×

کرم سفید ریشه

امدادکشاورز
18 بهم 1399
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه در اکثر نقاط کشور و بیشتر در نواحی سردسیر در خاک یافت می شود که از ریشه ی گیاهان تغذیه می‌کنند، یکی از آفات پلی فاژ بوده و به ریشه و طوقه گیاهان زیادی از جمله درختان میوه، درختان جنگلی، گیاهان زراعی و نباتات زینتی و چمن حمله می کند یکی از خسارت زا ترین آفاتی که معمولا به دلیل استفاده از کود حیوانی نپوسیده به زمین‌های کشاورزی راه پیدا می‌کند و سالانه تعداد زیادی از گیاهان را ابتداد ضعیف کرده و کم کم رو به نابودی کامل می برد کرم سفید ریشه است.

کرم سفید ریشه چی هست؟

کرم سفید ریشه از راسته سوسوک‌ها می باشد، که گونه های این خانواده از نظر رنگ، اندازه و عادات و رفتار زندگی بسیار متفاوت دارند. معمولا بدن درشت، ضخیم و بیضی برآمده می باشد. لاروهای خمیده و قوسی شکل از نوع Scarabaeiform به کرم های سفید معروف هستند. گونه Polyphylla olivieri cast. در اکثر نقاط کشور ما انتشار دارد و عمده خسارت آن به درختان میوه و سایر محصولات زراعی وارد می‌کنند. حشره کامل کرم سفید ریشه که به نام “سوسک زرد آلو رسانک”یا “اریک قیزاردان” نیز  هم نامیده می شود.

این آفت زمستان را به صورت لارو در سنین مختلف و در اعماق خاک و در کنار ریشه ها می‌گذاراند. در فصول گرم در عمق ۲۰ تا ۳۰ سانتی متری عمق خاک در روی ریشه ها فعالیت می‌کنند و با فرا رسیدن زمستان به اعماق ۵۰ تا ۶۰ سانتی متری خاک می‌روند. حشرات کامل در بهار و تابستان بیشتر دیده می‌شوند، همچنین این حشرات شب پروازه بوده و در روز استراحت می‌کنند.

.

کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه

ویژگی های ظاهری حشره کامل

حشرات کامل سوسک هایی به طول ۲۷ تا ۳۵ میلی متر و عرض آ‌ن‌ها در بیشترین حالت به ۲۰ میلی متر می‌رسد. رنگ عمومی بدن قهوه‌ای تیره یا سیاه است که توده هایی از پولک های صدفی رنگ روی آنها را پوشانیده است. این پولکها به صورت نوار یا لکه‌های سفید رنگ در سطح پشتی سر، سینه و بالپوش‌ها نمایان می‌شوند. حشره کامل تخم هایی تقریبا بیضی و کروی به رنگ سفید صدفی و به شکل مجتمع می‌گذارند.

شکل مرحله لاروی این حشره به شکل حرف سی انگلیسی C است. انتهای شکم بزرگ این لارو دو ردیف مو وجود دارد.

شفیره در نزدیکی سطح خاک تشکیل شده و لاروهای کامل قبل از مرحله شفیرگی گهواره‌ای بیضی شکل از گل درست می‌کنند و در داخل آن شفیره می‌شوند

.

کرم سفید ریشه

لارو کرم سفید ریشه

خسارت اصلی را لارو حشره وارد می کند گاهی دیده شده است که به یک ریشه درخت ۵۰ عدد لارو چسبیده است.

لارو این آفت با نام کرم سفید ریشه دارای جثه بزرگ به شکل قوسی بوده. پاهای سینه ای نسبتا قوی و به رنگ سفید می باشد، که طول آن C خمیده شبیه.

لاروهای سن ۱، ۲ و ۳ در اعماق خاک هستند، دوره لاروی آنها ۲ تا ۳ سال است. این حشرات بخصوص نرها شب پروازند و در اطراف نور جمع می‌شوند. حشرات کامل در بهار و تابستان بعد از جفت گیری تخم های خود را در سطح خاک به ویژه در شکاف‌ها و ترک‌ها می‌گذارند. پس از ۲ تا ۳ هفته لاروها از تخم خارج شده و شروع به تغذیه از ریشه های گیاهان یکساله و نرمتر می‌کنند.

هر چه سن لاروها بیشتر شود لاروها می‌توانند از ریشه های ضخیم تر هم تغذیه کنند. لاروها ممکن است به صورت گروههای ۴۰ تا ۵۰ تایی روی ریشه های یک درخت فعالیت کنند. به دلیل اینکه در ماه‌های گرم‌تر به سطح خاک نزدیک‌تر هستند مبارزه شیمیایی در بهار و تابستان بهتر است انجام شود.

Polyphylla olivieri cast

نحوه خسارت کرم سفید ریشه

پس از تفریخ تخم‌ها، لاروهای سن اول اغلب به ریشه گیاهان یکساله حمله می‌کند و به آنها خسارت وارد می‌کند. معمولا سنین بالای لاروی این آفت و همچنین لاروهای ۲ و ۳ ساله در روی درختان ایجاد خسارت می‌کنند. لاروها از پوست و حتی از قسمت‌های سطحی چوب تغذیه می‌کنند و بدین ترتیب جریان شیره نباتی را قطع می‌شود. گیاهان مورد حمله زرد می‌شوند و رشد شاخه‌های جدید در آنها متوقف شده.

این گیاهان، به علت قطع ریشه، در خاک استحکام چندانی ندارند و به آسانی کنده شده و خشک می‌شوند و علائمی مشابه کم آبی دارند. لاروهای سنین اول به گیاهان زراعی که ریشه‌های ضعیف تری دارند و محصولات غده ای مانند چغندر و سیب زمینی آسیب وارد می‌کنند و لاروهای سنین۲  تا ۳ به درختان میوه آسیب وارد می‌زنند.

