×

کرم گلوگاه انار

امدادکشاورز
29 بهم 1399
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
کرم گلوگاه انار

کرم گلوگاه انار

کرم گلوگاه انار، مهمترین عامل‌ کاهش‌ کمی‌ و کیفی‌ محصول‌ انار و یکی از موانع اصلی و مهم در افزایش صادرات انار می‌باشد. انار با نام علمی Punica granatum L درخت کوچکی است که در اقلیم‌های خشک و نیمه‌گرمسیری و مدیترانه‌ای رشد و باردهی خوبی دارد.

کرم گلوگاه انار یکی از مهم ترین آفات انار است. که علاوه بر انار درختانی مانند پسته، بادام، زردآلو، هلو، گلابی، سیب و گردو هم می‌توانند، مورد حمله قرار بدهد. حشره کامل به شکل شب پره خاکستری کوچکی است. که دارای یک نوار زیگزاگ در پایین بال‌های جلویی می‌باشد. لارو حشره به رنگ قرمز یا صورتی یا کرم رنگ و در سنین بالا متمایل به قهوه‌ای است.

انار

انار درختی است، که در اقلیم‌های خشک و نیمه‌گرمسیری و مدیترانه‌ای رشد و باردهی خوبی داشته. قسمت‌های وسیعی از ایران در محدوده کویر مرکزی (دشت کویر و کویر لوت) قرار دارد. که شرایط آب‌وهوایی خشک و نیمه‌گرمسیری دارد. درختان انار می‌توانند در چنین شرایطی اهمیت خاصی داشته باشند. برای همین در تمام استان‌های کشور که در حاشیه کویر مرکزی قرار دارند، کشت‌وکار انار از قدیم رونــق خاصی داشته است. میوه انار خواص زیادی دارد. و یکی از محصولات صادراتی کشور است.

کشور هند با دو میلیون تن در رتبه اول نولید انار ، چین با تولید ۱/۶ میلیون تن در رتبه دوم و ایران با تولید نزدیک به ۷‍۱۵ هزار تن در رتبه سوم قرار دارد.

سطح زیر کشت باغ‌های انار در سال ۱۳۹۶ در حدود ۹۱ هزار هکتار است. بیش‌ترین سطح زیرکشت در استان فارس و بعد از آن در استان‌های خراسان‌رضوی، اصفهان، مرکزی و یزد بوده است.

کرم گلوگاه انار

کرم گلوگاه انار

کرم گلوگاه انار با نام علمی Ectomyelois ceratoniae، جز مهمترین عامل‌ کاهش‌ کمی‌ و کیفی‌ محصول‌ انار می‌باشد. این‌ آفت‌ اولین‌ بار در سال ۱۳۴۹ در باغ‌های‌ انار کاشمر دیده و با توجه به علایم اولیه آلودگی به‌ کرم‌ گلوگاه‌ انار نامگذاری شد. میزان خسارت کرم گلوگاه انار به عواملی از قبیل سال، رقم و شرایط به‌زراعی باغ در هر منطقه بستگی دارد. بطور میانگین درصد خسارت کرم‌ گلوگاه انار در کل کشور و در سال‌های مختلف حدود ۲۵-۳۰ درصد محصول برآورد شده است.

کرم گلوگاه انار

علایم کرم گلوگاه انار

کرم گلوگاه انار از همان زمان تخم ریزی و تبدیل شدن تخم ها به لارو فعالیت خود را شروع کرده و تغذیه می کنند،لاروها تغذیه خود را از کاسبرگ ها آغاز می کنند. فعالیت و تغذیه کرم گلوگاه انار موجب می شود. دم و شکاف های ناشی از ترکیدگی انار نیز جای خوبی برای پر شدن تخمگذاری شب پره ها باشد.

خسارت ایجاد شده توسط لاروهای این آفت، به دلیل تغذیه آنها از بخش های درونی انار است. کرم گلوگاه انار در مراحل اولیه قابل تشخیص نیست. و یک آفت پنهان بدون ایجاد علایم ظاهری در میوه به حساب می‌آید. شاید از نظر ظاهری شکلی زیبایی داشته باشند. اما تمام دانه ها از درون مورد حمله آفت قرار گرفته است. و دانه های انار به حالت لهیدگی در می آیند.

کرم گلوگاه انار با ایجاد سوراخ هایی در میوه های انار بستر ورود قارچ ها و باکتری ها رو فراهم می کند. و این باعث می شود میوه هم شکل ظاهری  و هم کیفیت مطلوب خود را از دست بدهد،

قارچ‌های جنس آسپرژیلوس‌، بویژه دوده (Aspergillus niger) و پنسیلیوم‌ مهمترین‌ این بیمارگرها را هستند. در بیش‌ از۹۰درصد کرم گلوگاه انار ناقل عوامل بیماری‌زا به داخل انار می‌باشد. این بیمارگرها می‌توانند در باغ و انبار باعث گندیدگی و فساد سریع یا تدریجی میوه انار را فراهم نموده و آن را از بین ببرند.

این آفت تغذیه خود را از میوه ها آغاز می کند و این موجب ریخته شدن گل ها و میوه هایی که تازه تشکیل شده می شود. در نتیجه محصول سال کمتر می شود و چنانچه درختان زیادی درگیر این بیماری باشند میزان خسارت وارد شده زیادخواهد شد.

پس کنترل کرم گلوگاه می‌تواند نقش اساسی در کاهش پوسیدگی میوه انار در باغ و انبار داشته باشد.

کرم گلوگاه انار

کرم گلوگاه انار

چرخه زندگی و زمستان گذرانی کرم گلوگاه انار

پروانه‌ها معمولا  در زمستان تخم‌های خود را روی میله و بساک پرچم‌ها وبه ندرت روی سطح داخلی کاسبرگ می‌گذارند. دم میوه و شکاف‌های ناشی از ترکیدگی میوه نیز از جمله‌ی محل‌های تخم‌گذاری این شب‌پره هست.

لاروهای سن یک پس از تفریخ، از سطح داخلی کاسبرگ تغذیه می کنند. و از اواخر سن دوم یا اوایل سن سوم لاروی با ایجاد سوراخ در داخل تاج به داخل میوه‌ی انار می‌رود و ضمن ورود، عوامل‌ متعددی‌ از گروه‌ قارچها، باکتریها و مخمرها را به‌ درون‌ میوه‌ انار انتقال می‌دهد.

این حشره در ایران۳-۴ نسل داشته و زمستان را به صورت سنین مختلف لاروی می گذراند. در داخل میوه‌های انار باقیمانده روی درخت یا ریخته شده در پای درختان انار و یا در داخل سایر میزبان‌ها، از جمله میوه‌های انجیر طی می‌کند.

کرم گلوکاه انار

کرم گلوکاه انار

Ectomyelois ceratoniae

مبارزه و پیشگیری کرم گلوگاه انار

آفت کرم گلوگاه انار، تخم‌های خود را داخل تاج میوه می‌گذارد. و برای همین مبارزه شیمیایی با آن تقریباً غیرممکن است. و همچنین سمپاشی در باغ‌های انار سبب از بین رفتن حشرات مفید و در نتیجه طغیان سایر آفت‌ها به خصوص کنه‌ها می‌شود.

۱- اولین‌ حرکت‌ برای بهبود کمی‌ و کیفی‌ تولید و کنترل‌ کرم گلوگاه انار داشتن‌ باغ‌هایی‌ است‌ .که‌ از شرایط مطلوب‌ زراعی‌ و باغی‌ برخوردار باشند. از جمله آبیاری منظم، رعایت فاصله کاشت درختان، هرس به موقع و اصولی و تغذیه مناسب درختان انار است. تقویت درختان بر اساس آزمون خاک هم به مقاومت درختان نسبت به آفت می‌تواند کمک کند.

بهترین روش تغذیه انار به روش چالکود به این ترتیب است. ترکیبات چالکود شامل یک سوم کود ازته، تمام کود فسفاته و پتاسه به همراه کود دامی می‌باشد.

۲- دراحداث باغ های جدید و جایگزینیها، از ارقام مقاوم به کرم گلوگاه و یا ارقامی با حساسیت کمتر استفاده شود. که آسان ترین راه‌های مدیریت این آفت است. ارقام ملس اصفهان، نادری بادرود، حسینی مهریز، ملس ساوه، پوست سفید بدون هسته، پوست سیاه شیرین و پوست سفید شیرین خسارت کمتری می‌بینند. و رقم ملس دانه سیاه یزدی برای شرایط استان یزد توصیه می‌شود

۳- از کشت مخلوط درختان انار با سایر درختان میوه و همچنین احداث باغ انار در مجاورت درختانی مثل انجیر و پستهکه میزبان کرم گلوگاه انار هستند، اجتناب کنید.

۴- بهمنظور حمایت از دشمنان طبیعی آفات و بیماریها، جلوگیری از طغیان کنه پاکوتاه انار و سایر آفات و حفظ بهداشت و محیط زیست، از هرگونه سمپاشی درختان انار جلوگیری کنید.

۵- داخل تاج انارهای مرغوب گل اول، پس از خشک شدن پرچم حدوداً در اواخر خرداد توسط دستگاههای ساده موجود تمیز گردد.

کرم انار

۶- انارهای پوسیده و یا باقیمانده بر روی درخت یا ریخته شده در کف باغ در فصل زمستان (دی و بهمن) جمعآوری و نابود گردد.

۷-انارهای آلوده شده در طول فصل داشت، به ویژه در نسل اول آفت، نیز جمع آوری شپه و نابود گردد.

۸- مبارزه بیولوژیک از طریق تولید و رهاسازی زنبور پارازیتوئید تریکوگراما با استفاده ار رعایت نکات فنی انجام گیرد.

۹-استفاده از تله‌های فرمونی دلتا برای جلب حشرات نر و جلوگیری از تخم گذاری.

کرم انار

۱۰-رنگ زدن تنه درختان با ماده کائولین یا محلولپاشی درختان با کائولین ۵ درصد در ۴ نوبت به فواصل یک ماه باعث دور شدن آفت از درخت و تخم ریزی آن می‌شود. کاربرد کائولین به همراه پرچم تراشی در خرداد ماه حدود ۹۰ درصد آلودگی میوه ها را به کرم گلوگاه انار را کاهش می‌دهد.

Ectomyelois ceratoniae

 

 

منبع:

منصور شاکری۰ اصول فنی مدیریت باغ انار. مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی. ۱۳۸۷.

دکتر محمد سعید امامی. اصول مدیریت کرم گلوگاه انار. جهاد کشاورزی استان اصفهان، مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی اداره ی رسانه های آموزشی ترویجی. ۱۳۹۵

https://en.wikipedia.org/wiki/Ectomyelois_ceratoniae

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آفات گل محمدی

آفات گل محمدی

آفات مکنده این آفات شیره گیاهی را بوسیله قطعات دهانی خود مکیده و در پشت و روی برگها ...
امدادکشاورز
16 آذر 1399
ارقام گیلاس

مهمترین ارقام تجاری گیلاس

مهمترین ارقام تجاری گیلاس گیلاس ارقام گیلاس، گیلاس یکی از محصولات با ارزش باغبانی و از خانواده گل‌سرخیان است. ...
امدادکشاورز
24 دی 1399
مینوز گوجه فرنگی

کنترل پروانه مینوز گوجه فرنگی

کنترل پروانه مینوز گوجه فرنگی آفت مینوز گوجه فرنگی گوجه فرنگی در گلخانه ها هم مورد حمله آفات  و ...
امدادکشاورز
04 بهم 1399