درختان میوه, تغذیه گیاهی

مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت + نحوه مصرف

اسید هیومیک

میزان هیومیک اسید اغلب همراه با اسید فولویک و هومین گروه بندی می شود. این مواد کیفیت خاک را برای تولید غذای سالم انسان به طرز چشمگیری بهبود می بخشند. پیش از آنکه میزان هیومیک اسید لازم برای هر گیاه را تعیین کنیم، ابتدا لازم است با برخی عناصر مهم خاک آشنا شویم.

هومین

به بیان ساده ، هومین بخشی اساسی از خاک و کاملاً ترکیبی پایدار است. هیومین نمی توان را بیشتر تجزیه یا حل کرد، که مثلا در تماس با آب ، یا توسط عناصر دیگر در خاک تغییر کند. همین ویژگی به آن قدرت ماندگاری می دهد. به این ترتیب، هومین وظیفه شگفت انگیزی را در افزایش ظرفیت نگهداری آب و بهبود ساختار خاک بر عهده دارد. با این حال، هیومین حاوی مواد مغذی نیست و نقش مستقیمی در تغذیه گیاهان ندارد.

اسید فولویک

اسید فولویک یک تسهیل کننده مواد مغذی است. هنگامی که روی برگ های گیاه همراه با کود مایع آلی اسپری می شود، اندازه ذرات کوچک آن به گیاهان کمک می کند تا از این مواد مغذی بهتر استفاده کند. این بدان معناست که از اتصال عناصری مانند فسفر یا آهن به یکدیگر و معدنی شدن جلوگیری می کند. ( وقتی مواد مغذی معدنی می شوند، گیاهان نمی توانند از آن ها استفاده کنند.)

متأسفانه اسیدهای فولویک به اندازه هومین در خاک پایدار نیستند. بنابراین، آنها همیشه در جایی که به آن ها نیاز دارید یا در مقادیر مورد نیاز برای بهترین نتایج نیستند. به این ترتیب ، مزایای اسید فولویک برای سلامت گیاهان در شرایط مختلف می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

کود هیومیک اسید

هیومیک اسید نوعی تلاقی بین هومین و فولویک اسید است. این مزیت مهم، امکان بهبود ساختار خاک و نگه داشتن آب، هر چند نه به اندازه هومین را، فراهم می کند. همچنین در جذب مواد مغذی به گیاهان کمک می کند، که آن هم، به خوبی اسید فولویک نیست. اما استخراج و تغلیظ اسید هیومیک بسیار بیشتر از اسید فولویک است. به علاوه، هیومیک اسید در شرایط مناسب می تواند به اسید فولویک تجزیه شود. همچنین حاوی کمی نیتروژن است. اساساً، اسید هیومیک مانند یک کارگر ساده برای خاک است در حالی که هومین و فولویک اسید متخصص هستند.

هومات

هومات ها اساساً محصول نهایی هستند که پس از تجزیه کامل مواد آلی باکتری ها ، قارچ ها و دیگر موجودات بیولوژیکی ایجاد می شوند. تهیه هومات در خانه برای شما بسیار آسان است. در واقع، اگر کمپوست تهیه می کنید، وقتی مواد آلی مانند ضایعات آشپزخانه، کود ،کاغذ و برگ ها را برداشته و در نسبت های مناسب مخلوط کنید، میکرولیف مفید (میکروارگانیسم ها)  شروع به کار می کند. اگر چند سال به آن ها فرصت داده شود تا روی یک توده کار کنند، آن ها تمام مواد آلی خام را می گیرند و به هومات تبدیل می کنند.

کمپوست خوب ساخته شده اساساً حاوی اسیدهای هومیک و فولویک و هومین است. با این حال، اکثر ما بع کمپوست خود آنقدر وقت نمی دهیم، که کاملاً به هوموس تجزیه شود. بنابراین، بیشتر کمپوست ترکیبی از هوموس، مواد آلی تا حدی تجزیه شده و مواد مغذی مانند نیتروژن ، فسفر و پتاسیم است.

