیالسه  (Bromeliaceae) است. آناناس گیاهی علفی، چندساله و تک‌لپه‌ای می‌باشد. ارقام آناناس تغییرات زیادی از نظر رشد و اندازه میوه در شرایط مختلف محیطی از خود نشان می‏دهند.

ساقه

ساقه گیاه بالغ بین ۲۵تا ۵۰ سانتی‏متر می‌باشد. که در زمان گلدهی انتهای آن متورم و بزرگ می‌شود و به گلی به رنگ‌های مختلط قرمز، زرد و سبز تبدیل می‌گردد.

فاصله میان گره‏ ها کوتاه و بین ۱ تا ‌۱۰میلی‌متر می‌باشد. این فاصله در محل وسط ساقه کمی بیش‌تر است. در کنار هر گره یک جوانه کناری وجود دارد. این جوانه‏ های کناری قادر به تولید گیاهچه‌های زیر میوه و پاجوش می‌باشند. که از هر دو آن‏ها در ازدیاد آناناس استفاده می‏گردد.

برگ

برگ‏ ها به‏ صورت مارپیچی در اطراف یک ساقه کوتاه تجمع پیدا می‌کنند. هر گیاه به‌طور متوسط در هر ماه بین ۵ تا ۶ برگ تولید می‏کند. برگ ‏های پیر این گیاه ریزش نمی‏کنند، بنابراین یک گیاه بالغ ممکن است بین ۷۰ تا ۸۰ برگ داشته باشد.

ریشهها

اغلب ریشه‏ های اولیه کمی بعد از کاشت گیاه از بین رفته، و جای آن را ریشه‏ های نابجا می‏ گیرند. ریشه‏ های گیاه بسیار متراکم و نازک‌اند و تا عمق  15سانتی‏متری خاک نفوذ می ‏کنند. ولی در خاک‏ های نرم، عمیق و حاصلخیز تا عمق ۵۰ تا  ۸۵سانتی‏متر نیز نفوذ می‏کنند. قسمت اصلی منطقه جذب ریشه قسمت‌های چوبی نشده، سفید و نرم ریشه می‌باشد. ریشه‏ هایی که فاقد حالت نرم و سفید‏باشند قادر به جذب آب و مواد غذایی نیستند.

گل

اولین نشانه روییدن گل به‏ صورت افزایش سریع قطر در قسمت انتهایی ساقه می‌باشد. حدود ۵ تا ۶ روز بعد از این تغییر، دمگل طویل به‏ وجود می‏آید و این رشد تا توسعه گل‏ آذین ادامه می‏ یابد. بسته به رقم بین ۲۰تا ۵۰ گل در گل‏آذین وجود دارد. در بعضی از ارقام در مرحله بیرون ‌آمدن گل‏آذین، ۵ تا ۷ براکته قرمز از قسمت زیر دمگل بیرون می ‏آید. این براکته‏ ها کوتاه‌تر و باریک‌تر از برگ‏های عادی می‌باشند.

تولید گل ‏آذین در یک دوره ۳ تا ۴هفته شکل می‌گیرد. تمام گل‌ها دوجنسی هستند. با اینکه تخمدان و دانه گرده فعال می‌باشد، ولی بذر تشکیل نمی‏شود. زیرا ارقام تجاری به‌شدت خودناسازگارند و چنانچه چند رقم متفاوت در کنار یکدیگر کاشته شوند ممکن است بذر تولید گردد.

بین بازشدن آخرین گل تا بلوغ میوه حدود  ۴ ماه زمان می‌برد. و کل زمان لازم از القاء گل‌انگیزی با هورمون تا برداشت محصول ۶ تا  ۷ماه طول می‌کشد.

اغلب بقایای گل از روی میوه ریزش نمی‏ کنند. خارها، پرچم‌ها و گلبرگ‏ ها پژمرده می‌شوند و همراه سایر قسمت‌ها روی میوه ‏چه‏ ها باقی می ‏مانند.

صفر تا صد کشت آناناس صفر تا صد کشت آناناس صفر تا صد کشت آناناس

صفر تا صد کشت آناناس صفر تا صد کشت آناناس  صفر تا صد کشت آناناس

صفر تا صد کشت آناناس صفر تا صد کشت آناناس صفر تا صد کشت آناناس

صفر تا صد کشت آناناس صفر تا صد کشت آناناس

ارقام آناناس

برخی از مهم‌ترین ارقام تجاری آناناس:

کاینه Cayenne: از ارقام مهم تجاری می‌باشد. که به دلیل تولید کنسرو در کشورهای فیلیپین، هاوایی، مکزیک، تایوان، کنیا، استرالیا، پورتوریکو و گینه کشت می‌شود.

