گلخانه

علت گل ندادن نرگس چیست؟

چرا نرگس گل نمی دهد

علت گل ندادن نرگس چیست؟ نرگس گیاهی بسیار زیبا از خانواده Amaryllidaceae است که از طریق پیاز‌ تکثیر می‌یابد. گل نرگس، گل‌هایی فنجانی مانند و به رنگ زرد و سفید داشته و در میان مردم بسیار محبوب است. این گل دارای رایحه‌ی بسیار قوی بوده، به همین دلیل در بسیاری از مناطق و شرایط کاشته می‌شود. شکوفه‌های این گیاه در اواخر زمستان پدیدار شده و در بهار گل‌های آن نمایان می‌گردند. کاشت گل نرگس دشوار نبوده و هر فرد مبتدی نیز می‌تواند این کار را انجام دهد، اما با این حال گاهی ممکن است پیازهای نرگس‌ شما گل ندهد و شما در جستجوی علت گل ندادن نرگس خود باشید، از این رو با دنبال کردن این مطلب از امداد کشاورز می‌توانید علت را پیدا کنید.

انواع گل نرگس

نرگس انواع مختلفی دارد و عمدتاً پیاز کاشته شده آن، سالی یکبار گل می دهد. انواع نرگس عبارتند از:

نرگس چه زمانی گل می دهد؟

گلدهی نرگس در شهرهای مختلف و با توجه به نوع نرگس کاشته شده، متفاوت است. نرگس های رایج در کشور مانند نرگس شهلا یا نرگس مینیاتوری، نهایتاً تا اواخر بهمن باید به گل برسند. همانطور که گفتیم، پیاز نرگس به علل مختلفی ممکن است به فاز گلدهی نرود. در اینجا تمام این علل را بررسی می کنیم تا بتوانیم مشکل گل ندادن نرگس را حل کنیم:

دیر کاشته شدن پیازهای نرگس

پیازهای گل نرگس برای اینکه در بهار شکوفا شوند نیاز به یک دوره سرما، تقریبا 13 تا 15 هفته، دارند. به همین دلیل اگر پیازها را دیر بکارید و آنها نتوانند سرمای مورد نیازشان را دریافت کنند در نتیجه ممکن است اصلا رشد نکنند چه برسد به اینکه گل بدهند. به همین دلیل بهترین زمان برای کاشت پیاز گل نرگس اواخر تابستان است.

سالم نبودن پیازهای نرگس

هنگامی که قصد کاشتن گل نرگس را دارید باید پیازهای آن را از یک مرکز معتبر تهیه کنید تا از سالم بودن آنها اطمینان پیدا کنید. اگر پیازی را که تهیه کرده‌اید سالم نباشد و در واقع بیمار باشد ممکن است پیازها مدت کوتاهی بعد از اینکه رشد کرده و از خاک بیرون آمدند زرد شده و از بین بروند یا شکوفه‌های ضعیفی را تولید کنند که این شکوفه‌ها چروک شده و از بین می‌روند و یا اینکه اصلا شکوفه‌ای ایجاد نکنند.

ممکن است علت این موارد داشتن بیماری‌های قارچی نظیر پوسیدگی پیاز یا پوسیدگی ناشی از قارچ Fusarium oxysporum  باشد. برای تشخیص این مورد کافی است چند تا از پیازها را از خاک بیرون بیاورید اگر قسمتی که ریشه‌ها رشد کرده‌اند نرم و قهوه‌ای تیره شده باشند در واقع این یک بیماری قارچی است که عامل آن فوزاریوم است.

برای جوگیری از کاشت پیازهای بیمار همانطور که قبلا ذکر شد سعی کنید آنها را از یک مرکز معتبر تهیه کنید و همچنین قبلا از کاشت می‌توانید پیازها را کمی فشار دهید اگر نرم بودند و حالت له شدگی داشتند از کاشت آنها در خاک اجتناب کنید.

