درختان میوه, تغذیه گیاهی

ویژگی کودهای مخصوص انگور

تاکستان انگور

ویژگی کودهای مخصوص انگور

ايران يکی از کشورهاي عمده تولید کننده انگور در جهان می باشد. که تنوع ژنتیکی بالايی در ارقام انگور دارد. اغلب میوه هاي تولیدي از ارقام تجاري کشور به صورت تازه خوري و تولید کشمش مصرف شده و بخشی از تولید نیز در صنايع تبديلی استفاده می گردد. از این رو از نظر اقتصادی اهمیت زیادی دارد و بسیاری از باغداران برای رشد سریع محصول خود به دنبال کودهای مخصوص انگور هستند.

به همین علت تغذیه یا کوددهی مناسب برای کسانی که قصد کشت این محصول و یا افزایش عملکرد این گیاه را دارند امری حیاتی می باشد. بهترین کود برای انگور کودهایی هستند، که مقدار مناسب مواد مغذی، را تامین کند.

کودهای مخصوص انگور

کودهای آهسته رهش

این کودها مانند کودهای گرانوله مقدار کم و ثابتی از مواد مغذی را در طول زمان آزاد می کنند و مزیتی که دارند این هست که گیاه درتمام مدت، مواد غذایی مناسب دارد. و همچنین انتشارِ به مرور زمان این کودها ریسک سوزاندن گیاه را از بین می برد. این نوع کودها مواد مغذی را با سرعت کم تری در اختیار گیاه قرار می دهند.

اگر انگورها دانه کوچک هستند، یا از رقم تیلور می باشند. این نوع کودها ایده ال هستند. کوددهی به طور منظم ضروری نمی باشد. در بیشتر باغ ها و تاکستان ها دو مرحله، یکی در پاییز و دیگری در بهار به گیاه انگور کود می دهند.

مقدار مورد نیاز کود

اگر می خواهید بدانید بهترین کود برای انگور چه کودی می باشد، باید مقدار کود مورد نیاز را در نظر بگیرید. میزان کود را از طریق آزمون خاک می نوان بدست آورد. همچنین میزان کود بستگی به این دارد، که انگور در چه مرحله ای از رشد می باشد. و یا ما این کود را در چه فصلی از سال می خواهیم به گیاه بدهیم.

کودهای آلی

کودهای آلی برای تمامی گیاهان لازم است. و باید به صورت خاکی استفاده گردد. یکی از مزیت های که کودهای آلی دارند قابلیت نگهداری در آب افزایش می دهند. و به آرامی آب را جذب می کنند. از جمله کودهای آلی می توان به کودهای دامی کاملا پوسیده اشاره کرد.

کودهای نیتروژن دار

نیتروژن جزو عناصر مهم و حیاتی گیاه است، که به رشد و نمو گیاه کمک می کند. دادن کودهای بر پایه نیتروژن به خاک ضروری است.

کودهای گیاهی

این نوع کودها دارای مواد گیاهی هستند که باید به خاک اضافه شود. و در فاصله ۲ تا ۳ متری گیاه به صورت نوار باریکی به خاک اضافه شود. این کار باعث می شود مواد مغذی در مقادیر مناسب به گیاه برسد.

بهترین زمان برای استفاده از کودهای دارای پایه گیاهی زمانی می باشد. که گیاه در مرحله گل دهی باشد.

بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور

انگورها برای رشد و نمو باید از مقدار مناسب مواد غذایی بهره مند شود. مثلا میزان نیتروژن و فسفر مورد نیاز گیاهان به نوع خاکی که در آن رشد می کنند بستگی دارد.

اگر در طول زمستان به گیاهان کود ندهیم (چالکود ایجاد نکنیم) و مقدار مواد مغذی کافی نباشد، گیاه در طول فصل رشد مقدار کافی مواد مغذی نداشته و نمی توانند رشد کنند. برخی از ارقام انگور در برابر کمبود ها مقاوم هستند ولی برخی دیگر نیز حساس می باشند. انگور بدون مقادیر مورد نیاز از کودهای شیمیایی و کودهای آلی یا ارگانیک نمیتوانند رشد خوبی داشته باشند.

بعضی از مواد شیمیایی می توانند به سیستم ریشه انگور آسیب بزنند. این مشکل را می توانن با اضافه کردن کودهای آلی به خاک رفع کرد. انگور همچنین می توانند از کمپوست برای تاک ها استفاده کند. کمپوست مواد مغذی مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم می کند همچنین به ریشه زایی  بهتر درخت مو کمک می کند.. اما فقط کمپوست نمی تواند به رشد مناسب این گیاه کمک کند. بلکه با استفاده از مالچ و بستر کشت مناسب می توان به رشد مناسب انگور کمک کرد.

بهترین زمان برای کود دادن به انگور

بهترین زمان کود دادن، به ارقام انگور و شرایط محیطی بستگی دارد. به طور مثال اگر درخت انگور شما در خاک اسیدی می باشد. باید به خاک آن کود اضافه کرد. این کار علاوه بر این که به ریشه زایی گیاه کمک می کند. باعث می شود انگور رشد بهتری داشته باشد و میوه آن طعمه بهتری بدهد.

بیشترین فاکتورهای که تاثیر داره در میزان کوددهی و زمان کوددهی از جمله سن گیاه ، اندازه گیاه ، نوع خاک و نوع رقم انگوری که در حال رشد هست می باشد.

کوددهی مناسب باعث می شود گیاه به بسیاری از بیماری ها دچار نشود. همچنین گیاه را در مقابل آفات، بیماری ها و تنش های محیطی مقاوم می کند.

افزایش باردهی انگور

علاوه بر توجه به نیازهای تغذیه‌ای و کودددهی درخت تاک، دو عامل مهم نیز بر افزایش باردهی انگور تأثیرگذار است:

 ۱- تناوب زراعی

۲- آبیاری مناسب

۳-همچنین لازم است که بدانید در آن منطقه چه رقمی از انگور مناسب کشت هست و با شرایط محیطی آن منطقه تطابق دارد. بعلاوه اینکه ارقام مختلف رادر یک جا کشت نکنید چون باعث اختلالات زیادی می شود. و می تواند بر روی یکدیگر اثر سوء داشته باشد و مانع رشد یکدیگر شوند.

منبع

https://www.plantgardener.com/best-fertilizer-thompson-seedless-grapes/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *