×

گیاه تخمه ژاپنی

امدادکشاورز
14 فرو 1400
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
گیاه تخمه ژاپنی

گیاه تخمه ژاپنی

تخمه ژاپنی یکی از انواع تخمه ها است، که نوعی آجیل و دانه خوراکی می‌باشد. یکی از نکات جالب در مورد این نوع تخمه، تصور اشتباه در مورد نام آن است. برخلاف تصور همه هیچ ربطی به کشور ژاپن نداشته. و در اصل تخمه ژاپنی محصول بومی کشور ایران می باشد. که متعلق به روستایی از شهرستان دماوند می‌باشد.

این روستا به نام جابان یا جابُن می باشد. که در زمان قدیم باعث شده این تخمه نیز با نام تخمه جابانی شناخته شود. با گذشت زمان، نام آن به تخمه ژاپنی تغییر پیدا کرد.

تخمه ژاپنی از چه گیاهی هست؟

این دانه ها تخم نوعی هندوانه مخصوص به نام هندوانه آجیلی هست. که در ظاهر مانند هندوانه های معمولی می‌باشد. ولی تنها دانه های (تخمه ژاپنی) آن مصرف می شود و خود هندوانه خوراک دام می شود.

هندوانه آجیلی با نام علمی citrullus vulgaris schrad گیاهی، یک پایه و یک ساله با ساقه های خزنده و گل‌های زرد رنگ است. دارای میوه ای با پوست سبز و رنگ ساده یا راه راه می‌باشد. بافت داخلی این هندوانه در رقم‌های مختلف گاهی قرمز و یا گاهی زرد یا سفید است.

تخمه ژاپنیتخمه ژاپنیتخمه ژاپنیتخمه جابانی تخمه ژاپنی

مناطق کشت تخمه ژاپنی

اولین کشت هندوانه آجیلی در جابان دماوند بوده. البته الان نزدیک به ۳۰ سال هست که در آن منطقه دیگر کشت نمی‌شود. به غیر از جابان دماوند یک روستا هم در حوالی سبزوار با نام جابان وجود دارد. که سال ها ست در آن روستا هم تخمه‌های جابونی کشت می‌شود.

در روستاهای خراسان شمالی، جنوبی و رضوی تا استان گلستان کشت این نوع از تخمه رواج داشته و سالیانه در حدود ١۵‌هزار تن تولید داخلی می‌باشد.

کشت گیاه تخمه ژاپنی

هندوانه آجیلی برای رشد نیاز به آفتاب کامل و طولانی و گرما در طول روز دارد، پس بیشتر در مناطق گرمسیری کشت می‌شود. هندوانه به سرما بسیار حساس بوده و با شروع سرما گیاه از بین می رود.

بهترین دما برای جوانه زنی بذر هندوانه تخمه ژاپنی (جابانی) دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه هست. بعد از رفع سرمای زمستان و گرم شدن هوا اقدام به کاشت کرد. البته این هندوانه بعد از رشد و بلوغ بوته دمای ۴۰ درجه و همچنین کمتر از ۰ درجه را نیز تحمل می‌کند. این گیاه با شرایط سخت اقلیمی و خصوصا به کم آبی سازگار می‌باشد.

هندوانه باید بعد از رفع سرمای بهاره کشت شود، هندوانه را معمولاً به صورت جوی و پشته ای کشت می‌کنند.

بذر هندوانه آجیلی را تقریبا حدود ۲/۵ سانتی متر در زیر خاک قرار داده. و  آن‌ها را به صورت ردیفی و با فاصله ای در حدود ۹۰ تا   ۱۰۰ سانتیمتر در میانشان چیده شود و ردیف ها را ۱۸۰ تا ۲۲۰ سانتی متر از هم فاصله دهید، می توانید دو تا سه تخم را در یک گودال کاشت.

هندوانه جابونی نیز رونده است و بوته های آن فضای زیادی را اشغال می کنند.

روش برداشت

تخمه ژاپنی به دو روش می توان از هندوانه آجیلی برداشت کرد:

  • روش اول هندوانه را برش داده و تخمه‌ها را از خود میوه جدا می‌کنند که کاری دشوار است.
  • با میله یا چوب دستی که برای همین کار فراهم شده در هر کدام از هندوانه‌ها سوراخی ایجاد می شود. که باعث شده پس از چند روز حالت گندیده بودن بگیرد که راحت‌تر عمل جداسازی تخمه‌ها انجام گردد.

تخمه جابانی

خواص تخمه ژاپنی یا جابانی

ترکیبات موجود در این تخمه می‌تواند از کم خونی، بی اشتهایی، سوءجذب و التهاب جلوگیری کند. کلسیم آن برای زنان یائسه در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان مفید است.

یکی از منابع پروتئین، دانه هندوانه می‌باشد. این دانه حاوی اسیدهای آمینه ضروری است. اسیدهای آمینه برای حفظ سلامت ماهیچه‌ها، تنظیم ترشح آنزیم‌ها و کمک به انتقال ریزمغذی‌ها به داخل سلول‌ها ضروری هستند.

یکی از منابع مهم دریافت چربی غیر اشباع، تخمه هندوانه است. این دانه سرشار از چربی غیر اشباع و مفید می‌باشد.

تخمه ژاپنی

منبع:

بهروز پروانه، بهروز امیری یار احمدی. تعیین تاریخ کشت و مراحل رشد فنولوژی هندوانه آجیلی دیم در استان لرستان. همایش کاربرد جغرافیای طبیعی در برنامه ریزی محیطی. ۱۳۸۹

http://www.mypersiankitchen.com/tokhmeh-seeds/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

درخت گردو پکان

آفات و بیماری‌ های مهم درخت پکان

آفات و بیماری‌ های مهم درخت پکان درخت گردو پکان درخت گردو پکان ( گردوی گرمسیری) ﺑﺎ ارزش ﺑﺮﺧﻼف ...
امدادکشاورز
11 ارد 1400
عناصر غذایی مورد نیاز گیاه توت فرنگی

عناصر غذایی مورد نیاز گیاه توت فرنگی

عناصر غذایی مورد نیاز گیاه توت فرنگی  توت فرنگی توت فرنگی (Fragaria) گیاهی علفی با ساقه های رونده یا ...
امدادکشاورز
28 فرو 1400
کاشت پیاز گل‌های بهاری

کاشت پیاز گل‌های بهاری در پاییز

کاشت پیاز گل‌های بهاری در پاییز پیازهایی که در پاییز کاشته می‌شود در بهار گل می‌دهند. پاییز ...
امدادکشاورز
16 دی 1399
Call Now Button