رداسپانیش Redspanish: این رقم در سطح وسیعی در هند غربی، کوبا، مکزیک و پورتوریکو کشت می‌گردد. و غالباً به‌صورت تازه‌خوری مصرف می‌شود.

سینگاپور اسپانیش Singapore spanish: درکشور مالزی و به ‌منظورتولید کنسرو کشت می گردد.

پی آر 1-67: از ارقام مهم کشور پورتوریکو می‌باشد.

جیانت کیو Giant kew: از ارقام مهم تجاری هند است.

کوئین Queen: از ارقام بسیار مرغوب برای مصرف تازه‌خوری می‌باشد، اما برای کنسرو کردن مناسب نمی‌باشد.

شرایط اقلیمی مورد نیاز کشت آناناس

آناناس اغلب گیاه مناطق گرم و مرطوب می‌باشد. این گیاه به‌خوبی در نواحی ساحلی دریا رشد کرده، به این علت که دامنه تغییرات دما در این مناطق محدود است. آناناس تحمل دماهای خیلی بالا در تابستان یا خیلی پایین در زمستان را نداشته. درآب‌ و هوای گرمسیری ملایم با کمی سایه، محصول خوبی می‌دهد. سایه کامل یا تابش نور شدید آفتاب برای رشد آناناس مناسب نیست. آناناس در بسیاری از مناطق به عنوان میان‌کشت در بین درختان نارگیل و موز کشت می‌شود.

آناناس شرایط خشکی و کم‌آبی را می‏ تواند مدت زیادی تحمل کند. به دلیل اینکه برگ‏های این گیاه سلول‌های پارانشیمی ذخیره آب دارند که می‏توانند رطوبت را در طول دوره خشکی نگه دارد.

میزان بارندگی

مناطق پربارش بهترین مناطق برای رشد آناناس هستند. میزان بارندگی بهینه ۱۵۰۰میلی‌متر در سال می‌باشد. اگرچه در مناطقی با بارندگی ۵۰۰ تا ۵۵۵۰ میلی متر نیز می‌توان آناناس را کشت کرد. در مناطق با بارندگی کم‌تر از ۱۵۰۰ میلی‌متر باید عمل آبیاری به خصوص در فصل گرم و خشک سال انجام گردد. با آنکه آناناس مقاوم به خشکی است، ولی از خشکی طولانی به‌شدت آسیب می‏بیند. این گیاه به ۱۰۰۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر بارندگی (یا آبیاری) سالیانه و رطوبت نسبی ۷۰ تا ۸۰  درصد نیاز داشته. آناناس به‌دلیل سطحی‌بودن ریشه‌هایش نیازمند آبیاری سطحی اما پرتکرار است.

آناناس در شرایط طبیعی تحمل تنش‌های آبی بلندمدت را دارد، اما در این حالت اندازه میوه کوچک و کیفیت خود را از دست می‌دهد. برنامه منظم آبیاری بدون تنش باعث می‏شود گیاه در مدت مشخصی به مرحله‌ای از رشد رویشی رسیده، و با هورمون‌پاشی گل‏انگیزی در گیاه انجام گردد. آناناس به شوری آب حساس می‌باشد.

دما

دما یکی از مهم‏ترین عوامل موثر در کاشت آناناس ‏است. بهترین دما برای رشد آناناس  ۳۲درجه سانتی‌گراد در روز و  ۲۰ درجه سانتی‌گراد در شب گزارش شده است. برای هر یک درجه افزایش یا کاهش دما از دمای بهینه، میزان رشد گیاه حدود  ۶ درصد کاهش می‌یابد. در نور شدید آفتاب و دمای بیش‌تر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد میوه دچار آفتاب‌سوختگی می‌شود. در فصل خنک رشد گیاه به تاخی افتاده، و برگ‏ها کوچک و دندانه‏دارتر می‏شوند، تعداد گیاهچه‌های زیر میوه افزایش پیدا می‏کند، میوه کوچک‌تر می‌گردد. گوشت میوه کدر شده، و میزان اسیدیته میوه افزایش می‌یابد و قند میوه کم‌تر می‌شود.