بیشتر بخوانید : انواع هیومیک اسید

زمان و نحوه استفاده از کود هیومیک اسید

کود هیومیک اسید به عنوان راهی آسان برای تامین ماده آلی خاک استفاده می‌شود. کود هیومیک اسید بهتر است به صورت کود آبیاری برای محصولات مختلف استفاده شود.

محصولاتمقدار مصرفی
محصولات زراعی و غلات5 تا 10 لیتر در هکتار

درختان میوه

(بر اساس سن درختان)

1 تا 5 سال10 لیتر در هکتار
6 تا 10 سال12 لیتر در هکتار
10سال به بالا15 لیتر در هکتار
محصولات گلخانه‌ای5 تا 10 لیتر در هکتار

به خاطر داشته باشید که سابقه کوددهی قبلی نیز در مقدار اسید هیومیک مورد نیاز شما مؤثر است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید و مصرف هر نوع اسید هیومیک، با کارشناسان ما از طریق چت آنلاین یا واتساپ یا اپلیکیشن امداد کشاورز مشورت کنید. 

اصلاح کمپوست

اگر چند سالی است که از کمپوست به عنوان اصلاح اولیه خاک خود استفاده می کنید و به جای بهبود بهره وری و سلامتی گیاهان خود ، شاهد کاهش آن هستید، احتمال دارد که دچار سندرم اضافه بار کمپوست (COS) شده اید. اساساً، شما باغ خود را بیش از اندازه تقویت کرده اید.

اولین کاری که باید انجام دهید آزمایش خاک است. اگر نتایج شما نشان دهنده میزان بالای فسفر و پتاسیم و یا pH بالای 7 و به علاوه بیش از 15 درصد مواد آلی است ، COS دارید. بنابراین ، اکنون باید به باغ خود استراحت دهید و دیگر هیچ کودی به آن ندهید.

شما می توانید از هیومیک اسید به جای کمپوست برای بهبود خاک خود و حمایت از جذب مواد مغذی گیاه در شرایط کمتر از شرایط ایده آل خاک استفاده کنید. اسید هیومیک همچنین به گیاهان کمک می کند تا ریشه های عمیق تری داشته باشند، به این ترتیب آن ها می توانند در زیر چند سانتی متر بالای جایی که بیشتر مواد مغذی در آن تجمع می یابد رشد کنند.

میزان هیومیک اسید برای هر گیاه + نحوه مصرف

جوانه زدن و نشا

هنگام شروع جوانه زنی از هومیک در مقادیر کم استفاده کنید. به گیاهان جدید کمک کنید تا ریشه های قوی ایجاد کنند. حات مایع اسید هیومیک برای نهال ها بهترین می باشد. و حالت گرانول برای زمانی که نشا رو به زمین اصلی انتقال می دهیم بسیار لازم است.

میزان هیومیک اسید برای هر گیاه + نحوه مصرف

کمبودهای معدنی

از آنجا که اسید هیومیک حاوی فولویک اسید است و این دو به گیاهان در دسترسی به مواد معدنی کمک می کنند، می تواند به شما در بازیابی گیاهان که دچار کمبود مواد معدنی شدندکمک کند. اگر شما می خواهید از آن به شکل مایع همراه با مواد مغذی از دست رفته استفاده کنید. ابتدا آن را در قسمت زیرین برگ گیاه خود اسپری کنید. سپس در خاک بریزید.

برگ های آسیب دیده را نمی توان برگرداند. اما اگر کمبود مواد معدنی را به درستی تشخیص داده اید و هیچ مشکل دیگری در مورد سلامت گیاه وجود ندارد، برگ های جدید باید سالم رشد کنند. همچنین، تغییر رنگ دیگر برگ های قدیمی نباید رخ دهد.

ترکیب هیومیک اسید با سایر کودها

می توانید زمان کمبود گیاهان به عناصر آن را با کودهای محلول دیگر استفاده کنید. با استفاده منظم، ممکن است بتوانید مقادیر N-P-K را که باید برای به دست آوردن نرخ رشد عالی اعمال می کنید، کاهش دهید.

