×

کنترل پروانه مینوز گوجه فرنگی

امدادکشاورز
04 بهم 1399
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
مینوز گوجه فرنگی

کنترل پروانه مینوز گوجه فرنگی

آفت مینوز گوجه فرنگی

گوجه فرنگی در گلخانه ها هم مورد حمله آفات  و بیماری های زیادی قرار می‌گیرد که باعث از بین رفتن محصول و کاهش بازار پسندی آنها می‌شود. یکی از این آفات مینوز گوجه فرنگی است. آگاهی از نحوه خسارت و راههای کنترل این آفت نقش موثری در کاهش کنترل این آفت دارد. رعایت تناوب زراعی، استفاده از نشاهای سالم، کنترل علف های هرز، شخم عمیق خاک و آفتاب دهی و در صورت لزوم کاربرد روش های شیمیایی برای جلوگیری از خسارات این آفت توصیه می‌شود.

مینوز گوجه فرنگی

مینوز

این آفت یکی از مهم ترین آفات گوجه فرنگی در فضای باز و گلخانه است. این آفت چند نسلی است و خواب زمستانه یا تابستانه ندارد و در یک سال بین ۱۰ تا ۱۲ نسل دارد. هر شب پره ماده قادر است تا ۳۰۰ تخم بگذارد چون در طول رشد گوجه فرنگی با انبوهی از حشرات خسارت زا روبرو هستیم که اگر کنترل نشوند می‌توانند تمامی محصولات را نابود کنند. این آفت علاوه بر گوجه فرنگی به برخی از گیاهان خانواده بادمجانیان مانند فلفل و بادمجان هم خسارت می‌زنند.

شکل آفت

آفت مینوز یک پروانه کوچک است که در شب قدرت پرواز دارد که به آن شب پره می‌گویند. شب پره های بالغ به رنگ قهوه ای مایل به نقره ای هستند و روی بالهای جلویی آنها نقاط سیاه رنگی دیده می‌شود. لاروها به رنگ کرم یا زرد روشن تا سبز هستند و سر آنها سیاه رنک است که از سن دوم تا چهارم بدن به رنگ سبز مایل به خاکستری در می‌آیند.

زیست شناسی آفت

دوره زندگی شب پره بین ۲۴ تا ۴۰ روز است و پس از جفت گیری حشرات ماده تخم های کوچکی به رنگ زرد زیر برگ می‌گذارند. تخم ها پس از ۴ تا ۵ روز باز می‌شوند و لاروها شروع به تغذیه و  ایجاد خسارت می‌کنند. این آفت خواب زمستانی ندارد و در زمستان به شکل حشره کامل و لارو است و در صورت وجود شرایط دمایی مناسب در زمستان هم به زاد و ولد و خسارت وارد کردن ادامه می‌‎دهد. دوره زندگی شب پره بین ۲۴ تا ۴۰ روز است و بسیار کوتاه است. این دو موضوع باعث شده تا به آفت خطرناکی تبدیل شود.

مینوز گوجه فرنگی

مینوز گوجه فرنگی

 

خسارت آفت مینوز گوجه فرنگی

لاروهای این آفت از قسمت گوشتی برگ که بین لایه رویی و زیرین برگ است به شدت تغذیه می‌کنند و علاوه بر این باعث از بین بردن سبزینه برگ می‌شود، فضولات سیاه آنها درون این دالان مشاهده می‌شود. در ساقه هم لارو آفت تونل هایی ایجاد می‌کنند که باعث قطع شدن آوندها و کم شدن رشد گیاه می‌شود. خسارت اصلی این آفت روی میوه ها است که باعث فساد و نابودی میوه یا کاهش شدید بازار پسندی محصول می‌شود. خسارت آفت روی میوه های سبز دیده می‌شوند و میوه رسیده ممکن است کاملا از بین برود. دالان های روی میوه که در اثر تغذیه لارو آفت مینوز ایجاد می‌شوند می‌تواند راه ورود عوامل میکروبی و قارچی باشند که باعث ایجاد ساد روی میوه می‌شوند.