 آناناس نمی‏تواند دمای پایین یا حتی شب‌های سرد با دمای ۷ تا ۱۰درجه سانتی‌گراد را برای مدت چند ساعت در طول چند هفته تحمل کند. اگر گیاه به اندازه معینی از نظر رشد رویشی رسیده باشد، شب‌های خنک باعث گل‌انگیزی گیاه شده. و دمای بالا (بالاتر از  ۲۸درجه سانتی‌گراد) سبب اختلال در ساخت ترکیبات لازم برای گل‌انگیزی می‏گردد و قدرت گل‏دهی گیاه با افزایش دما به‌شدت کاهش پیدا می‏کند. به‌طور کلی دمای پایین، تابش مستقیم نور خورشید و سایه کامل برای رشد گیاه مضر می‌باشد.

نور

وزن میوه رابطه مستقیمی با میزان نوردهی از زمان کاشت تا برداشت داشته. با افزایش میزان نور مقدار اسیدیته میوه کاهش پیدا می‏کند، ولی روی کل مواد جامد محلول اثری ندارد. روزهای ابری باعث کاهش رشد گیاه و کاهش اندازه میوه می‏شوند. در بعضی از ارقام (مانند ارقام گروه کوئین) شدت زیاد نور خورشید در زمان میوه‏دهی باعث آفتاب‌ سوختگی میوه‏ها می‏گردد.

ارقامی مانند اسموت‌کاینه نسبت به طول روز بی‌تفاوت می‌باشند. و در هر زمان از سال توانایی گل‏دهی دارند. به‌طور کلی می‏توان گفت آناناس تا حدی یک گیاه روزکوتاه می‌باشد، ولی روزکوتاه اجباری نیست.

خاک و pH مناسب

آناناس می‏تواند در دامنه وسیعی از خاک‏ها به غیر از خاک های خیلی رسی رشد کنند، به‏شرطی‌که خاک زهکش مناسب داشته باشد. بهترین خاک هم خاک‌های شنی با بافت سبک تا لومی می‌باشد. خاک محل کاشت باید ۴۵ تا ۶۰ سانتی‌متر عمق داشته باشد و فاقد لایه سخت باشد. خاک‌های اسیدی مناسب کشت آناناس هستند. میزان اسیدیته (pH) مطلوب برای کشت آناناس 4/5 تا 6/5 است. از کشت آناناس در خاک با pH بالاتر از 7 باید( خاک های قلیایی) خوداری کرد.

تکثیر آناناس

آناناس به راحتی توسط اندام‌های رویشی تکثیر می‌شود. اغلب از مواد گیاهی متفاوتی شامل تاج بالای میوه، گیاهچه‌های زیر میوه، تنه‌جوش یا پاجوش در تکثیر آناناس استفاده می‌شود. گیاهچههای زیر میوه بهترین مواد تکثیری هستند. و بعد از آن‌ها پاجوشهای جانبی و تاج قرار دارند.

آماده سازی زمین برای کشت آناناس

پس از تسطیح، عمق شخم باید ۳۰ تا ۴۰سانتی‌متر باشد. بسته به نوع زمین از روش‌های کشت مسطح، فارویی، جوی و پشته و در مناطق شیب‌دار از روش تراس‌بندی استفاده می‌گردد. در خاک‌های فاقد مواد آلیِ مورد نیاز مصرف ۱۰ تا ۱۵ تن کود حیوانی پوسیده یا کمپوست در هکتار توصیه می گردد. مواد گیاهی را قبل از کاشت در محلول قارچ‌کش ضدعفونی می‌کنند. و اجازه می‏دهند محل برش خشک شود تا در موقع کاشت دچار پوسیدگی نشوند.

فاصله کاشت

فاصله کاشت یا تراکم یکی از مهم‏ترین عوامل در تعیین اندازه و میزان محصول در هکتار می‌باشد. به‌دلیل سطحی‌بودن ریشه‌های آناناس و برای استقرار بهتر بوته‌ها در خاک، اغلب بوته‌های آناناس را نزدیک به یکدیگر کشت می‌کنند. تا تکیه‌گاهی برای همدیگر باشند.