جایگزین کمپوست

برخی از باغداران به منظور اعمال دوره استراحت به باغ خود، به جای کمپوست از اسید هیومیک استفاده می کنند که باید نکات مثبت و منفی آن، توسط کارشناسان و متخصصان بررسی شود.

میزان اسید هیومیک برای هر گیاه

پیچیدن یک نسخه دائمی برای میزان کودهای لازم برای هر گیاه، امکان پذیر نیست. زیرا رقم گیاه، آب و هوا، میزان آبیاری، سایر کودهای استفاده شده و … می تواند بر میزان مصرف اسید هیومیک برای هر گیاه تأثیر گذار باشد. اما به طور کلی، موارد زیر را می توان به طور نسبی برای میزان هیومیک اسید مورد نیاز برای هر گیاه در نظر داشت:

هیومیک اسید مورد نیاز مزارع

برای یک هکتار، 3.8 لیتر تا 7.5 لیتر هیومیک اسید پودری یا مایع همراه با آبیاری کافی است. این هیومیک اسید باید قبل از کاشت، مستقیماً بر روی خاک پخش شود. کوددهی باید در دو نوبت پاییزه و بهاره انجام شده و بهتر است از 1 گالن (3.8 لیتر) در هکتار بیشتر نشود.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

در هر 3 لیتر آب، از 2 قاشق غذاخوری کود هیومیک اسید استفاده کنید و آبیاری همراه با کود را در خاک اطراف ریشه گیاه انجام دهید.

هیومیک اسید مورد نیاز گیاهان گلخانه ای

بسته به نوع گیاه مقدار هیومیک اسید مصرفی فرق دارد. نسبت 1% (هیومیک اسید به آب) برای این گیاهان می تواند مناسب باشد. برای کشت هیدروپونیک از 250ppm استفاده کنید.

میزان مصرف هیومیک اسید برای درختان

این مقدار نیز، با توجه به نوع درخت و میزان آبیاری متفاوت است. مثلاً برخی از کشاورزان، حدود 1.8 تا 3.7 لیتر هیومیک اسید را همراه با آب کافی برای هر نیم هکتار زمین استفاده می کنند. همچنین برای غبارپاشی بر روی برگ ها و درختان، هیومیک اسید مورد نظر را همراه با حداقل 50 گالن آب استفاده می کنند. اما شما برای درختان خود، باید به برچسب روی کود دقت کنید.

برای انتخاب اسید هیومیک مناسب خود می توانید لیست کودهای اسید هیومیک را در اینجا ببینید و از کارشناسان امداد کشاورز کمک بگیرید.

مزایای استفاده از اسید هیومیک

تاثیر سریع و استفاده آسان

اسید هیومیک را می توان به صورت دانه ای به عنوان اصلاح خاک هنگام کاشت یا انتقال نشا به زمین اصلی استفاده کرد. یا می توانید آن را به صورت مایع به صورت محلول داشی یا با اضافه کردن به خاک مصرف کرد. بنابراین ، لازم نیست آن را در پاییز اضافه کنید ودر بهار منتظر تاثیر آن باشید.

حمل آسان

برای تغذیه یک باغ مقدار زیادی کمپوست لازم است. ولی یک جعبه ۲/۳۰ کیلویی از اسید هیومیک گرانول حدود 46 متر مربع از فضای باغ را پوشش می دهد.

هزینه کمتر

قیمت هیومیک اسید معمولاً از کمپوست ارزان‌تر است. اما اگر خودکفایی هدف شما به عنوان یک باغدار است، این محصول کمکی نمی کند. شما باید آن را بخرید تا آن را بسازید.

میزان کربن کنترل شده

اگرچه کمپوست برای باغ های ما مفید است ، اما هنوز منبع آلودگی کربن است. هنگام تجزیه، CO2 را به هوا منتقل می کند. این اغلب دلیلی برای استفاده از اسید هیومیک به جای کمپوست در باغ ارائه می شود .(هرچند، کمپوست به کاهش مصرف کود کمک می کند. به علاوه، در بسیاری از موارد کمپوست باعث کاهش انتشار متان می شود. بنابراین، کمپوست معمولا برای مقابله با تغییرات آب و هوا به عنوان یک مزیت خالص در نظر گرفته می شود.)

