×

همه چی در مورد گیاه فیسالیس

امدادکشاورز
30 فرو 1400
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
همه چی در مورد گیاه فیسالیس

همه چی در مورد گیاه فیسالیس

فیسالیس میوه خارق العاده ای است که خودش بسته بندی دارد. یک میوه به اندازه گیلاس می‌باشد. که در یک پوشش گنبدی شکل نازک هست. این پوشش نازک در ابتدا از سه برگ سبز تشکیل شده، که بعد از رسیدن قهوه ای روشن می‌شود. که شبیه کاغذی نازک میوه را احاطه می‌کند. فیسالیس با اسامی زیادی مانند گیلاس زمینی، گلدن بری یا فانوس چینی شناخته می‌شود. فیسالیس یکی از اعضای خانواده گوجه فرنگی می‌باشد.

گیاه فیسالیس

فیسالیس (Physalis peruviana) در داخل کشور با نام فیسالیس و با نام انگلیسی gooseberry Cape  در جهان شناخته شده است. مبدا و منطقه تنوع فیسالیس در منطقه آند عمدتاً کلمبیا که بیشترین مساحت کشت این گیاه را دارد. از آنجا به سایر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و حتی مناطق معتدل جهان گسترش یافته است. کشت فیسالیس در مناطقی که گوجه فرنگی قابل پرورش است، امکان پذیر می‌باشد. در جنس فیسالیس، حدود ۸۰ گونه دارای میوه کروی نارنجی رنگ می‌باشند. که با یک کاسه گل متورم محصور شده‌اند. اغلب گونه‌های جنس فیسالیس وحشی هستند، فقط ۴ گونه از آنها ارزش خوراکی دارند.

تولیدکنندگان اصلی فیسالیس، کلمبیا ، افریقا جنوبی، کنیا، زیمباوه، استرالیا، نیوزلند، هند و اکوادور می‌باشند. کشورهای اروپایی مصرف کننده اصلی فیسالیس هستند، که از آن به عنوان میوه تازه یا در صنعت دارویی استفاده می‌کنند. این گیاه به عنوان یک محصول مهم در بسیاری از مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری و یا حتی معتدله در سر تاسر جهان در حال گسترش هست

مورفولوژی گیاه فیسالیس

گیاه فیسالیس

گیاهی علفی یا نیمه خشبی و یکساله در نواحی معتدل و چندساله در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری می‌باشد. ارتفاع بوته آن ۱ تا ۱/۵ متر هست. اگرچه با تربیت گیاه به بیش از ۲ متر نیز می‌رسد. گلها تکی، دوجنسی و زنگوله‌ای شکل می‌باشند و از جوانه جانبی ایجاد شده اند.

 

گلدهی فیسالیس

 تا حدودی در طول روز کمتر از ۸ ساعت سریعتر از طول روز ۱۶ ساعت رخ می‌دهد، بنابراین گیاهی نسبتاً روز کوتاه می‌باشد.. گلدهی آن در مناطق گرم عاری از یخبندان در تمام طول سال رخ می‌دهد و  ۷۰ تا ۸۰ روز بعد از کشت گیاه، گلدهی آغاز می‌شود. گلدهی و میوه دهی فیسالیس به رقم و شرایط آب و هوایی بستگی دارد. گل ها خودگرده‌افشان هستند. اما لرزش ملایم ساقه گل‌دهنده یا مقداری اسپری با آب باعث افزایش گرده‌افشانی می‌شود.

همه چی در مورد گیاه فیسالیس همه چی در مورد گیاه فیسالیس

میوه فیسالیس

میوه فیسالیس از نوع سته آبدار، دایره های شکل و سبز تا زرد رنگ با قطر بین ۱۲/۵ تا ۲۵ میلی متر، وزن ۴ تا ۱۰ گرم و حاوی ۱۰۰ تا ۳۰۰ بذر کوچک است. میوه فیسالیس از نظر طعم و ظاهر شبیه گوجه فرنگی است و عطر و طعم آن مخلوطی از آناناس و میوه های ترش مثل توت فرنگی می باشد. اگرچه طعم ترش و شیرین در آن بیشتر احساس می‌شود.

پس از ریزش گل، کاسه گل گسترش یافته و تشکیل یک پوسته حصیری رنگ می‌دهد که از میوه بسیار بزرگتر می‌باشد. و آن را احاطه می‌کند و در جهت پایین میوه را شبیه فانوس آویزان می کند. برداشت میوه ۶۰ تا ۱۰۰ روز بعد از گلدهی انجام می‌شود، زمانی که پوسته به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای رنگ تغییر یابد. فصل میوه‌دهی اواخر بهمن تا اردیبهشت است. طول عمر اقتصادی این گیاه بین ۹ تا ۱۱ ماه از اولین برداشت بوده. و بعد از آن بهره‌ وری و کیفیت میوه کاهش می‌یابد. عمر ماندگاری میوه پس از برداشت با کاسه گل یک ماه و بدون آن ۴ تا ۵ روز می‌باشد.