کشاورزانِی که در سطح کوچک کشت می‎کنند. از سیستم‌های کشت تک‌ردیفی همراه با فاصله نسبتاً بیش‌تر بین ردیف‌ها استفاده می‏کنند. در این روش تراکم تعداد بوته به ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰عدد در هکتار می‏رسد. در مزارع بزرگ‌تر و تجاری، بیش‌تر از سیستم‌های دوردیفی استفاده می‏گردد. در روش متداول فاصله بوته‌ها روی ردیف 22/5 تا  25سانتی‌متر و بین ردیف‌ها ۶۰ سانتی‌متر می‌باشد. و فاصله بین دو نوار کشت را ۹۰سانتی‌متر در نظر می‌گیرند. عمق کشت ۱۰تا  ۱۵سانتی‌متر می‌باشد. بدین ترتیب ۵۳۳۰۰ تا ۶۳۴۰۰ بوته در هکتار کشت می‌کنند. که امکان برداشت ۷۰ تا  ۱۰۰هزار تن محصول وجود دارد.

گل دهی تا رسیدن میوه

از کاشت تا برداشت محصول، بسته به مواد گیاهی که جهت کاشت استفاده می‏شود، بین ۱۸ تا ۲۴ ماه طول می‏کشد. گیاه حاصل از رشد گیاهچه‌های زیر میوه بین ۱۵ تا  ۲۰ ماه و پاجوش‌ها بین ۱۴ تا ۱۷ ماه برای تولید میوه زمان نیاز دارند. اغلب روزهای کوتاه همراه با دمای پایین در طول زمستان باعث گل‌انگیزی گیاه آناناس می‏شوند.

عمل تحریک و القا گل‌انگیزی گیاه با هورمون‌پاشی و جلوانداختن گل‌دهی باعث برداشت هم ‌زمان محصول و کنترل زمان محصول‌دهی بر اساس نیاز بازار و کارخانه‌های کنسروسازی می‏شود. امروزه از اتفن به صورت وسیع در مزارع آناناس برای گل‌انگیزی استفاده می‏شود. میزان استفاده از اتفن 100 میلی‏ گرم در لیتر یک ماه قبل از گلدهی می‌باشد.

ananas comosus Cultivation 

برداشت آناناس

به طور کلی گلدهی آناناس ۱۲ تا ۱۵ماه پس از کاشت شروع می‌شود. و ۱۳۵ تا ۱۶۵روز طول می‌کشد. تا میوه‌ به مرحله بلوغ و رسیدگی کامل برسد. با مشاهده تغییر رنگ جزئی در قاعده میوه‌های در حال رشد می‌توان آن‌ها را برای تولید کنسرو برداشت نمود. اما برای مصرف تازه‌خوری باید میوه را تا زمان رسیدن به رنگ زرد طلایی نگه داشت.  میوه همراه با تاج را به مدت ۱۰ تا  ۱۵روز می‌توان نگهداری کرد.

پس از برداشت میوه، ساقه اصلی حذف می‌شود. و یک تا دو پاجوش را برای رویش مجدد نگه می‌دارند. عمر مزرعه آناناس در صورت حاصلخیزی خاک می‏تواند تا  ۳۰سال باشد، اما در مزارع تجاری عمر اقتصادی مزرعه آناناس حدود ۴سال است.

کشت آناناس در ایران

قابل ذکر است که کشت آناناس در کشور پاکستان که همجوار با استان سیستان‌وبلوچستان امی‌باشد. و شرایط آب‌وهوایی به‌مراتب مساعدتری برای کشت و پرورش گیاهان و درختان گرمسیری دارد، متداول نیست. آناناس عموماً برای مناطقی مناسب است که دمای ملایم، رطوبت نسبی بالا و خاک با pH اسیدی داشته باشد. نیازمند می‌باشد. بنابراین به‌نظر می‌رسد که این محدودیت‌ها برای رشد آناناس در ایران نیز با شدت بیش‌تری وجود دارند و امکان کشت آناناس بهصورت تجاری در فضای باز میسر نمی‌باشد.

بنابراین به دلیل این محدودیتها زیر، کشت آناناس تقریباً در تمامی نقاط ایران موفقیت‌آمیز و مقرون‌به‌صرفه نیست.

