درختان میوه, مراقبت و نگهداری

علت میوه ندادن درخت سیب و بار ندادن آن

بار ندادن درخت سیب

اگر شکوفه‌های سفید و صورتی درخت‌های مختلف در فصل بهار را دیده باشید، تأیید می‌کنید که این گل‌های زیبا چه جلوه زیبا و رؤیایی به باغ می‌دهند. گویی که در دنیای سفید خیال چشم باز کرده‌اید. درخت سیب یکی از درخت‌های بسیار مفید و ارزشمندی است که برای کاشت در باغ و بهره‌برداری سالانه مناسب است. از همین رو است که بسیاری از کسانی که دارای درخت سیب در حیاط یا باغ خود هستند، نگران میوه ندادن درخت سیب خود هستند.

شکوفه‌های زیبای این درخت جلوه بی‌نظیری در ابتدای فصل بهار به باغ می‌دهند. همچنین اگر درخت سالم باشد و مراقبت‌های ضروری از آن به‌درستی انجام شود، میوه‌های تازه فراوانی دارد. درختان سیب در درجه اول به دلیل میوه‌هایی که تولید می‌کنند ارزشمند هستند، بنابراین زمانی که درخت به‌خوبی شکوفا نمی‌شود یا گل ها به میوه تبدیل نمی‌شوند، اغلب یک اتفاق عامل مزاحم باعث شده تا در روند طبیعی درخت اختلال ایجاد شود.

چرا درخت سیب میوه نمی دهد؟

در چنین شرایط باید ابتدا علت میوه ندادن درخت سیب را پیدا کرد و سپس باتوجه‌به نیازی و مشکلی که درخت دارد، مراقبت‌های لازم را برای سلامتی درخت انجام دهید. نکته مهمی که وجود دارد این است که چطور این علل را پیدا کنیم؟! در این مطلب از امداد کشاورز به شما درباره مهم‌ترین علل میوه ندادن درخت سیب و راه‌هایی که برای رفع این مشکلات باید انجام داد با شما صحبت می‌کنیم.

سن درخت

اجازه ندهید ظاهر درخت شما را فریب دهد. گاهی ممکن است حتی یک درخت به‌ظاهر سالم و خوب باشد اما درنهایت با یک درخت سیب بدون میوه مواجه شوید. بسیار مهم است که شما تمام مراحل و مراقبت‌‌هایی که برای پرورش درخت سالم سیب نیاز است را انجام دهید. فراهم‌کردن شرایط بهینه برای درخت و رعایت برنامه نگهداری منظم، به درخت کمک می‌کند بیشترین باردهی ممکن را داشته باشد. با این‌حال، هنوز هم عواملی وجود دارند که خارج از کنترل کشاورز و باغ‌دار است. برای مثال یکی از این عوامل سن درخت برای باردهی است.

درختان سیب به طور طبیعی چند سال اول شروع به گل دادن و تولید میوه نمی‌کنند. برخی از سیب‌ها حتی ممکن است. تا ۵ الی ۱۰ سالگی ثمردهی نداشته باشند. البته درختان سیبی که روی پایه‌های کوتاه رشد می‌کنند احتمالاً تنها پس از دو یا سه سال گل‌دهی و میوه دهی خواهند داشت. هرس بیش از حد درختان جوان یا کوددهی بیش از حد هم می‌تواند. علت میوه ندادن درخت سیب باشد. حتی اگر درخت جوانی در باغ داشته باشید که گلدهی دارد. بازهم ممکن است این گل‌ها به میوه تبدیل نشوند.

