گیاهان آپارتمانی, مراقبت و نگهداری

آموزش هرس فیکوس بنجامین + بافتن ساقه

بنجامین ابلق، زیبایی و جذابیت فوق‌العاده‌ای دارد. بنابراین عده زیادی از افراد علاقه دارند تا از این گیاه نگهداری کنند. لازم است بدانید که بنجامین، نوعی گیاه آپارتمانی به شمار می‌رود. این گل به سرما و نور شدید بسیار حساس است. بنابراین در بسیاری از موارد، به دلیل حساسیت بالای این گیاه و هم‌چنین مقاومت بسیار پایینی که در برابر شرایط محیطی دارد، این گیاه را بر روی فیکوس بنجامین سیاه پیوند می‌زنند تا مقاومت آن افزایش پیدا کند. گل بنجامین به ‌طورکلی دارای چند نوع است. دسته‌بندی این گیاه، بر اساس شکل ظاهری و رنگ برگ‌ها انجام ‌شده است.

این گل از این نظر، دارای انواع گل بنجامین ابلق که برگ‌های سبز روشن و سفید دارد. گل بنجامین سیلور که برگ‌های آن به رنگ سبز تیره و سفید است دسته‌بندی می‌شود. هم‌چنین می‌توان این گل را به نوع بنجامین سیاه که برگ‌های سبز تیره دارد تقسیم کرد و یا گل بنجامین سبز را نام برد که برگ‌هایی به رنگ سبز روشن دارد. لازم به ذکر است که بنجامین ابلق و سیلور نسبت ‌به تغییرات شرایط محیطی حساسیت بالاتری نسبت ‌به نوع سبز و سیاه دارد.

آموزش هرس فیکوس بنجامین + بافتن ساقه

نور و دمای مورد نیاز گیاه بنجامین

این گل به نور بیشتری نسبت ‌به دیگر گیاهان آپارتمانی، نیاز دارد. اما نسبت ‌به نور شدید آفتاب هم حساس است. در حقیقت می‌توان گفت مهم‌ترین عامل ریزش برگ‌های این گیاه، کمبود نور است. بنابراین محیط این گیاه از نظر نور باید بسیار مناسب باشد. هم‌چنین حداقل دمای مورد نیاز این گیاه در فصل زمستان، 15 درجه سانتی‌گراد است و در فصل تابستان میزان این دما باید حداکثر 24 درجه باشد. از آنجایی ‌که این گیاه نسبت ‌به سرما حساس است بنابراین حتما باید در اتاق در محلی آفتاب‌گیر قرار داده شود.

نحوه آبیاری گیاه بنجامین

برای آبیاری این گیاه لازم است از آبی استفاده شود که چند ساعت در محیط واقع بوده، بنابراین هم دمای محیط است. این گل را هرگز نباید با آب سرد آبیاری کنید. چرا که به ریزش برگ‌های این گیاه منجر می‌گردد. هم‌چنین لازم است بین دو آبیاری، اجازه دهید تا خاک سطح این گیاه کاملا خشک شود. بنابراین از آبیاری بیش ‌از حد این گیاه، باید خودداری شود. خاک مناسب برای این گیاه، خاک جنگلی و یا مخلوطی از خاک برگ است. هم‌چنین می‌توان از خاک معمولی و خاک ماسه نیز برای پرورش این گیاه استفاده کرد. اما بهترین نوع خاک، خاک برگ و یا کود حیوانی است که به آن خاک لوم نیز گفته می‌شود. خاک لوم مخلوطی از شن، رس و مواد آلی و… است.

زمان هرس فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین از انواع گیاهانی است که به‌ سرعت رشد می‌کند. بنابراین هرس آن باید به ‌موقع انجام شود تا گیاه را به هر شکلی که دوست دارید مرتب کنید. در حالت کلی می‌توان گفت بهترین زمان برای هرس فیکوس بنجامین در مواقعی است که این گیاه در حال استراحت کردن و رکود ‌است. بنابراین بسیاری از افراد بر این باورند که بهترین فصل برای هرس فیکوس بنجامین، فصل پاییز است.

در زمان هرس این گیاه باید مراقب باشید که بیش ‌از یک ‌سوم گیاه را از بین نبرید و از طرف دیگر مراقبت کنید که قسمت‌های اصلی چوبی ساقه‌ها هرس نشود.

هرس کردن این گیاه نباید در گرمای تابستان و یا سرمای زمستان انجام شود. چراکه شرایط دما و نور در این فصول برای این گیاه آسیب‌زا است. بنابراین قطع شاخسار آن نیز می‌تواند آسیب‌های بیشتری به این گیاه وارد کند و یا حتی آن را از بین ببرد. از طرف دیگر در چنین شرایطی باید از هرس‌های شدید و سخت و در یک مرحله، پرهیز کنید و یا هم‌ زمان با هرس کردن این گل، مکان نگهداری گیاه و هم‌چنین گلدان آن را نیز تغییر ندهید. در صورتی ‌که هم ‌زمان با هرس کردن، محل این گل جابه‌جا شود بسیاری از برگ‌های خود را از دست می‌دهد. هرس این گیاه باید کاملا سبک باشد و به‌ تدریج انجام گیرد. چراکه هرس ناگهانی، شرایط بدی را به این گیاه تحمیل می‌کند.

نحوه هرس فیکوس بنجامین

به ‌طور معمول هرس فیکوس بنجامین، به دلیل جوان‌سازی، ایجاد یک طراحی زیبا و… انجام می‌شود. برای این‌که از طریق هرس کردن بتوانید به جوان‌سازی این گل، کمک کنید لازم است کار را از شاخه‌های قدیمی آغاز کنید تا رشد شاخه‌های جدید، قوی‌تر و سریع‌تر شود. در بسیاری از مواقع، هدف از هرس کردن گیاه بنجامین، ایجاد یک طراحی زیبا است. بنابراین می‌توان تاج این گیاه را به شکل دلخواه و مورد نظر درآورد. در بسیاری از مواقع نیز هدف از انجام هرس، از بین بردن تمامی شاخه‌های غیرضروری در این گیاه است. بنابراین در این روش سعی می‌شود تمامی شاخه‌های خشکیده شده و بیمار از بین برود. در بعضی از موارد نیز هدف از انجام این کار، بازرسی و بررسی کامل گیاه و از بین بردن آفات آن است تا از این طریق به زیباتر شدن هرچه بیشتر گیاه و بهبود رشد و شاخه آن کمک شود.

برای انجام این کار به وسائلی نیز احتیاج دارید. از جمله این وسایل می‌توان به قیچی قلمه زنی مجهز به تیغه‌های تیز و یک قیچی برای برش شاخه‌های کوچک‌تر و… اشاره کرد.

قبل ‌از انجام این کار باید گیاه شما، کاملا آماده باشد. بنابراین باید به‌ خوبی سیراب و تمیز شده باشد. در صورتی‌ که می‌خواهید شاخه‌های نازک را برش دهید باید از برش مستقیم استفاده کنید. هم‌چنین در ابتدا شاخه‌هایی را حذف کنید که ظاهر گیاه را خراب کرده‌اند.

در حالت کلی می‌توان گفت که هرس سالیانه، جزء مراقبت‌های فیکوس بنجامین نیست. چون این گیاه رشد قابل ‌قبول و زیبایی دارد. اما اگر در مناطق گرمسیری هستید و رشد این گیاه بیش از حد ‌شده، می‌توانید شاخه‌های بلند آن را هرس کنید. لازم به ذکر است که به دلیل سمی بودن شیره گیاه باید در چنین شرایطی از دستکش استفاده کنید و شاخه‌های هرس شده را در سطل کود و یا خاک برگ و یا سطل زباله نیندازید.

آموزش بافتن ساقه فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین را می‌توان به چند روش، بافندگی کرد. انتخاب هر یک از این روش‌ها به این وابسته ‌است که گل چه میزانی از آمادگی را دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان روش بافت اسپیرال spiral، روش بافت هدگرو Hedgerow  و… را نام برد.

اسپیرال

این روش بافت فیکوس بنجامین یکی از محبوب‌ترین راه‌ها است که اجرای بسیار ساده‌ای دارد. برای این بافت کافی است تا یک باف دایره‌ای ‌شکل در اطراف تکیه‌گاه گیاه ایجاد شود. همان‌طور که می‌دانید این گیاه در طول روز در امتداد محور پایه خم می‌شود. بنابراین پس ‌از مدت ‌زمانی می‌توانید این تکیه‌گاه را بردارید.

بافت هدگرو

برای انجام این بافت باید نهال را در یک ردیف بکارید. با رشد گیاه، ساقه‌های آن در هم ‌تنیده می‌شوند و اشکال جالب ‌توجه به وجود می‌آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.