 • قلیایی‌بودن خاک: جز قسمتی از خاک‌های حاشیه دریای خزر، خاک دیگر مناطق کشور و به‌ویژه جنوب کشور قلیایی می‌باشد.
 • دما: دربیش‌ترمناطق جنوبی کشور دما در طول تابستان به بیشتر از ۳۵درجه سانتی‌گراد می‌رسد که باعث متوقف‌شدن رشد گیاه، آفتاب‌سوختگی برگ‌ها و در صورت تشکیل میوه آفتاب ‌سوختگی میوه می‌شود. در استان‌های شمالی کشور نیز به‌دلیل دمای پایین در طول فصل پاییز و زمستان باز هم این شرایط فراهم نمی‌باشد.
 • محدودیت آب: گرجه آناناس به خشکی طولانی مدت مقاوم می‌باشد. ولی برای تولید میوه به حداقل ۱۵۰۰۰ مترمکعب آب در سال برای یک هکتار نیاز است که نسبتاً مقدار بالایی می‌باشد. همچنین کیفیت آب نیز باید از نظر املاج و شوری در حد مناسب باشد.که متأسفانه EC آب در بیش‌تر نواحی جنوب کشور بالا می‌باشد.
 • آناناس گیاهی است رطوبت ‌دوست؛ اما در ایران میزان اندک بارندگی و رطوبت هوا در بیش‌تر ایام سال کم‌تر از حد مطلوب برای رشد آناناس می‌باشد.
 • فراوانی شدت تابش نور خورشید در بیش‌تر ایام سال به‌ویژه در فصل تابستان هم باعث افزایش دمای محیط و هم سبب آفتاب‌سوختگی گیاه و میوه آن می‌شود.

بنابراین کشت آناناس در هوای آزاد توصیه نمی گردد، ولی باتوجه‌ به هزینه‌های فراهم‌سازی شرایط اسیدی خاک یا استفاده از بسترهای هیدروپونیک و سایر هزینه‌ها برای ملایم نگه‌داشتن شرایط محیط گلخانه می‌توان به‌صورت محدود و آزمایشی آن را کشت نمود.

ﻛﺸﺖ ﮔﻠﺨﺎﻧﻪ ای آﻧﺎﻧﺎس در اﻳﺮان

در اﻳﺮان ﻓﻘﻂ در ﺷﻤﺎل اﻳﺮان ﺧﺎکﻫﺎی اﺳﻴﺪی مشاهده شده، ﻛﻪ در ﺻﻮرت اﺻـﻼح ﺑﺎﻓـﺖ ﺧـﺎک و ﺳـﺒﻚ ﻧﻤـﻮدن آن ﺟﻬﺖ ﺗﻬﻮﻳﻪ و زﻫﻜﺸﻲ ﻣﻨﺎﺳﺐ اﻣﻜﺎن ﻛﺎﺷﺖ آن )ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺧﺎکﻫﺎی ﻣﻨﺎﻃﻖ اﺳﺘﻮاﻳﻲ(، در داﺧﻞ ﮔﻠﺨﺎﻧﻪ امکان پذیر می‌باشد. ﻫـﺮ ﭼﻨـﺪ ﻛﻪ ﺑﻄﻮر ﻣﻌﻤﻮل ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻣﺤﺼﻮﻻت در ﺑﺴﺘﺮ ﺧﺎﻛﻲ ﻛﻤﺘﺮ از ﺳﻴﺴﺘﻢ ﻫﻴﺪروﭘﻮﻧﻴﻚ ﻣﻲﺑﺎﺷـﺪ. برای همین در ﺑﻘﻴـﻪ ﻧﻘـﺎط اﻳـﺮان ﻛـﻪ دارای ﺧﺎکﻫﺎی آﻫﻜﻲ ﺑﺎ pH ﺑﺎﻻﺗﺮ از ۷ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ اﻣﻜﺎن ﻛﺎﺷﺖ ﻣﻄﻠﻮب اﻳﻦ ﻣﺤﺼﻮل وﺟﻮد نداشته، و ﻻزم اﺳـﺖ در ﺑﺴـﺘﺮﻫﺎی ﻣﺼﻨﻮﻋﻲ ﺑﺪون ﺧﺎک ( هیدروپونیک) ﺑﺎ pH ﺧﻨﺜﻲ ﺗﺎ اﺳﻴﺪی ﻛﺎﺷﺘﻪ ﺷﻮد.