مقاسه مگس مینوز و پروانه مینوز

 

راه‌های کنترل آفت مینوز گوجه فرنگی

رعایت تناوب که تا ۷۰ درصد در مزارع موثر است. استفاده از نشاهای سالم و عارری از آفت برای رعایت بهداشت گلخانه و مزرعه، کنترل علفهای هرز زیرا میزبان آفت هستند. جمع آوری و نابودی بقایای گوجه فرنگی آلوده به آفت در مزارع و گلخانه ها، بستن درها و پنجره های گلخانه با تورهای ریز بافت محکم، پوشاندن خاک با پلاستیک یا مالچ پلاستیکی برای آفتاب دهی خاک، تله آب و روغن به تعداد ۲۰ تا ۴۰ عدد در هکتار برای حذف حشرات کامل، نصب تله های زرد چسبنده در محیط گلخانه قبل و بعد از نشاکاری، بازرسی منظم برای شناسایی آفت و در صورت لزوم اجرای کنترل شیمیایی برای جلوگیری از خسارت اقتصادی آفت.

کنترل بیولوژیک آفت پروانه مینوز گوجه فرنگی

انواعی از سن های شکارگر، زنبورهای انگلی و قارچ ها و باکتری های مفید در کشورهای مختلف برای مبارزه با این آفت شناسایی شده اند که می‌توانند لارو، تخم و پوره این آفت را کنترل کنند. در ایران هم این عوامل در حال ثبت در اداره حفظ نباتات هستند.

کنترل با روش شکار انبوه

با استفاده از تله فرمونی از طغیان احتمالی آفت و انبوهی آن آگاهی پیدا می‌کنند. در این نوع تله ها از فرمون جنسی ماده برای جلب و سپس کشتن شب پره های نر استفاده می‌شود و شب پره های نر به دنبال فرمون جنسی حشرات ماده جذب شده و به محض ورود داخل تله در اثر تماس با ماده چسبنده داخل آن به دام می افتند و می‌میرند. هر تله در هر دوره سه ماهه ۱۲۰۰ شب پره نر را شکار می‌کنند. دو نوع تله برای این آفت و یا وجود غبار در هوا کاربرد تله قیفی بهتر است و در هر هکتار ۱۰ تا ۲۰ عدد تله لازم است.

کنترل شیمیایی

در کنترل شیمایی شب پره مینوز برگ گوجه فرنگی باید از حشره کش های توصیه شده کارشناس استفاده شود تا ضمن حفاظت از عوامل مفید زنده آفت هم به خوبی کنترل شود. سمومی مانند: سومی پلئو امولسیون شونده ۵۰ درصد ۲۵۰ میلی لیتر در هکتار

پروتئوس روغن قابل انتشار یک لیتر در هکتار

سیرومازین(تریگارد) پودر قابل تعلیق در آب ۷۵ درصد ۰٫۴ تا ۰٫۲۵ در هکتار

ایندوکساکارب سوسپانسیون ۱۵ درصد ۰٫۶ لیتر در هکتار

دیفلوببنزورون(دیمیلین) پودر قابل تعلیق در آب ۲۵ درصد ۰٫۴ لیتر در هکتار

باکتری باسیلوس تورینجینسیس بر اساس توصیه شرکت سازنده

منبع: کنترل آفت مینوز گوجه فرنگی، روح اله احمدی،عذرا حیدری فرید-۱۳۹۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کرم گلوگاه انار

کنترل کرم گلوگاه انار

دوره‌های زندگی حشره در اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت همزمان با ظهور گل‌های سری اول ظاهر می‌شوند. شب ...
امدادکشاورز
18 آذر 1399
آفات گل محمدی

آفات گل محمدی

آفات مکنده این آفات شیره گیاهی را بوسیله قطعات دهانی خود مکیده و در پشت و روی برگها ...
امدادکشاورز
16 آذر 1399
آفات مهم پسته

آفات مهم پسته

پسیل معمولی پسته به این آفت شیره خشک هم گفته می‌شود که یکی از مهم ترین آفات پسته ...
امدادکشاورز
16 آذر 1399
Call Now Button
Cart Item Removed. Undo
  • No products in the cart.