رشد رویشی بیش از حد

درخت‌های سیب بیش از حد قوی، رشد رویشی بیش از حد را به قیمت کم شدن میزان گل‌دهی و میوه تجربه خواهند کرد. کوددهی بیش از حد یا هرس سنگین به‌احتمال زیاد مسئول رشد بیش از حد رویشی است. که برای درخت‌ها به‌خصوص درخت سیب اتفاق می‌افتد. درختان سیب با رشد شاخه‌های انتهایی که بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر اندازه‌گیری می‌شود. در نظر گرفته می‌شوند. این اندازه برای تولید میوه کافی و مناسب است. رشد ساقه انتهایی که بیش از ۴۵ تا ۵۰ سانتی‌متر باشد. نشان‌دهنده قدرت بیش از حد است و نیاز به کاهش مصرف کود نیتروژن یا هرس بسیار سنگین برای برقرار کردن تعادل و تأمین انرژی لازم درخت برای ثمر‌دهی دارد.

سال آوری

بسیاری از درخت‌های سیب به طور طبیعی یک سال به‌شدت گل و میوه می‌دهند. و سال بعد گل‌دهی و باردهی آنها بسیار کم است. این ویژگی به‌عنوان باروری دوساله یا متناوب شناخته می‌شود و یک عامل طبیعی برای علت میوه ندادن درخت سیب است. یک محصول سنگین یک‌ساله مانع از رشد گل در سال بعد می‌شود. و بیشتر توان درخت را می‌گیرد. درنتیجه باعث می‌شود تا درخت به یک سال استراحت یا اصطلاحاً یک سال خواب نیاز داشته باشد. گلدهی و باروری منظم به طور بالقوه با تنک کردن میوه‌های کوچک در طی دو تا چهار هفته پس از شکوفه دادن، یا سم‌پاشی درختان با اسپری تنک کننده هورمونی اندکی پس از ریزش گلبرگ در طول سال‌های گل‌دهی زیاد درخت به دست می‌آید.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت سیب

سال آوری درخت سیب

عدم گرده‌افشانی

اگر درخت سیب گل‌دهی خوبی داشته باشد، اما میوه رشد نکند، یکی از عواملی که برای این مشکل باید بررسی کنید گرده‌افشانی است. اکثر گونه‌های سیب بی‌ثمر، با گرده عقیم یا تا حدی خود بارده تنها با مقداری گرده زنده هستند. بنابراین برای اینکه بیشتر درختان سیب با موفقیت میوه تولید کنند، لازم است در باغ خود چندین گونه از درختان سیب با دوره‌های شکوفه هم‌پوشانی را در فاصله ۳۰ سانتی‌متری یکدیگر بکارید. زنبورها مسئول اصلی انتقال گرده بین درختان هستند، بنابراین اختلال در فعالیت زنبورها مثل استفاده مداوم از آفت‌کش‌ها، باران یا باد باعث کاهش گرده‌افشانی و علت میوه ندادن درخت سیب می‌شود.

بیماری‌ها یا آفت درخت

مورد دیگری که برای علت میوه ندادن درخت سیب باید بررسی کنید، بیماری یا آفت درخت است. همه حشرات یا بیماری‌هایی که سلامت درخت را تهدید می‌کند به‌سرعت برطرف کنید، زیرا اندازه میوه و عملکرد محصول به طور چشمگیری تحت‌تأثیر آسیب حشرات و بیماری است. از جمله آفات مهم درخت سیب می توان به سپردار واوی و آفت شته خونی اشاره کرد. اگر در مورد نحوه تشخیص یا درمان مشکلات حشرات یا بیماری مطمئن نیستید، برای کمک و دریافت راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید با متخصصی و مشاوران ما در امداد کشاورز ارتباط داشته باشید. همچنین اگر باغ سیب دارید، می توانید از طریق دکمه زیر، درخواست خود را برای بازدید حضوری کارشناسان امداد کشاورز از باغ خود ثبت کنید. 

عدم تغذیه مناسب درخت سیب 

درخت سیب، مانند هر درخت میوه دیگر، به تغذیه و تقویت، برای ادامه رشد و باردهی نیاز دارد. اما مساله مهم این است که ماده غذایی مورد نیاز درخت به درستی تشخیص داده شود. اصولی ترین روش برای تشخیص کود مورد نیاز درخت، انجام آزمون خاک است. اما برخی علائم دیگر نیز می تواند در تشخیص کود مورد نیاز از جمله اوره، نیترات، کلسیم، فروت ست و … به ما کمک کند. 