معایب استفاده از اسید هیومیک

قبل از اینکه کود خود را با کود هیومیک اسید عوض کنید ، مطمئن شوید که این دلایل را نیز در نظر گرفته اید:

مقادیر مواد معدنی هیومیک اسید

این مواد درست مانند زغال سنگ یا سایر سوخت های فسیلی استخراج می شوند. این ماده از مواد آلی تجزیه شده قدیمی به نام لیگنین ساخته شده است. با گذشت زمان بیشتر و تحت فشار بیشتر ،این مواد به زغال سنگ تبدیل می شوند. بنابراین استفاده از کمپوست ها آسیب کمتری به محیط زیست می رساند.

نامناسب برای خاک های اسیدی

اسید هیومیک در خاک اسیدی واقعاً مفید نیست. در عوض، از اسید فولویک برای این کار استفاده کنید. اما برای باغ های سبزیجات و گیاهان خوراکی خانگی با PH که به سمت خنثی متمایل است، عالی عمل می کند.

7 نظر در “مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت + نحوه مصرف

 1. سید محمد گفت:

  با سلام و احترام عنوان نوشته مقدار مصرف اسید هیومیک است ولی در توضیح به حداقل پرداخته شده. بهتر است مقدار را برای گیهان و درختان از هم تفکیک و بر حسب مقدار خاک و سن درخت و نوع خاک هم توضیح داده شود. با تشکر

  1. امدادکشاورز گفت:

   سلام دوست عزیز
   ممنون که نظر ارزشمندتان را در اختیار ما قرار دادید.
   در زیر تیتر میزان اسید هیومیک برای هر گیاه حداقل مقادیر مناسب اسید هیومیک برای چند نوع گیاه نوشته شده است هر چند، میزان قطعی این مقادیر، علاوه بر مواردی که خودتان ذکر کردید، بستگی زیادی به سابقه کوددهی قبلی، وضعیت آفات و بیماری های آن و … دارد و نمی توان در یک مطلب برای همه گیاهان یک نسخه پیچید و نیاز به مشاوره دارد.
   هر چند از آنجایی که نظر شما برای ما مهمترین عامل است، سعی می کنیم این مطالب به صورت واضح تری تدوین شود تا در مطالعه آن به مشکل نخورید.
   پاینده باشید.

 2. حسینعلی مرادپور گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  سپاسگزارم از راهنمایی های لازم شما برای مصرف هیومیک اسید در اینجا شما میزان مصرف را بصورت عمومی فرمودید ولی بنظرم بهترین راه آزمایش آب و خاک است بعد کارشناس میزان مصرف را اعلام کند
  با تشکر

  1. امدادکشاورز گفت:

   سلام وقت بخیر
   سپاس از توجه شما؛ بله این مقادیر به صورت عمومی و کلی بوده و بسیار وابسته به نتیجه آزمایش خاک و مقدار دقیق اسیدیته خاک هست.

 3. یزدان گفت:

  سلام وقت بخیر
  با تشکر از مطالب مفیدتان
  لطفا به این سوال هم جواب دهید :
  برای مصرف باغچه خانگی برای هر درخت ده ساله و درخت سه ساله و نهالهایی که تازه کاشته شده چه مقدار اسید هیومیک به ازای هر کدام باید استفاده کرد ؟

  1. امدادکشاورز گفت:

   سلام وقت بخیر
   الان وقت استفاده از اسید هیومیک پودری و مایع نیست می‌تونید از اسید هیومیک گرانوله استفاده کنید. به مقدار 0.5 کیلوگرم برای نهال، برای درخت‌های سه ساله یک کیلوگرم و برای درخت‌های ده ساله کیلوگرم. فقط توجه کنید که درخت باید به خواب رفته باشه بعد از اسید هیومیک گرانوله استفاده کنید.

 4. مهدوی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  طرز استفاده از کود هیومیک پودری ۷۰ درصد رو برای زرشک پسته و زعفران می‌فرماید
  متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *