طیور و دام

گوسفند رومانف

گوسفند رومانف

گوسفند رومانف یکی از نژادهای معروف در روسیه هست. که از منطقه ای به نام ولگای روسیه در شمال غربی مسکو منشا گرفته است. نام این نژاد از نام یکی از دهکده های همان منطقه گرفته شده است. امروزه این گوسفندان بیشتر برای مصرف گوشت آن ها پرورش داده می‌شوند.

تاریخچه گوسفند رومانف

در قرن ۱۸ ام میلادی برای اولین بار این نژاد در خارج از روسیه مشاهده شد. بعد از مدتی در آلمان و فرانسه دارای صادر شد. در سال ۱۹۸۰ توسط دولت کانادا تعداد ۴ گوسفند نر و ۱۴ گوسفند ماده خریداری شد، که به مدت ۵ سال قرنطینه بودند. بعد از انجام آزمایشات تعدادی از این گوسفندان به آمریکا فرستاده شدند. امروزه گوسفند نژاد رومانف در سراسر دنیا وجود دارند.

ویژگی‌ های گوسفند رومانف

گوسفندان نژاد رومانف بسیار مقاوم هستند. و در آب و هوا و شرایط نا مساعد توانایی بقا دارند و همواره می‌توانند بره، گوشت و پشم تولید کنند. بره ها معمولا حدود ۱۰۰ روز بعد از تولد از نظر وزنی بالغ شده. و همچنین می‌توانند در تمام طول سال تولید مثل کنند. علاوه بر این توانایی چند قلو زایی بالایی هم دارند. نژاد رومانف از نظر خلق و خو آرام هستند. این نژاد دارای جثه متوسط تا بزرگی هستند. آن ها یکی از نژادهای گوسفندان دم کوتاه شمال اروپا هستند. رنگ این گوسفندان معمولا در زمانی که تازه به دنیا می‌آیند سیاه خالص است. ولی رنگ بدن آنها به سرعت با افزیش سن به رنگ خاکستری تغییر می‌یابند. داری لکه سفید بر روی پیشانی می‌باشند

گوسفندانی بدون شاخ می‌باشند. متوسط وزن بدن آن ها در گوسفندان بالغ نر بین ۵۵ تا ۸۰ کیلوگرم هست. میانگین وزن آن ها در میش های بالغ بین ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم می‌باشد. که در برخی منابع وزن گوسفند نر بین ۱۱۳ تا ۱۳۵ کیلو گرم و وزن گوسفند ماده بینن ۶۸ تا ۹۰ کیلو گرم هم گفته شده است.

گوش های این گوسفندان در جنس نر و ماده هر دو متوسط، نوک تیز، هوشیار و به سمت پایین است. در سن ۱۰ هفته تا ۱۵ ماهگی به بلوغ می‌رسند. نرها در سن یک سالگی و ماده ها در سن ۱۸ ماهگی توانایی تولید مثل را دارند. ماده ها در هر سال یک دوره زاد و ولد داشته، در حالی که نرها در هر فصل توانایی بارور کردن ۵ تا ۱۰ میش را دارند.

 

گوسفند رومانفگوسفند رومانفگوسفند رومانفگوسفند رومانف

کاربرد گوسفند رومانف

گوسفند رومانف بیشتر برای تهیه گوشت و محصول پشم به صورت جانبی پرورش داده می‌شوند.

توصیه‌های مهم پرورش گوسفند رومانف

گوسفندان رومانف بسیار مقاوم هستد و حیواناتی قوی هستند. آنها به خوبی با شرایط مناطق سرد سازگاری پیدا می‌کنند. گوسفندان این نژاد اغلب به سرعت به بلوغ می‌رسند. آنها در هر زمانی از سال توانایی تولید مثل دارند. میش ها توانایی چهار قلو، پنج قلو و یا برخی موارد شش قلو زایی را دارند. گوسفند رومانف اغلب توانایی تلاقی با اکثر نژادهای مهم و معروف را داشته.

اغلب این نژاد برای تهیه گوشت پرورش داده می‌شوند. ولی برخی موارد برای تولید پشم خوب هم پرورش می‌یابند. پشم گوسفندان رومانف بسیار محکم و کارا است. میانگین وزن پشم در هر گوسفند حدود ۴/۵ کیلو گرم است.

تولید مثل و شیردهی میش ها

میش های این نژاد در هر زمانی از سال توانایی زادآوری داشته، و اغلب توانایی تولید شیر کافی برای بره های خود را دارند. آن ها یکی از گوسفندان پر بار و زایا در سراسر جهان می‌باشند. دوره زاد آوری آنها بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت است. دوره فحلی این ماده ها بین ۱۳ تا ۱۹ روز و میانگین ۱۷ روز است. دوره آبستنی این نژاد بین ۱۵۰ تا ۱۵۵ روز و میانگین ۱۵۲ روز هست. این نژاد  بین ۱ تا ۲ دو قلو و یا حتی تا ۶ قلو هم ممکن است به دنیا بیاورد.

دوره شیر دهی این گوسفندان بین ۱۵۰ تا ۲۴۰ روز و به طور میانگین حدود ۱۸۰ روز می‌باشد. کیفیت شیر این نژاد خوب هست، ولی شیر این گوسفندان بیشتر برای تغذیه بره های آنها استفاده می‌شود.

 

Romanov sheep Romanov sheep

تولیدات گوسفند رومانف

گوشت 

گوشت گوسفندان این نژاد مطبوع، خوش طعم و آبدار است. در دوره ۱۰۰ روزه وزن گوشت دام به ۲۵ تا ۳۵ کیلو گرم می‌رسد. گوشت گوسفند رومانف بسیار لذیذ و خوش طعم می‌باشد. به طور تقریبی وزن گوشت در زمان بلوغ بره ۵۸ کیلوگرم و وزن گوسفند بالغ ۷۹ کیلوگرم است.

کیفیت پشم 

رنگ پشم این گوسفندان سیاه تا خاکستری است. از این پشم برای بافتن گلیم و زیر انداز استفاده می‌شود. طول الیاف پش این نژاد در بره ها یا گوسفند بالغ به ۱۰ تا ۱۳ سانتی متر است. پشم این نژاد دو لایه هست. سالانه هر بره یا گوسفند بالغ ۲/۲ تا ۳/۶ کیلوگرم پشم تولید می‌کند.

 

 

منابع

https://www.roysfarm.com/romanov-sheep/

https://domesticanimalbreeds.com/romanov-sheep-breed-everything-you-need-to-know/

http://afs.okstate.edu/breeds/sheep/romanov/

https://en.wikipedia.org/wiki/Romanov_sheep

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.