 

همه چی در مورد گیاه فیسالیس همه چی در مورد گیاه فیسالیس همه چی در مورد گیاه فیسالیس همه چی در مورد گیاه فیسالیس physalis_peruviana physalis_peruvianaهمه چی در مورد گیاه فیسالیس

کشت گیاه فیسالیس

آب و هوای مناسب

فیسالیس در نواحی با میانگین دمای سالانه بین ۱۳ تا ۱۸ درجه سانتیگراد رشد و نمو مطلوبی داششته. و دامنه دمای بهینه برای آن بین ۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد است. فیسالیس می‌تواند دمای پائین تا ۵ درجه سانتیگراد و دمای بالا تا ۳۵ درجه سانتیگراد را هم تحمل کند. اما دمای مناسب برای آن ۲۱ درجه سانتیگراد می‌باشد. دمای بالای ۳۰ درجه سانتی گراد باعث آسیب به گل و میوه و افزایش پیری زودرس شده. همچنین دمای پائین (کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد) می‌تواند از رشد گیاه جلوگیری کند.

فیسالیس مقاومت کمی نسبت به یخبندان دارد و خسارت زیادی در دمای شبانه زیر ۲- درجه سانت یگراد به آن می‌رسد. گیاه در طی دوره رشد به شرایط عاری از یخبندان نیاز دارد، زیرا یخبندان باعث خشک شدن گیاه می‌شود. دما و نور نقش مهمی در اندازه، رنگ، ارزش غذایی، مزه و رسیدن میوه فیسالیس دارد.

در طی فصل رشد، بارندگی در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی متر و رطوبت نسبی ۷۰ تا ۸۰ درصد برای آن مناسب می‌باشد. حداقل میزان بارندگی مورد نیاز برای تولید دیم فیسالیس ۸۰۰ میلی متر است. افزایش بارندگی تا ۴۳۰۰ میلی متر باعث افزایش رشد و عملکرد آن می‌شود.

خاک مناسب کشت 

خاک رسی – شنی با زهکشی مناسب و غنی از مواد آلی (بیشتر از ۴ درصد ) برای آن مطلوب بوده و pH در حدود ۵/۵ ۶/۸ تا برای کشت آن مناسب هست. به دلیل سیستم ریشه سطحی همانند گوجه فرنگی مالچ و کود آلی به نگهداری آب و مواد غذایی خاک کمک کرده. و گیاهی به نسبت مقاوم است. در خاک های فقیر می‌تواند رشد کند. فیسالیس قادر به تحمل شرایط شوری متوسط می‌باشد.

کوددهی 

کاربرد ۱۰۰ کیلوگرم کود نیتروژن، ۶۰ کیلوگرم کود فسفاته و پتاسه مناسب می‌باشد. بر نسبت به سایر عناصر کم مصرف اهمیت بیشتری دارد. و کمبود آن باعث کاهش مواد جامد محلول میوه می‌شود.

تکثیر گیاه 

به روش جنسی (بذر) و غیرجنسی (قلمه، خوابانیدن هوایی، پیوند زدن و کشت درون شیشه‌ای) تکثیر می‌شود. روش تکثیر تجاری آن با بذر است. بذرها درصد جوانه زنی بالایی ( ۸۵ تا ۹۰ درصد) دارند و ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از کشت جوانه می‌زنند. جوانه زنی در دمای ۷ تا ۱۳ درجه سانتیگراد در شب و ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد در روز آسان می‌شود.

physalis_peruviana

خواص فیسالیس

 • این میوه منبع آنتی‌اکسیدان و سرشار از ویتامین های آ، بی و ویتامین ث می‌باشد.
 • فیسالیس بدن انسان را با به دام انداختن رادیکال‌های آزاد که موجب بروز بیماری‌هایی مانند سرطان، سکته قلبی، پروستات، آسم و آلرژی می‌شود، حفاظت می‌کند.
 • تقویت سیستم ایمنی
 • کاهش فشار خون
 • کاهش وزن
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان
 • افزایش انرژی بدن
 • مصرف این میوه تأثیر زیادی در شادابی و پوست و تقویت قوای‌جنسی دارد.

 

physalis_peruviana physalis_peruviana

 

منبع:

https://www.gardena.com/int/garden-life/garden-magazine/easy-as-1-2-3-planting-caring-for-and-propagating-physalis/

http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0103-84782014000600002

https://en.wikipedia.org/wiki/Physalis_peruviana

 

 

2 پاسخ به “همه چی در مورد گیاه فیسالیس”

 1. حسین محبی کیا گفت:

  سلام از این گیاه موجود دارین؟قیمت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

علت و درمان لنگیدن جوجه‌ ها چیست؟

علت و درمان لنگیدن جوجه‌ ها چیست؟

علت و درمان لنگیدن جوجه‌ ها چیست؟ ناهنجاری لنگیدن جوجه ها چیست؟ لنگیدن جوجه ها، چهـل سـال پیـش، بـرای ...
امدادکشاورز
13 اسف 1399
تمر هندی

گیاه تمر هندی و روشهای کشت آن

گیاه تمر هندی و روشهای کشت آن تمر هندی از نظـر اقتصـادی درختـی دارای اهمیتی می‌باشد. در بسـیاری ...
امدادکشاورز
24 اسف 1399
ارقام بادام مقاوم به سرمای بهاره

ارقام بادام مقاوم به سرمای بهاره

ارقام بادام مقاوم به سرمای بهاره کشت و توليد بادام در ايران داراي سابقه بسيار طولانی می‌باشد. به  ...
امدادکشاورز
20 فرو 1400