گیاهان آپارتمانی

علت قهوه ای شدن برگ بونسای جنسینگ

علت قهوه ای شدن برگ بونسای جنسینگ

گل بونسای درختچه ای زیبا و کمیاب و نمونه کوچک و مینیاتوری از درختان می باشد، که هنر کشور چین و ژاپن بوده و طرفداران زیادی دارد. یکی از فراوان‌ترین گونه‌های آن نیز بونسای جنسینگ (ginseng bonsai) است. از جمله مزیت‌های این بونسای، سرعت بالای رشد آن می باشد. این بونسای از پیوند فیکوس (که دارای تاجی همیشه سبز است) بر روی جنسینگ (که دارای ریشه‌ای غده‌ای با شکلی خاص و منشعب می باشد، که رشد کندی دارد)، به وجود آمده است. و مشهورترین گونه بونسای در ایران می‌باشد.

اگر متوجه شده اید که برخی از برگ های بونسای جنسینگ شما خشک، قهوه ای شده است. نگران نباشید! این اتفاق اغلب کاملاً طبیعی می باشد و به راحتی برطرف می شود.

اول برگ های گیاه خود را تمیز کنید تا گیاه شما نفس بکشد. بعد کل برگ های قهوه ای را با یک قیچی تیز یا قیچی هرس جدا کنید (زیرا دوباره سبز نمی شوند). قبل از هرس کردن قیچی خود را با الکل ضدعفونی کنید. ممکن است لازم باشد برگ های قهوه ای شده را طی چند مرحله هرس کنید. چون حدف بیش از ۲۰ درصد برگ های أسیب دیده در یک زمان، باعث شوک به گیاه می شود.

خشک شدن کامل خاک بونسای جنسینگ

ابتدا مطمئن شوید که بیش از اندازه به گیاه خود آب نمی دهید و برنامه منظم آبیاری را رعایت کنید. وقتی که ۳ -۵ سلنتی متر بالای خاک خشک شد گیاه خود را آبیاری کنید.

اگر به طور تصادفی اجازه دهید خاک کاملاً خشک شود، و بی آب شده و ممکن است شاهد ریزش برگ ها، قهوه ای شدن و ریزش آن ها باشید. اگر خاک در تمام طول گلدان بسیار خشک است، سریعا به گیاه خود آب دهید.

نحوه آبیاری به بونسای جنسینگ

  • گیاه خود را از زیر ابیاری کنید. در ظرفی حدود ۳ تا ۴ سانتی متر آب ریخته و گلدان خود را بدون زیر گلدانی درون آن قرار دهید.
  • اجازه دهید گیاه شما حداقل 45 دقیقه آب را از طریق سوراخ زهکشی در انتهای گلدان جذب کند.
  • ببینید بالای خاک گیاه نیز خیس شده است؟ و آیا آب به ۳ تا ۵ سانتی متری بالای خاک رسیده است؟
  • اگر احساس می کنید تمام خاک خیس نشده است ، جنسینگ خود را کمی از بالای خاک آبیاری کنید تا خاک کاملاً خیس شود.
  • وقتی خاک گیاه شما به طور یکنواخت مرطوب شد. گیاه را از درون ظرف آب برداشته، و می‌گداریم آب آضافی از سوراخ زهکشی خارج شده. حالا گلدان را در زیر گلدانی خود قرار داده و در جای مناسب خود قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که وقتی خاک از حالت خیلی خشک به حالت اشباع در می آید، می تواند برای گیاه شما استرس ایجاد کند و ممکن است باعث ریزش برگ ها شود. مدتی به آن فرصت دهید تا خودش را با شرایط مطابقت دهد.

کافی نبودن رطوبت

فیکوس شما ممکن است از کمبود رطوبت هوا خشک شود. در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید رطوبت گیاه را افزایش دهید:

غبار پاشی

یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش رطوبت در محیط اطراف گیاه، غبارپاشی برگ های آن با آب تصفیه شده یا مقطر می باشد. بسته به میزان خشک بودن محیط شما، ممکن است لازم باشد چندین بار در طول روز غبار پاشی کنید.

بونسای جنسینگ

ایجاد جزیره

ایجاد جزیره یکی دیگر از راه حل های ساده برای افزایش رطوبت در اطراف گیاه است. سنگریزه های تمیز را در یک سینی پر از آب کم عمق اضافه کنید. سطح آب نباید بالاتر از سنگریزه ها باشد. گلدان را بر روی سنگریزه ها قرار دهید. آب به تدریج در اطراف گیاه تبخیر می شود و رطوبت را افزایش می دهد.

بونسای جنسینگ بونسای جنسینگ

دستگاه بخار

رطوبت سازها می توانند برای مردم و گیاهان در ماه های زمستان مفید باشند. در حالی که بخاری ها و شومینه ها می توانند هوای داخل خانه را خشک کنند، یک دستگاه بخار رطوبت مورد نیاز را به هوا اضافه می کند.

دوش آب

گیاهان دوست‌دار رطوبت زیاد را به مدت ۳۰ ثانیه آن ها را زیر آب قرار دهید. این امر نه تنها رطوبت را افزایش می دهد، بلکه گرد و غبار را از برگ های گیاه نیز شسته، و از جمع شدن آفات جلوگیری می‌کند.

منبع

https://bloomscape.com/common-issue/why-are-the-leaves-of-my-ficus-danielle-dry-and-brown/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.