×

علت لکه‌های سیاه روی هلو، زردآلو یا آلو چیست؟

امدادکشاورز
22 دی 1399
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
لکه های سیاه هلو

علت لکه‌های سیاه روی هلو، زردآلو یا آلو چیست؟

لکه‌های سیاه روی هلو، زرد آلو و آلو، دو عامل با نام های بیماری لکه غربالی و بیماری اسکب می باشند. بیماری اسکب که در هلو، شلیل، آلوها و زردآلو دیده می‌شود. این بیماری میوه ها، برگها و شاخه های جوان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری بیشتر در باغات کوچک خانگی که عملیات استفاده از قارچکش ها به طور منظم انجام نمی‌شود دیده می‌‌شود.

استفاده قارچکش های مناسب توسط تولید کنندگان تجاری میوه جات باعث کاهش خسارت بیماری اسکب می‌شود.

خسارت اصلی بیماری اسکب در میوه ها به دلیل وجود لکه های سیاه روی پوست میوه است، ولی ریزش زودهنگام میوه ها و مرگ سرشاخه ها و شاخه های جوان هم می‌تواند دیده شود. خسارت در هلو بیشتر از شلیل، آلو و زردآلو است.

عوامل تاثیر گذار در ایجاد بیماری اسکب

وجود رطوبت بالا در هوا در بهار و اویل تابستان بعد از ریزش گلبرگها باعث گسترش این بیماری می‌شود. این بیماری در خاکهای با زه کشی پایین، مرطوب و باغات سایه بدون تهویه بیشتر دیده می‌شود.

علائم بیماری اسکب هلو و شلیل

اولین علائم در میوه هایی که به نصف اندازه خود رسیده اند، بعد از ریزش گلبرگها دیده می‌شود.

لکه هایی به رنگ سبز زیتونی به اندازه یک دهم تا سه دهم سانتی متر روی میوه ها دیده می‌شود. لکه ها بیشتر در نزدیکی دمگل و ساقه و سمتی از میوه که رو به آفتاب است دیده می‌شود.

این لکه ها ابتدا خیلی کوچک هستند و کم کم بزرگ می‌شوند. این لکه ها ممکن است بزرگ شوند و به صورت لکه های نا منظم و کرکی به رنگ سبز زیتونی تیره تا سیاه در بیایند.

میوه هایی که شدیدا آسیب دیده اند ممکن است کوچکتر بمانند. میوه ها ممکن است دارای شکل غیر طبیعی شده و حتی ترک بخورند.

در این حالت و با باز شدن این ترکها ممکن است میوه توسط قارچهای دیگر مورد حمله قرار بگیرند.

این بیماری روی برگها به صورت لکه های گرد، زرد مایل به سبز تا زرد مایل به قهوه ای در زیر برگها دیده می‌شود. بافتهای بیمار ممکن است خشک شوند و روی برگها سوراخ های را ایجاد کنند.

اسکب

اسکب

عامل بیماری اسکب قارچی به نام  Cladosporium carpophilum است. در طول زمستان قارچ عامل بیماری در روی شاخه  های سال قبل وجود دارند. در طول بهار و تابستان تعداد زیادی اسپور قارچ روی شاخه ها وجود دارد. در رطوبت ۱۰۰ درصد ۲۰ تا ۳۰ ساعت برای گسترش این بیماری لازم است.

کنترل بیماری اسکب قارچی

در زمان احداث باغ سعی کنید در زمین های بدو زه کشی و یا مناطق سایه دار باغ احداث نشود. هر گونه فعالیتی که باعث ایجاد تهویه و افزایش زه کشی باغ شود به کاهش این بیماری کمک می‌کند.

باقی مانده محصولات و میوه هایی بیمار را آخر فصل از باغ حذف کنید. در باغات کوچک اگر مقدار علائم بیماری کم است و شدید نیست کیفیت میوه ها هم خیلی کاهش پیدا نمی‌کند و جای نگرانی نیست.

در باغات بزرگ و تجاری استفاده از قارچکش ها برای کنترل بیماری بسیار مهم است.

بیماری لکه غربالی

لکه غربالی یا شات هول توسط قارچی به نام Wilsonomyces carpophilus ایجاد می‌شود. این بیماری بیشتر در زردآلوها و شلیل ها دیده می‌شود.

این قارچ در طول زمستان روی سرشاخه و جوانه هایی کوچک وجود دارد. این بیماری توسط اسپورهای این قارچ در طول بهار و پاییز ایجاد می‌شود.

در آب و هوای بارانی اسپورها در داخل قطرات آب و یا باد به برگها و میوه ها منتقل می‌شوند. این اسپورها به ۴ ساعت زمان برای جوانه زدن روی بافت گیاهی زمان نیاز دارند.

اگر زخمی روی گیاه وجود داشته باشد این بیماری سریع تر نفوذ می‌کند. بیماری در دمای ۷٫۵ درجه سانتیگراد سریع تر از دماهای ۲۱ تا ۲۶ درجه سانتی گراد گسترش پیدا می‌کند.

لکه غربالی

لکه غربالی

علائم بیماری لکه غربالی

نقاط قرمز رنگ کوچکی روی برگهای آلوده وجود دارد که به تدریج به رنگ بنفش تیره با مرکز سفیدتبدیل می‌شود.

در برگها این نقاط به تدریج خشک شده و از داخل برگ می‌افتند و ظاهر سوراخ سوراخی (غربالی) به برگ می‌دهند.

روی میوه های آلوده  در مراحل اولیه لکه های بنفش مایل به قرمز ایجاد می‌شود. آلوده شدن در اواسط فصل باعث ایجاد شدن لکه های ریز تری می‌شود و آلودگی روی میوه ها در زمان برداشت زخم های آفتاب سوخته و خاکستری ایجاد می‌کند.

در طول فصل بهار هرس در صورت نیاز انجام شود و شاخه ها و جوانه های بیماری حذف شوند.

کنترل بیماری لکه غربالی

در زمان ریزش ۵۰ درصد از برگها در پاییز با بردوفیکس اسپری شود. نوبت بعدی در آخر زمستان و قبل از تورم جوانه ها است، همچنین بعد از ریزش گلبرگها و بعد از تشکیل میوه ها هم امکان سمپاشی با بردوفیکس وجود دارد. در منابع خارجی گفته شده سمپاشی با کلرتالونیل در پاییز و بهار قبل از تورم جوانه هم به کاهش این بیماری کمک می‎‌کند.

منابع

https://ohioline.osu.edu/factsheet/plpath-fru-39

https://intermountainfruit.org/dbm/shothole

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

بیماری لکه نواری باکتریایی گندم

بیماری لکه نواری باکتریایی گندم

بیماری لکه نواری باکتریایی گندم بیماری لکه نواری باکتریایی گندم (Xanthomonas translucens) به دلیل لکه های قهوه ای ...
امدادکشاورز
03 ارد 1400
Cucumber_mosaic_virus

بیماری ویروسی موزاییک خیار

بیماری ویروسی موزاییک خیار بیماری ویروسی موزاییک خیار Cucumber mosaic virusمتعلق به جنس  Cucumovirusو خانواده  Bromoviridaeمی‌باشد. ویروس موزائیک خیار ...
امدادکشاورز
19 آذر 1399
لب شتری هلو

بیماری لب شتری هلو

برای کنترل بیماری لب شتری هلو چیکار کنم؟ بیماری لب شتری هلو Taphrina deformans یک بیماری قارچی است. ...
امدادکشاورز
19 آذر 1399