کاشتن پیازهای نرگس در مکان نامناسب

علت گل ندادن نرگس چیست؟ این گل نیز مانند هر گیاه دیگری برای اینکه رشد کند. و بتواند گل بدهد به یک سری شرایط ویژه نیاز دارد. از اینرو سعی کنید پیازهای مربوطه را در یک مکان که نور خورشید مناسبی را دریافت می‌کنند. بکارید و همچنین قبل از کاشت. از زهکشی خاک اطمینان حاصل نمایید و آبیاری منظم و دقیقی را نیز باید برای آن در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر پیاز نرگس را در یک خاکی که مدام خیس است بکارید. این عمل باعث می‌شود که امکان ابتلای پیازها به بیماری‌های قارچی افزایش یابد در نتیجه پیازها گل نمی‌دهند. و به مرور زمان از بین می‌روند. همچنین مورد دیگر همانطور که ذکر شد نور آفتاب است. گل نرگس برای شکوفا شدن به حداقل 6 ساعت نور آفتاب در طول روز نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: خواص گل نرگس

حذف زود هنگام شاخ و برگ‌های سال گذشته

علت گل ندادن نرگس چیست؟ هنگامی که گل نرگس، گل‌هایش می‌ریزد و در واقع برای زمستان گذرانی آماده می‌شود در این هنگام هنوز برگ‌های سبز رنگ خود را دارد. در این حین نباید سریع برگ‌های نرگس را جداکنید زیرا هنوز گیاه درحال ذخیره انرژی برای سال آینده است، اگر این شاخ و برگ‌ها را زودتر جدا کنید در نیتجه سال بعد پیازها ممکن است گل ندهند یا گل‌های کوچکی را تولید کنند. به همین دلیل شما باید زمانی که گل نرگس هیچ گلی ندارد هنوز آبیاری خود را انجام دهید و اجازه دهید تا به رشد خود ادامه دهند و تا زمانی که شاخ و برگ‌ها به طور کامل زرد نشده‌اند آنها را از گیاه جدا نکنید.

تراکم بالای پیازهای تولید شده

وقتی یک گل نرگس برای مدت چند سال در زمین قرار دارد ممکن است پیازهای زیادی را در خاک تولید کند به همین دلیل باید بعد از مدتی پیاز گل را از خاک بیرون بیاوردید و پیازهای ایجاد شده را جدا کنید و در بخش دیگری از زمین بکارید، زیرا اگر تجمع پیازها در یک نقطه بالا برود در نتیجه گلدهی کاهش پیدا می‌کند.

پیاز نرگس

عدم استفاده از بهترین کود برای گل نرگس

گل نرگس برای رشد به یکسری مواد مغذی نیاز دارد، به همین منظور تامین نیاز غذایی گیاه از طریق کود دهی یک امر طبیعی است. اما کود دهی نیز مانند هر چیز دیگری مقدار مشخصی دارد به همین دلیل کود دادن بیش از حد یا کمتر از حد نیاز گیاه می‌تواند موجب گل ندادن نرگس‌های شما شود. به همین منظور می‌توانید در فصل پاییز مقداری کود حاوی عناصر ماکرو و میکرو را به خاک اضافه کنید، یا زمانی که گیاه در حال رشد است (وقتی اولین برگ‌ها از خاک بیرون آمد) از کودهای NPK استفاده کنید. 

این نکته را باید بدانید که عنصر فسفر برای گلدهی بسیار موثر است، اگر گیاه شما کمبود فسفر داشته باشد در نتیجه می‌توان انتظار داشت که عمل گلدهی در آن رخ ندهد یا گل‌های ضعیفی را تولید کند پس با تامین فسفر مورد نیاز گیاه، گلدهی آن را می‌توانید افزایش دهید. همچنین از کودهایی که نیتروژن بالایی دارند در زمان گلدهی استفاده نکنید زیرا نیتروژن عنصر مناسب برای رشد رویشی و افزایش شاخ و برگ است و در نتیجه گلدهی را به تاخیر می‌اندازد.

قبل از کاشت پیازهای نرگس می‌توانید  با کارشناسان امداد کشاورز مشورت نمایید و از محل مناسب برای کاشت، میزان کودهی، میزان آبیاری مورد نیاز، و سایر شرایط مطلوب برای گیاه خود آگاه شوید و به دنبال آن بهترین عملکرد را از گیاه خود بگیرید.

امداد کشاورز

اپلیکیشن کشاورزی و باغبانی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.