علائم کرم سفید ریشه؟

علائم آفت کرم سفید ریشه به شکل ضعیف شدن عمومی درخت، زرد شدن برگ‌ها و خزان زودتر از موعد برگ‌ها است. این علائم  به این دلیل بوجود می‌آید که بخشی از ریشه ها قطع شده است.

زمستان گذرانی کرم سفید ریشه به چه صورت هست؟

زمستان گذارنی این حشره به صورت لارو است. حشره ماده بعد از تخم ریزی می‌میرد تخم ها در زیر خاک در عمق ۷ تا ۱۰ سانتیمترهستند دوره جنینی حشره ۲ تا۳ هفته و در مناطق سردسیر تا ۳۵ روز می‌باشد.

کرم ریشه

روش مبارزه با کرم سفید ریشه چیست؟

مکانیکی

مبارزه مکانیکی علیه این آفت تنها شامل جمع آوری و از بین بردن لاروها و حشرات کامل می‌باشد. برای جمع آوری حشرات کامل می‌توان از تله های نوری مناسب استفاده کرد.

بیل زدن باغ: انجام این عمل بویژه باید زمانی انجام شود. که لاروها در قسمت‌های سطحی خاک قرار دارند و بهترین موقع برای این کار از اواسط بهار تا اوایل پاییز است.

تکان دادن درختان: در ماه های پرواز حشره کامل این آفت می توان در ساعات اولیه صبح موقعی که حشرات کامل بر روی درختان در حال استراحت هستند. و در سرمای صبحگاهی هنوز قادر به پرواز نیستند. درختان را تکان داد و بر روی چادرهای پارچه ای که در زیر آن ها پهن شده اند تعداد زیادی سوسکهای کامل را جمع آوری کرده و از بین ببریم.

زراعی

شخم عمیق و برگرداندن خاک باعث به سطح آمدن لاروهای داخل خاک شده و پرندگان آنها را جمع می‌کنند.

دشمنان طبیعی

یکی از دشمان طبیعی کرم سفید ریشه پرندگان هستند. تخم این حشرات بوسیله مورچه ها دزدیده می‌شود. برخی از زنبورها و نوعی قارچ هم از جمله دشمنان طبیعی این حشره هستند.

مبارزه شیمیایی

در زمان مناسب که همزمان با خروج لاروهای سن یک (اواخر بهار یا اوایل تابستان) است. پس از گاوروکردن زمین، زیر سایه انداز درختان و لکه‌های آلوده را شخم زده. و بعد با توجه به وسعت سطح مذکور با استفاده از محلول سمی، زیر تاج درخت و یا عرصه های آلوده را سمپاشی می‌کنیم.

 میزان محلول مصرفی با توجه به اندازه درخت و بافت خاک تغییر می‌کند. سپس سه تا پنج روز بعد یک آبیاری سبک که باعث پخش بهتر و یکنواخت‌تر سم در عمق خاک می‌شود، انجام داده. و منجر به فعالیت بیشتر آفت می‌شود. مشخص است اگر آبیاری سنگین انجام شود. جز شستشو و کاهش غلظت و عدم نتیجه گیری مطلوب نتیجه ای نخواهد داشت. از آنجایی‌که هدف اصلی از انجام این مبارزه شیمیایی از بین بردن لاروهای آفت است بنابراین با توجه به دوره زندگی آفت لازم است مبارزه به مدت ۳ سال و به صورت فراگیر انجام شود.

سموم مناسب برای مبارزه با کرم سفید ریشه

یکی از سموم مناسب برای مبارزه با این آفت دیازینون ۶۰ درصد امولسیون به مقدار ۱ تا ۱/۵ در هزار، دیازینون گرانول ۱۰۰گرم در متر مربع و کلرپیریفوس یا دورسپان به مقدار ۱/۵ تا ۲ درهزار است. در صورت استفاده از دیازینون باید یک ماه بعد دوباره تکرار شود.

 

 

 

منابع

کنترل و شناسایی کرم سفید ریشه، شیوان زمانی، ۱۳۹۶

اسماعیلی، مرتضی، ۱۵۰۷ .آفات مهم درختان میوه ایران، انتشارات مرکز نشر سپهر، ۳۸۷ صفحه ۷ -بهداد، ابراهیم، ۱۵۸۱ .آفات مهم گیاهی ایران، انتشارات نشر یادبود

رجبی، غلامرضا، ۱۵۸۱ .آفات درختان میوه سردسیری، انتشارات نشر آموزش کشاورزی، ۱۱۱ صفحه کلیایی، رئوف.، خباز جلفائی، حسین.، میرکمالی، حسین.، ۱۵۸۱ .انتشارات نشر آموزش کشاورزی، ۷۴۰ صفحه

https://science.mnhn.fr/institution/mnhn/collection/ec/item/ec7011

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

چالکود

چالکود

چالکود چالکود چرا؟ درختان میوه در کشور ما به علت‌های گوناگونی از جمله حضور آهک فعال در ...
امدادکشاورز
15 بهم 1399
حشره کش پریمیکارب

حشره کش پریمیکارب (پریمور)

حشره کش پریمیکارب (پریمور) حشره کش پریمیکارب (پریمور) انتخابي سیستمیک، تماسي، تدخيني و نفوذي از گروه دي متيل ...
امدادکشاورز
24 فرو 1400
سیاه شدن مغز گردو

علل سیاه شدن مغز گردو و روش‌ های کنترل آن

علل سیاه شدن مغز گردو و روش‌ های کنترل آن علت سیاه شدن مغز گردو معضل بزرگی که کیفیت ...
امدادکشاورز
24 دی 1399