پیش از این، در مطلبی به معرفی کودهای مورد نیاز درخت سیب و نحوه تشخیص کمبودهای غذایی درخت سیب پرداخته ایم. شما می توانید برای مطالعه این مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

کوددهی مناسب درخت سیب

مسائل زیست‌محیطی

اگر همه مواردی که گفتیم را به‌عنوان علت میوه ندادن درخت بررسی کردید و متوجه شدید درخت سیب شما سالم است اما میوه نمی‌دهد، ممکن است به دلیل مسائل آب‌وهوایی باشد. درختان میوه برای پایان‌دادن به خواب و تشویق جوانه زدن بهار به یک دوره هوای سرد نیاز دارند. اگر منطقه‌ای که درخت سیب در آن پرورش پیدا می‌کند زمستان‌های معتدلی داشته باشد، رشد درخت کند و دوره گلدهی طولانی خواهد بود. درنتیجه، این موضوع باعث می‌شود تا درخت مستعد آسیب سرمازدگی شود و بر تولید میوه اثرگذار خواهد بود. برای محافظت و حفظ رطوبت، یک‌لایه مالچ ۵ تا ۸ سانتی‌متری در اطراف درخت قرار دهید، اما با تنه آن تماس نداشته باشید.

جمع‌بندی

درباره علت میوه ندادن درخت سیب با شما صحبت کردیم. شش عامل مهم و اثرگذار را ذکر کردیم که می‌توانند تأثیر مستقیمی روی ثمردهی درخت داشته باشند. وقتی در باغ خود متوجه بی‌ثمر ماندن درخت‌های سیب شدید، در وهله اول مطمئن شوید که درخت به سن ثمردهی رسیده است. اگر رسیده بود، عواملی که باعث این اتفاق شده‌اند را یک‌به‌یک بررسی کنید و مشکلات را برطرف کنید. برای عوامل طبیعی مثل سال خواب یا سن درخت، رایج‌ترین راه‌حل صبوری است. برای عوامل دیگری مثل بیماری، رشد رویشی بیش از حد، عدم گرده‌افشانی و … روش‌های دیگری وجود دارد که متناسب با علت، باید آنها را انجام دهید. اگر درباره روش‌ها و راه‌حل‌هایی که انتخاب می‌کنید مطمئن نبودید می‌توانید با مشاوران و متخصصان ما در امداد کشاورز ارتباط برقرار کنید و از راهنمایی‌ها و تجربه‌های آنها استفاده کنید.

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “علت میوه ندادن درخت سیب و بار ندادن آن

 1. پیمان گفت:

  سلام دوستان بنده باغ سیب دارم ۲۰ سال سن دارد و درختها هم تنومند هستند ولی باردهی ندارند لطفا راه حلی پیشنهاد بدید ممنون میشم

  1. امدادکشاورز گفت:

   سلام
   آیا درخت شما گلدهی دارد یا به صورت کلی هیچ باری ندارد؟
   در چت آنلاین یا از طریق فرم خدمت حضوری می توانید برای بررسی باغ سیب خود درخواست دهید.

 2. amirali گفت:

  سلام بنده باغ سیب دارم ۲۳سال سن داره درخت ها همه سالم و تنومندن ولی امسال هیچ شکوفه ای نزده میشه راه حلی پیشنهاد کنین

  1. امدادکشاورز گفت:

   سلام دوست عزیز
   عوامل مختلفی نظیر منطقه کاشت، نوع تغذیه و هرس و … می‌تواند تأثیر گذار باشد.
   لطفا از طریق شماره 02188108247 با شرکت امداد کشاورز تماس بگیرید تا کارشناسان باغبانی، به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.