ﻣﻨﺎﺳﺐﺗـﺮﻳﻦ ﺑﺴـﺘﺮ ﻣﺼـﻨﻮﻋﻲ ﺑـﺪون ﺧـﺎک ﺑـﺮای آﻧﺎﻧـﺎس ﻣـﻲﺗﻮاﻧـﺪ ﺗﺮﻛﻴﺒﻲ از ﭘﻴﺖ ﻣﺎس و ﭘﺮﻟﻴﺖ (ﺳﺎﻳﺰ ﻣﺘﻮﺳﻂ 1/5 ﺗﺎ 5 ﻣﻴﻠﻲﻣﺘﺮ) ﺑﻪ ﻧﺴﺒﺖ ﻣﺴﺎوی ﺑﺎﺷﺪ. از ﻃﺮﻓـﻲ ﺑـﻪ ﻋﻠـﺖ ﻛـﺎﻫﺶ ﺟﺪی رﺷﺪ آﻧﺎﻧﺎس در دﻣﺎﻫﺎی زﻳﺮ ۷-۱۰ درﺟﻪ ﺳﺎﻧﺘﻲﮔﺮاد و ﻋﺪم ﺗﺤﻤـﻞ ﺑـﻪ ﺳـﺮﻣﺎی زﻣﺴـﺘﺎن ﻧﻴـﺎز ﺑـﻪ ﻛﺸـﺖ ﮔﻠﺨﺎﻧـﻪای اﻳـﻦ ﻣﺤﺼﻮل در اﻳﺮان ﻣﺤﺴﻮس ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ.

در ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺟﻨﻮﺑﻲ اﻳﺮان ﻛﻪ دارای اﻗﻠﻴﻢ ﮔﺮم و آﻓﺘﺎب ﺳﻮزان است.و در ﻃﻮل ﺳﺎل ﻧﻴﺎز ﺑﻪ ﻣﺼﺮف اﻧﺮژی ﺟﻬـﺖ ﮔﺮﻣـﺎﻳﺶ ﻫﻮا ﻣﻌﻤﻮﻻً ﻧﻴﺴﺖ. ﻻزم می‌باشد ﻛﺎﺷﺖ اﻳﻦ ﮔﻴﺎه در ﺳﺎﻳﺒﺎن ﺟﻬﺖ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮی از ﺳﻮﺧﺘﮕﻲ ﮔﻴﺎه و ﺗﺮﺟﻴﺤﺎً ﺑـﺎ ﺗـﺎﻣﻴﻦ رﻃﻮﺑـﺖ ﻫـﻮا درﻣﺎهﻫﺎی ﺧﺸﻚ ﺳﺎل ﻫﻤﺮاه ﺑﺎﺷﺪ.

ananas comosus Cultivation ananas comosus Cultivation ananas comosus Cultivation

https://www.irna.ir/news/83367177/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%B3-%D8%B4%DA%AF%D9%81%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DA%86%D8%A7%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%B1

منبع

ابراهیم سابکی. کاشت و پرورش آناناس. مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان بلوچستان(ایرانمهر). ۱۳۹۸.

سید محمد بنی جمالی. پرورش آناناس. ﻣﺆﺳﺴﻪ ﺗﺤﻘﻴﻘﺎت ﻋﻠﻮم ﺑﺎﻏﺒﺎﻧﻲ.۱۳۹۹.

https://www.nature-and-garden.com/gardening/ananas-comosus.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Pineapple

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط

سیستم آبیاری سنترپیوت

سیستم آبیاری سنترپیوت

سیستم آبیاری سنترپیوت به دلیل هزینه کم کارگری، انعطاف پذیری زیاد، راحتی اجرا و بهره برداری آسان، ...
امدادکشاورز
24 دی 1399
ارقام گیلاس

مهمترین ارقام تجاری گیلاس

مهمترین ارقام تجاری گیلاس گیلاس ارقام گیلاس، گیلاس یکی از محصولات با ارزش باغبانی و از خانواده گل‌سرخیان است. ...
امدادکشاورز
24 دی 1399
سم مانکوزب برای چیست؟

سم مانکوزب برای چیست؟

سم مانکوزب یک قارچکش تماسی و حفاظتی، از گروه شیمیایی ethylenebisdithiocarbamate است. که با نام های تجاری ...
امدادکشاورز
31 مرداد 1400
Call Now Button
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه